kina-gecesi

En Bilinen Kına Gecesi Şarkıları

Çiftlerin, en az düğün gecesi kadar özenerek hazırlandığı kına gecelerinin olmazsa olmazıdır müzik. Düğünden bir gün önce kız evinde yapılan, ancak günümüzde uygun bir salon kiralanarak da gerçekleştirilen kına gecesi organizasyonu, en az düğün gecesi kadar önemli ve değerlidir.

kina-gecesi

Seçilen kına gecesi şarkıları ile kimi zaman çalgılı, bol eğlenceli, kimi zaman da hüzünlü ve bol göz yaşı dökülen bir organizasyon olan kına gecesi, her yöreye göre farklı adetleri barındırsa da önemi ve anlamı aynıdır.

“Bekarlığa Veda” partilerinin Anadolu versiyonu diyebileceğimiz kına gecesinde, kadınlar bir araya gelir, ışıl ışıl mumlar içinde kına ortaya çıkarılır ve evli bir kadın, gelinin ellerine kına yakar. Gelini ağlatmak için kına yakılırken hep bir ağızdan hüzünlü kına gecesi şarkıları söylenir. Adet bu ya, gelinde bazen gerçekten, bazen de “usulen” gözyaşı dökerek baba evinden ayrılışına duygulanır.

Kınalar yakıldıktan sonra da artık eğlence vaktidir. Bu organizasyon için hazırlayacağınız müzik listesi de oldukça önemli. Özellikle, erkeklerin de katılacağı organizasyonlarda, yöresel farklılıkları da göz önünde bulundurarak kına gecesi şarkıları listenizi titizlikle hazırlamalısınız. Gece boyunca ne kadar gözyaşı dökülecek, ne kadar coşulacak, kaç göbek atılacak, hepsi sizin hazırlayacağınız müzik listesine göre şekil alacak.

Biz de bu özel günlerde size katkımız olması amacıyla en bilinen kına gecesi şarkıları arasından bir derleme hazırladık. Elbette bu listeyi uzatmak, seçenekleri artırmak mümkün. Bu özel gecenin en coşkulu, en unutulmaz şekilde geçmesi için kına gecesi şarkıları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Farklı yörelere ait halay ve oyun havaları ile müzik listenizi genişleterek eğlenceli bir organizasyona imza atmak sizin elinizde. İşte bu unutulmaz gecede kullanabileceğiniz, sizin için hazırladığımız, en bilinen kına gecesi şarkıları:

1)Kınayı Getir Aney

2)Yüksek Yüksek Tepelere

3)Kınamı Yoğurdular

4) Son yılların en meşhur dizilerinden biri ile ün kazanan ve kına gecesi şarkıları listesine giren hüzünlü bir Balkan Türküsü;

Sejdefu Mayka Budase

Evet, yeterince ağladıysak, artık göbek atma vakti gelmiştir. Kına gecesi şarkıları arasında oyun havalarının önemi büyük. Herkese, her yöreye hitap edebilecek bir liste ile gece boyunca coşkulu vakit geçirebilirsiniz.

1)Misket

2)Murat Gilin Damından Atlayamadım

Hüzünlü türkülerin ve oyun havalarının yanı sıra tüm dostlarınızla el ele, kol kola eğlenebileceğiiniz halayları da unutmamak gerek.

1) Damat Halayı

2) Kasap Havası

 

3) Mardin Kapı Şen Olur

0 shares
Önceki Yazı

Detaylıca Planlanmış En Güzel Evlenme Teklifleri

Sonraki Yazı

Yaz Dönemi İçin Balayı Önerileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir