ihlamirkasri

Rüya Gibi Bir Düğün Mekanı: Ihlamur Kasrı

Hayatta yaşadığımız en önemli ve en çok hazırlık gerektiren gecelerinden biridir düğünler. Öyle düğün işte deyip geçemezsiniz. İyi bir mekan seçiminin, ailenize ve size layık, tarzınıza uygun, içinizin sineceği bir yer olması, tabiki de muhteşem bir düğün için olmazsa olmazdır.Böyle büyük organizasyonu, konuklarınızla beraber Ihlamur Kasrı gibi büyüleyici bir ortamda, etkileyici düğün müzikleri eşliğinde gerçekleştirdiğinizde ise unutulmaz bir düğün gecesi sizleri bekliyor demektir.

ihlamur-kasri-1

Hayatta yaşadığımız en önemli ve en çok hazırlık gerektiren gecelerinden biridir düğünler. Öyle düğün işte deyip geçemezsiniz. Onlarca detayı vardır kendi içerisinde. Zamanı, davetiyesi, giyilecek gelinlik damatlık modelleri, takılacak takılar, saç modeli için özel kuaför, bu eşsiz gününüzü ölümsüzleştirecek bir fotoğrafçı ve fotoğraf çekimi… Daha neler neler. O kadar çok ayrıntıyı düşünüp, aylar öncesinde başlarsınız hazırlıklarına. Tabi doğal olarak düğünün en önemli detaylarından biride düğünün nerede yapılacağıdır. İyi bir mekan seçiminin, ailenize ve size layık, tarzınıza uygun, içinizin sineceği bir yer olması, tabikide muhteşem bir düğün için olmazsa olmazdır. Böyle büyük organizasyonu, konuklarınızla beraber Ihlamur Kasrı gibi büyüleyici bir ortamda, etkileyici düğün müzikleri eşliğinde gerçekleştirdiğinizde ise unutulmaz bir düğün gecesi sizleri bekliyor demektir.

Ihlamur Kasrı‘nın tarihi 1830’lu yıllara kadar gitmektedir. Merasim ve Maiyet Köşkü ismiyle anılan, iki yapıdan  oluşan Kasr’da, günümüzde düğün ve diğer organizasyonlar Merasim köşkünde yapılmaktadır. Sultan Abdülmecit başta olmak üzere birçok Osmanlı padişahı ve devlet adamına ev sahipliği yapmakla birlikte, yurtdışından gelen birçok devlet başkanı, prens, devletin ileri gelen diplomatları da burada ağırlanmıştır. Sultan Abdülmecit sık sık gittiği kasr’da, Türk dostu bir yazar olan  Fransız ozanı Lamartine’i ile sohbetler edermiş. Lamartine ise Kasr’ı şöyle anlatmaktadır:

“Kendimizi Savoie ya da İsviçre’de bir orman parçasını ekmiş, düzenlemiş bir çiftçinin topraklarında sanabilirdik. Çakıllar üstünde akan suların şırıltısından, yapraklar arasında kuş cıvıltılarından başka ses gelmiyordu kulaklarımıza. Ne bir duvar görülüyordu ne bir adam, ne bir parmaklık ne de herhangi bir ev, bir barınak… Hele bir saraya benzer hiçbir şey yoktu.”

Halit Ziya Uşaklıgil ise  Sultan Reşat döneminde Sarayda yaptığı başkâtiplik anılarını anlattığı yazılarında, Ihlamur Kasrı’ndaki Mabeyn Köşkü’nü, Dolmabahçe Sarayı’nın ufaltılarak, son hadde indirilmiş bir numunesine benzetiyor.

Kurtuluş savaşı öncesi ve sonrasında biraz ihmal edilmiş olan bu tarihi eser, 1. Dünya Savaşı sonrasında ise Cumhuriyet döneminde boş ve bakımsız kalan köşkler arasında yerini almış ancak 1951 yılında İstanbul Belediyesi’nin hizmetine verilmiştir. O dönemlerde İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay Maiyet Köşkü’nde Tanzimat Müzesi’ni kurmuş, Merasim Köşkü’nü de ziyarete açmıştır. Köşkler 1966 yılında TBMM Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı’na devredilmiştir.

19.yüzyıl mimarisinin gözde eserlerinden olan Ihlamur Kasrı, adeta mücevher bir mücevher inceliğinde inşa edilmiş, yapı içerisindeki barok mimarisi sanatsal olarak görmeye değer özelliklerdedir.

Evlenme arifesindeki her çift, genellikle düğün günlerini bir ömür boyu hafızalarından çıkmayacak şekilde yaşamak ve adeta yıllar sonra bile muhteşem bir hatıra olarak sevdikleriyle, çocuklarıyla hatta torunlarıyla paylaşmak isterler. Bu harika günü en güzel şekliyle yaşamak için organizasyondaki tüm ayrıntılara önem vermek ve bu organizasyonu tabiri caizse profosyonel bir şekilde yönetmek ve yönlendirmek gerekir. Ayrıntılardan en önemlisi elbette seçilecek mekandır. Görkemli bir düğüne imza atmak istiyorsanız, içerisinde farklı hatıralar barındıran ve köklü bir geçmişe sahip orijinal mekanları tercihleriniz içerisine eklemeniz, rüya bir gece yaşamanızda önemli bir rol oynayacaktır. Yapacağınız bu önemli tercihte mekan olarak karar verebileceğiniz en güzel örneklerden biri de Ihlamur Kasrı’dır. Buram buram tarih kokan Ihlamur Kasrı, muhteşem salonu ve dış görünümüyle sizi büyülecek ve tercihlerinizde ön sıralarda yer verebileceğiniz etkileyici bir atmosfere sahiptir. Kararınızı ilk görüşte aşk gibi vereceğiniz bir cazibeye sahip olan Ihlamur Kasrı, sizi adeta içine çekecek, düğününüzde sadece sizin değil davetlilerinizinde unutulmaz bir gece yaşamasına vesile olacaktır. Oldukça geniş bir salona sahip olan mekanda 500 kişiye kadar olan misafirlerinizi gönül rahatlığı ile ağırlayabileceğiniz kasır, bulunduğu konum ve ulaşım kolaylığıyla düğününüzün yapılacağı mekan olarak iyi bir aday. İstanbul’un en gözde mekanları arasında sayılan Ihlamur Kasrı, Beşiktaş’ta, Yıldız ile Nişantaşı arasındaki Ihlamur Vadisi içerisinde yer alır. Ihlamur ağaçları altında, muhteşem bir atmosfer ile unutulmaz bir bahar veya yaz düğünü yapma hayalleri kuran çiftler için ideal bir mekan.

Ihlamur Kasrı’ndaki bu muhteşem atmosferi daha etkileyici hale getirmek için en güzel düğün müziklerinizi seçmek epey titiz davranılması gereken bir iştir. Hayal etsenize, böylesine rüya gibi bir mekanda, kendi tarzınızı anlatan  müzik eşliğinde eşinizle ilk dansınız, salona giriyorsunuz, herkes ayakta ve sizi alkışlıyor eller. Havai fişekler atılıyor dışarda, gökyüzünde şekilden şekile giren bir gösteri sunuyor havai fişekler, yerde meşaleler yanıyor, konfeti patlıyor ardı ardınca ve siz partnerinizle salonun ortasında size ayrılmış, dans edeceğiniz yere doğru yavaş yavaş adımlarla yürüyorsunuz. En sevdiğinizin koluna girmişsiniz, konuklarla hafif bir göz teması, hatta yakın tanıdığınız arkadaşlarınıza, akrabalarınıza güzel bir tebessüm ve kafa onayı, seni gördüm, hoşgeldin der gibi. Ancak bunların bir çoğunu tamamen gayri ihtiyari yani istemeden öylesine, kendiliğinden yapıyor olmanızda ayrı konu. Bunların birçoğunu belki hiç hatırlamayacaksınız ve düğünün ardından düğün hakkında sohbet ederken arkadaşlarınızla ya da akrabalarınızla, size şöyle yapımıştın, yok böyle yapmıştın diye hatırlatma yaptığında, aaa öyle mi yaptım diyeceğiniz anlarda olacak elbet. İşte sonunda salonun ortasında sahnedesiniz, eşiniz ile dans etmeye başlamışsınız bile, sizin, için özel olan bir parça ve şimdi ilk dansınız. Yani bir başka deyişle, düğün müzikleri içerisinde en önemlilerinden birinin ilk dans müzikleri olduğunu söyleyebiliriz. Gelin ile damadın konukların huzurundaki ilk dansı sırasında çalınan parça, evliliğin onayı niteliğindedir adeta. Bu nedenle Ihlamur Kasrı’nda düzenleyeceğiniz düğününüzde seçilecek şarkı büyük öneme sahip. Unutmamak gerekir ki düğün organizasyonu süresince elbette dans müziği büyük öneme sahiptir ancak program süresince de söylenecek ya da çalınacak parçalar da ayrı bir öneme sahiptir. Düğünlerin en önemli unsurlarından olan müzik, mekanın atmosferiyle bütünleşerek düğün gecenizin hafızalara kazınacak güzellikte olmasını sağlar. Aynı zamanda konuklarınızında harika bir gece geçirmesin önemli bir rol oynayacaktır. Yapacağınız düğün organizasyonunun şekline, içeriğine göre seçeceğiniz müzik parçalarının ayrı bir titizlikle yapılması gerekir.

Şarkı seçiminde ister Türkçe olsun, ister yabancı öncelikle çiftler olarak sizin duygularınıza tercüman olacak bir şarkı seçmeniz oldukça önemli. Daha önceden belirlediğiniz, bizim şarkımız dediğiniz parçalara öncelik vermeniz gecenize anlam katacak. Göz göze bakarak yapacağınız romantik bir dans birlikte geçireceğiniz uzun yılların başlangıcı olacak.

Ihlamur Kasrı‘nın büyüleyici atmosferi içerisinde etkileyici şarkılar eşliğinde gerçekleşecek düğününüze tüm misafirleriniz hayran kalacak.

ihlamur-kasri-1

ihlamur-kasri-2

ihlamur-kasri-3

Sonuç olarak rüya gibi bir düğün organizasyonu için Ihlamur Kasri güzel bir tercih olacaktır. Bütün detaylarıyla harika bir atmosfere sahip olan Kasr’da sizde, misafirleriniz de masal gibi bir gece geçirebilirsiniz. Sadece iç mekan olarak değil, dış mekan olarak da kendine hayran bırakan bir çevre düzenlemesine sahip olması sebebiyle gelecekte anlatacağınız tatlı bir anı olacaktır. Ayrıca fotoğraf çekimleriniz için ise  çok güzel konu ve  pozlar yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. İstanbul gibi bir dünya şehrinde, şehrin içinde ancak şehir hayatıyla alakasız tamamen doğal bir çevre ve mekan arıyorsanız sizin için Ihlamur Kasri iyi bir seçenek olacak.

ihlamur-kasri

 

0 shares
Önceki Yazı

Yabancılar Listesinden En Güzel Dans Müzikleri

Sonraki Yazı

Ihlamur Kasrı Düğün Fiyatları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir