damat-trasi-3

Düğüne Çeyrek Kala Yapılan Damat Traşı

  Hem kadınların hem de erkeklerin hayallerini süsleyen, sevdiği kişi ile hayatlarını birleştirecekleri en önemli gün olan düğün günü hem kız hem de erkek tarafı için büyük bir heyecan ve coşku dolu bazı gelenekler içermektedir. Gelin adayları kadar fazla olmasa da damat adaylarınında gerçekleştirdiği ve gerçekleştirirken de oldukça keyif aldığı, damat olmanın tadını çıkarttığı geleneklerden biri de damat traşıdır.

damat-trasi-1

Türkiye’nin evlilik ritüellerinde damada yönelik olan az sayıdaki gelenekten biri de damat traşı Kolay değil, kız evi naz evi, binbir güçlükle sevdiğiniz kadına kavuşmuş, nice naza, hatta belki de kaprise göğüs germiş olabilirsiniz. Gülü seven dikenine katlanır elbette… Sizinde düğününüz için yapmış olduğunuz hazırlıkları kimse göz ardı etmiyor tabi ki ama kadınların doğası gereği her konuda olduğu gibi erkeklere nazaran daha fazla bir özen gösterme durumu, daha fazla heyecan ve bunun yanında gelen stres fazlalığı da bulunuyor.

Günler birbirini hızlıca kovalarken, aylar süren koşuşturmanın ardından hem kız hem de erkek tarafı sonunda  keyif dolu zaman dilimine girerler. Artık tatlı telaşların yol açtığı stres yerine sıra o büyük günde en bakımlı, en dikkat çekici ve en iyi insan olmaya gelmiştir. Müstakbel eşiniz haftalarını, aylarını kusursuz bir gelin olmak için harcarken siz damatlığınızı giyip düğüne hazır olacağınızı mı sandınız? Normalde erkekler kadınlara göre kendilerine daha az bakım uygularlar. Tabi ki de her erkek aynı değildir, bakım konusunda kadınlar ile yarışacak erkeklerde bulunmaktadır fakat damat traşı ve ritüel haline gelmiş diğer bakım gelenekleri daha özel bir yere ve öneme sahiptir, en başta heyecanı farklıdır bi kere.

damat-trasi-3

En az kadınlar kadar erkeklerin de özen gösterdiği bu özel günde, geleneklerimize göre damat sabah kalktıktan sonra soluğu yakın erkek arkadaşlarıyla birlikte buluştuktan sonra berberde alır. Damat tıraşını olduktan sonra evine döner, damatlığını giyer ve müstakbel eşini evinden almak üzere yola koyulur. Damat tıraşı konusunda dikkat etmeniz gereken temel hususlara önem verirseniz, bu zevkli geleneği sorun yaşamadan yerine getirirsiniz.

damat-trasi-2

Damat traşı hakkında bazı bilgilere değinmek gerekirse öncelikle, damat tıraşı için düzenli olarak gittiğiniz berberinizden şaşmamanın en iyisi olduğunu belirtelim. Saç tipinizi bilen, sizinle daha önceden dialog halinde olan bir berber, sizi daha önce hiç görmemiş bir berbere göre daha iyi anlayacak ve isteklerinize en uygun şekilde traşınızı gerçekleştirecektir. Tabii ki berberinize önceden haber verip damat traşı için randevu almalısınız yine de. Bu özel gün için farklı bir berber de tercih edebilirsiniz tabii ama bu durumda sürprizlere mahal vermemek için randevu saatinden ücrete dek her şeyi önceden konuşup detaylandırmalısınız. Düğün telaşı dolayısıyla bir takım karışıklıklar karşınıza çıkabilir. Bu nedenle her türlü ayrıntıyı siz ya da beraber sürekli yanınızda olan yakınlarınız ile ayrıntılara önem vermeli ve atlamamalısınız. ”Neresi olursa olsun, nasıl olsa bana herşey yakışır.” özgüveniniz varsa şayet bu tavrınızı düğün gününüzden sonrasına saklamanızı tavsiye ederiz.

Damat traşı, normal zamanlarda olunan traştan daha özel olarak nitelendirildiği için fiyatı da diğer traş fiyatlarına göre farklılık göstermektedir. Eğer tanıdığınızi bildiğiniz bir berberde traşınızını gerçekleştirmeyecekseniz özellikle fiyat araştırması yapmanız sizin için yararlı olacak bir ayrıntı olacaktır.

damat-trasi-4

Geldik randevu konusuna… Beklenmedik zamanlarda beklenmedik olaylar  gerçekleşebiliyor. Mesela her zaman boş olan bir yol, sizin işinizin olduğu gün nedense tıklım tıklım oluyor ve trafik ilerlemiyor ya da misafirinizin geleceği bir gün, her üründen bolca bulunan bir markete aradığınız ürünün kesin olacağını varsayarak gidiyorsunuz fakat o da ne? Aradığınız üründen bir tane bile kalmamış… İşte biz buna kısa kötü şans diyoruz. Örnekteki olaylara benzer durumlar hemen hemen herkesin başından geçmiştir. Bu sebeple işinizi asla şansa bırakmayınız. Elbette bu kadar özel bir gün için çok hassas davranacağınıza eminiz fakat hatırlatmakta fayda olacağını düşündük. Daha önceden randevunuzu almalı hatta mutlak suretle de gitmeden 1-2 gün önce randevuyu teyit amaçlı gideceğiniz berberi yeniden aramalısınız. Karşınıza çıkabilecek olumsuzlukları, riskleri en aza indirmek oluşabilecek stresi de engelleyecektir.

damat-trasi

Bu arada, saç kesiminin bir iki günde daha iyi kendini gösterdiğini hatırlatarak, saçınızı düğün gününüzden bir gün önce kestirip düğün sabahı sadece sakal-bıyık tıraşınızı, yani geleneksel “sinek kaydı” damat traşı olmanızın daha iyi sonuç verebileceğini hatırlatmak isteriz. Düğününüzden bir iki gün öncesinde traş olmanız herhangi bir risk doğurmaz. Yani saçlarınız hemen uzamayacağı için karşılaşabileceğiniz sorun yerine daha güzel şekil alan bir saçınız olacaktır. Saçınızla yaşadığınız kepeklenme gibi bir takım problemleriniz varsa mutlaka  düğünden önce bu problemlere çözüm bulma amaçlı saç tipinize uygun bakım yapmalı ya da yaptırmalısınız. Kepek problemi olan bir kişinin düğün gününde, içinde mükemmel gözüktüğü bir smokinin üzerinde probleme dair kalıntıları olmasını isteyeceğini düşünmüyoruz. Canınızın sıkılığ, tadınızın kaçmaması adına bakım yatırmak önemli olacaktır. Erkekler için saç modelleri kadınların olduğu kadar fazla model içermese de eğer saç modeliniz fazla kısa değilse bir tarafa taranarak toplanmış, kabartılarak spreylenmiş erkek saç modelini tercih edebilir ve uygulayabilirsiniz. Saç tipiniz ve kesiminiz her nasıl olursa olsun mutlak suretle size uygun bir saç modeli mutlaka bulunur. Aslında en önemli olan şey sizin ne istediğinizi bilmenizdir. İnce telli, kalın telli, dalgalı, kıvırcık ya da düz saçlara sahip olabilirsiniz. Siz sadece dikkatinizi bu özel ve güzel gününüze yöneltin ve istediğiniz şeylerden emin olun. Elbette saç modelinizin damatlığınıza da uyması esastır. Bir bütün olarak günün anlam ve önemini yaratan iki insanın saç modellerini o gün üzerlerinde taşıdıkları mükemmel kıyafetlere uygun yaptırması bir esastır. Bu sebeple kesimi, bakımı ve fönü yani kısaca her türlü işleminizi gerçekleştirirken damatlık modelinizi de her fırsatta hatırlamalı ve ona göre kararlar vermelisiniz.

Saç konusunda da, sakal – bıyık konusunda da risk almayıp daha önce denemediğiniz bir modeli düğününüzde denememeniz de çok önemli. Damat traşında size yakıştığından ve tabii ki müstakbel eşinizin beğendiğinden emin olduğunuz modellerden şaşmayın. Size uygun bir model elbette bulunur fakat modelleri denemek için en özel günlerinizden biri olan düğün gününüzü seçmemelisiniz. Sizin çok beğendiğiniz fakat sizin yüz tipinize uygun olmayan bir model ile en güzel günlerinizden birinde yer almak ve fotoğraflar ile o günü bulunduğunuz hal ile ölümsüzleştirmek pek doğru ve mutluluk verici olmayacaktır.

Damat traşının bir diğer özelliği de damadın iki kere üst üste traş edilmesidir. Berber usturası ile damadı iki kez traş ettikten sonra damadın cildi ipeksi bir yumuşaklığa sahip olmaktadır. Fakat hassas ve narin ciltlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus berberin çok ama çok dikkatli olması gerektiğidir. En özel günlerinizden birisinde canınızın yanması veya hatıralarınızda istemeyeceğiniz bir görüntü bırakmanmanız için oldukça önemlidir.

Şimdiden sıhhatler olsun! Eşiniz ile birlikte bir ömür boyu mutluluklar dileriz.

 

Etiketler:
0 shares
Önceki Yazı

Düğün Yorgunluğunun Sonundaki Hediye: Balayı

Sonraki Yazı

Mükemmel Balayı İçin Altın Kurallar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir