evlilik-kredisi-2

Evlilik Kredisinde Devlet Desteği

Evlenmeye karar verdikten ve bütün adımlar atıldıktan sonra çiftleri büyük bir bütçe planlaması bekliyor, bunun sonucunda ise genel olarak evlilik kredisi çekmek kaçınılmaz oluyor. Evlilik kredisinin harcamalar sırasında hayat kurtardığı bir gerçek! Geçtiğimiz yıl bunun bilincinde olan devletten faizsiz evlilik kredisi desteğiyle ilgili bir atak geldi. Bu yıl içerisinde yürürlüğe girmesini planladıkları tasarıya göre erken evlenmeye teşvik sağlanmaya çalışılıyor. Pek çok genç çift ise dört gözle bu haberin kesinleşmesini bekliyor. Peki bu projeye göre evlilik kredisinde destek alabilmeniz için ne gibi şartları yerine getirmeniz gerekiyor biliyor musunuz? Bu haberi bekleyenler için küçük bir araştırma yaptık ve evlilik kredisinde devlet desteği konusunda bilmek istediklerinizin hepsini bir araya topladık.

evlilik-kredisi-1

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisinde Aranılan Şartlar

Başbakanlık kapsamında başlatılan faizsiz evlilik kredisi desteği için bazı ön şartlar var. Bunlardan en önemlisi ise çiftlerden her ikisinin de 25 yaşı doldurmamış olması gerekliliği. Eğer 25 yaşın altındaysanız 10 bin TL’ye kadar faize tabi olmayan bir devlet destekli evlilik kredisi kullanabileceksiniz. Kredinin geri ödeme planı ise 1 yıl ertelenecek ve çiftlerin gelirleri gözetilerek 3 yıla varan aylık geri ödeme taksitlerine bölünecek. Henüz kesinleşmese de çiftlerin gelir düzeylerine göre kullanılabilecek olan devlet destekli evlilik kredisi miktarının yükselebileceği ya da taksit sayılarının arttırılabileceği de sağlanan esneklikten bazıları. Taksit düzenlemeleri konusunda ise aylık gelirleriniz ve ailenizin gelir düzeyi konusunda küçük bir araştırma yapılması öngörülüyor.

evlilik-kredisi-2

Paket yeni yasama yılının girmesiyle görüşülmeye başlanacak. Eğer kabul edilirse çiftlere sunulan farklı bir ödeme planı daha olacak. Fakat bu ayrıcalıktan sadece çiftlerin birinin yetim ve devlet yurtlarında kalmış olması durumunda yararlanılabilecek. Bu tasarıya göre ise faizsiz devlet destekli evlilik kredisinin geri ödemelerine 2 yıl sonra başlanabilecek. Yine gelirlere göre düzenlenen evlilik kredisi tutarı ise 10 bin TL’yi geçmeyecek. İki evlilik kredisi arasındaki bir diğer fark ise devlet destekli faizsiz kredinin geri ödeme yılı 5 yıla kadar çıkartılabilecek. Birçok genç çifti heyecanlandıran devlet destekli faizsiz evlilik kredisinin ise 2014 yılı sonuna doğru kesinleşmesi bekleniyor.

devlet-destekli-evlilik-kredisi-680x350

0 shares
Önceki Yazı

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Sonraki Yazı

Evlilik Kredisi İçin Ne Zaman Başvurulur?

  1. ramizz
    24 Kasım 2014

    Bahsedeceğim konu sadece benim için değil evlenmeyi düşünen her genç için çok önemli. Sevdiğiniz insanla hayatlarınızı birleştirmeyi düşünüyorsunuz bundan daha doğal ne istek olabilir? Türkiye’de maaş ve gelir durumları göz önüne alındığı zaman gerçekler aydınlığa çıkıyor. Düşünün aylık 1000 TL geliri olan bir genci göz önüne alalım. Bu genç binbir zorlukla evlendi evlenmek için de bir bankadan kredi çekti. Ev kurmak için gerekli olan miktar minumum 20.000 TL dir. Bu miktarın geri ödemesi de minumum 25.000 TL civarıdır. Bunu 60 ay vadeyle geri ödemeye mahkumdur çünkü gelir düzeyi ancak bu vade tutarını karşılayabilir. Bu tutar faiziyle birlikte aylık 416 TL civarıdır. Aylık 1000 TL olan gelirinden geriye 600 TL para kalır. 400 TL kadarını kiraya versin, tabi bu miktara nasıl bir ev bulabilir düşünün. Cebinde kalan 200 TL ile ne yapabilir? Beslenme ihtiyaçlarını mı karşılayacak, faturalarını mı ödeyecek? Sosyal ihtiyaçlarından bahsedemiyorum bile… Bu imkansızlıklar yüzünden evlilikte sorunlar başlayacak ve belki de evlilik bitecek. Alınan kredi de cabası. Ben devleti bu konuda evleneceklere yardım etmeye çağırıyorum. İran’da bile devlet evlilik kredisi vermekte. Devlet en az 25.000 TL tutarında, geri ödemesine 5 yıl sonra başlanacak ve 60 ay vadeyle faizsiz olarak ödenecek bir evlilik kredisi çıkartılmalı. Bu krediyi nikahını kıyıp gelen tüm gençlere vermeli. Devlet bunu en kısa sürede yapmalı ve sağlıklı nesiller yetişmesine yardımcı olmalı. Bu devletin en büyük görevlerinden biridir. Sizleri de bu konuda destek olmaya çağırıyor desteklerinizi bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir