dugun-dansi-46-1024x559

Hareketli Oyun Havaları Çalmadan Düğün Başlamaz, Evlilik Olmaz

Düğünlere esas anlamını katan, davetlilerin hareketli oyun havaları eşliğinde birlikte dans etmeleridir. Gelin ve damat akrabalarının pistte el ele halay çekmesi, yeni kurulan ailenin kimliğini tescillemektedir.

dugun-dansi-46-1024x559

Piyanist şantör slow müziği kesip düğün pastasını yemeğe başladığı vakit, pistteki danedenler de yerlerine doğru ilerler. O arada pistin tam olarak boş kaldığı an, piyanistin düğün pastasından son lokmayı ağzına götürdüğü ana denk gelir (bu tabiat kuralı hiç şaşmaz) ve bütün salonon ambiyansını değiştirecek kudretteki notalar dökülmeye başlar:

Tatlı yiyip beynine mutluluk hormonunu bocalayan piyanist başlar hareketli oyun havaları çalmaya. Bu sefer de slow müzikte dans edenlerin peşinden farklı bir davetli grubu hünerlerini dans pistinde sergilemeye başlar.

Hareketli oyun havaları sayısız alternatifte varlığını sürdürür velakin pisttekilerin yeteneği kısıtlı olduğu için kah çaça dansı, kah hızlandırılmış harmandalı oynayan davetliler, yorulduklarında birbirlerinin kolundan destek alır ve işi halaya bağlayıp pisti terk ederler. Pist gençlere kalmıştır artık ve şarkılar da popüler oyun havalarıyla yer değiştirir:

https://www.youtube.com/watch?v=SW3IyM1CLaI

Nikah Kıyıldı, Düğün Başladı

Bana kalsa bütün düğünü Serdar Ortaç şarkılarıyla tamamlayabilirim. Evet, düğünlerin vazgeçilmezi Serdar Ortaç şarkılarını dinlemeden düğün, olmuş sayılmaz. Sizi oturduğunuz sandalyeden dans pistine anında ışınlayacak en iyi 5 Serdar Ortaç şarkısını sizler için seçtik:

 

Serdar’ın şarkıları herkesi havaya soktuğuna göre, gençlerin ambiyansı devam ettirebilmesi için toplu dans müzikleri çalmaya başlayacaktır, piyanist. Her yörenin kendine özgü oyun havaları, yerel oyun havalarını çalmak, gelen misafirler açısından çok uygun olacaktır. Ülkemizdeki düğünlerde daha çok Trakya havaları ortak müzik olarak kabul edilir. Her düğünde geleneksel olarak Trakya havaları ama mutlaka “Damat Halayı” olacaktır:

Artık coşku artmış ve kimi bilerek kimi bilmeyerek dans ederken, müziğin ritmi de giderek hızlanır. Bu anlarda sahne sırası “enişte” grubuna geçmiştir artık.İki kolu hava, yaka bağır açık… aç kollarını enişte, pist senin:

 

Enişte Ceketi Çıkardığında, Ver Coşkuyu…

Müzik hızlandıkça davetlilerin kıyafetlerinin formu da değişir. Dans pistine çıkan kimi davetliler ceketleriyle, kimi davetliler kravatlarını ve ceketlerini çıkararak kimi davetlilerse ceketlerini beline asıp tarz değişikliği yaparak oynamaya devam ederler. Genellikle kıyafetlerini rahat dans edebilecekleri şekle getiren davetliler, danslarını da bireysel olarak devam ettirir. Müziğin ritmi, sarf edilen efor ve yenen tatlılar ile birlikte gelen samimiyet duygusu pisti birbirini tanımayan insanları sarmaş dolaş dans ettirir. Müziğin ritmi kısmen yavaşlamıştır, çiftetelli başlamıştır:

Düğünün başlangıcındaki soğuk hava dağılmış, pistte olan insanlar bir tek aile olmuştur, o samimiyeti yakalamıştır artık. Hareketli oyun havaları ritmini hızlandırarak devam ettirirken, birbirlerine yakınlaşan ve birlikte dans eden insanlar, yeni kurulan aile bağlarının ilk samimi adımlarını da kendi aralarında atmıştır. Akrabalık farkı ortadan kalkmaktadır, onun yerine bir tek aile yapısı oluşmaktadır. Düğünde çalan hareketli oyun havalarının ritmi hızlandıkça oluşan aile yapısının yanında yeni kurulan arkadaşlıklar ve dolayısıyla samimiyet de bir ömür boyu sürecektir.

 

Düğünde kurulan yeni aile bağlarını bir ömür boyu sürdürmek lazım gelir.

Etiketler:
0 shares
Önceki Yazı

Kına Gecesi Adetleri Nelerdir?

Sonraki Yazı

Damatlık fiyatları araştırması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir