ib_api_p_1775710

Kına Gecesi Alternatifi: Hint Kınası

Bol danslı, bol takılı iyi bir düğün; bol güneşli ve bol gezmeli bir balayı sizi fazlasıyla mutlu eder. Ancak bu kına gecesi sizi efsane yapacak!

ib_api_p_2089398

Klasik kına gecesi ritüellerine inat ortamda  Hint rüzgarları estirecek, hem orijinal biraz da marjinal  konseptli muhteşem bir alternatifi düşünmeye ne dersin? Kemerlerinizi bağlayın kızlar, ama Shakira kemerlerinizi.  Kına gecesi alternatifi hınt kinası başlıyor.

Eski sevgilileri stolkladınız, platin sarısı saçlı Busenur’ları bertaraf ederek püskürttünüz ve tek taşınızı kendiniz takmadınız,  aşkitonuza taktırdınız, en karatlısından. Şimdi o büyük güne yaklaşıyorsunuz. Hayır tatlım düğün günü değil, daha ona var! Onu bilahare konuşacağız. Şimdi konumuz kına gecesi.  O çok sevdiğiniz ilginç kına gecesi organizasyonunu Ziyagil Malikanesi’nin Nihal’i havasında (Allah sonunuzu benzetmesin) sevdiceğinizin maskeleri arkadaşlarınızın yüzünüzdeyken, yöresel, geleneksel ve post modern şarkılar eşliğinde oynayarak yapacaksınız. Ancak ufacık bir sorun var: klasik kına ritüellerinden hoşlanmıyorsunuz. Peki Buse Terim‘in de yaptığı gibi kına geceniz için aklınızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracak muhteşem bir alternatif sunmamıza ne dersiniz?

ib_api_p_1775710

Şehirlerde yaşam tarzının büyük ölçüde değişiklik göstermesi ve sosyal medyanın birer görsel savaşa dönmesi ilekına gecesi geleneği, yerini bekarlığa veda partilerine ve modern yaşam tarzının ürünü farklı konseptlerden oluşan kına gecelerine bıraktı. Kına gecesinde ağlayan gelinlerin yarısının “Bu kir gibi duruyor ya, ne zamana geçer bu” diyerek ağladıklarını biliyor muydunuz? Hayır bilmiyodunuz çünkü böyle bir şey yok. Ama olabilir de!   Eğer siz de herhangi bir sebepten ötürü  geleneksel kına gecesi ritüellerinden hoşlanmıyorsanız, avucunuzda çamur lekesi şeklinde bir kına görüntüsü olmasını istemiyorsanız hem uygulanması kolay hem de şık bir alternatif önerimiz olacak.

Sarı, mavi, turuncu, yeşil, fuşya gibi renkler başta olmak üzere, doğanın sunduğu tüm renklerin yer aldığı dekorlar, ihtişamıyla ağızları açık bırakan objeler, dövme ustaları ile vücuda yansıyan sanat eserleri dövmeler, Hint filmlerinden gözlerimizin aşina olduğu muhteşem kesimde ve renk cümbüşü içinde kostümler ve kıvrak ritmlerle ölüye  dans ettirip göbek attıran şarkılarla Hint konseptli kına gecesi size ve misafirlerinize muhteşem anlar yaşatmakla kalmayacak, kıskanç düşmanlarınızı Facebook’tan Twitter’a, Instagram’dan Pınterest’e kullandığınız bilumum çeşit sosyal medya mecralarınızı stolklatacak!

Hint Kınası ile Vücudunuz Sanat Eserine Dönüşecek

Çamur lekesi kısmına tekrar dönmek istiyoruz. Hint konseptli kına gecelerini diğer kına gecelerinden ayıran en önemli özellik bizi avucumuzdaki kir gibi gözüken görüntüden kurtarması. Kına gecenizde çiçek motifleri ile bezeli, elinizde şık bir görünüm sergileyecek Hint kınası ile geçici dövme yaptırmak istiyorsanız pek çok grafik alternatifi mevcut.  Bu geçici dövmeler ile oldukça modern ve tamamen size özel desenlerle bezeli bir görüntüye kavuşmanız mümkün olacağı gibi misafirlerinizin de arzularına uygun desenlere sahip geçici dövmeleri ile geceden zevk almalarını sağlayabilirsiniz. Tavsiyem gelinlik modelinizi de göz önünde bulundurarak karar vermeniz. Zira bazı modeller kol boyunca uzanabiliyor. İnternet üzerinden ufak bir arama yaparak birbirinden muhteşem Hint kınası modellerine ulaşabilirsiniz.

ib_api_p_691901

Hint konseptli kına gecesinin tek amacı elbette Hint giysileri giymek ve Hint müzikleriyle dans etmek değil. O geceyi en özel, en unutulmaz ve diğerlerinden en farklı kılacak nokta elbetteki kına yakma merasimi. Bu sebeple  gecenin olmazsa olmazı kına uygulamasını yapacak kişinin seçimi büyük önem arz edecek. İşinin ehli bir bayan kınacı misafirlerinizin elde ettikleri sonuçtan oldukça memnun kalmalarını sağlamanın garantisi olacak. Misafirler  Hint kınası istedikleri motifte dövme yaptırabilecek. Süre olarak normal kınadan biraz daha uzun sürse de sonuçları itibariyle gerçekten zahmete değer. Ondan sonra gelsin Instagram’da like rekorları.

Düşman Çatlatma Operasyonu Başlıyor!

Peki bu kadar ballandıra ballandıra anlattın da biz bu kadar yükün altından nasıl kalkacağız, neyi nereden alacağız, insanları nerede ağırlayacağız anacığım dediğini duydum tatlım. İç yeşil çayından bir yudum. Bir yandan yağlarını yak bir yandan da okumaya devam et! Öncelikle kına gecesi konseptini Hint motifleri ile süsleyip düşman çatlatma konusunda kararını kesinlikle verdin. Birkaç yakın arkadaşına da çıtlattın ki tüm ihale üzerine kalmasın. Önünde duran pek çok seçenekten sana uygun olanını seçebilirsin. Yine kendini kutsal Google’ın kollarına bırakıp bu işi profesyonel anlamda yapan pek çok kına organizasyon şirketi ile görüşebilirsin. Narin ellerin sıcak sudan soğuk suya değmeden tüm işlerini halledebilirsin.

Yok aşkım, yok bebeğim o bana çok tuzlu gelir dersen de birazcık hünerlerini sergilemen gerekecek. Öncelikle kına geceni nerede yapacağına karar vereceksin. İster salon tut, istersen evinin salonunda yer aç, istersen içinde kiracı olmayan boş daireyi komşu teyzenden iste. Mekan neresi olursa olsun önemli olan işin görsel kısmını iyi halledebilmek. Bu noktada yine seni internet dünyasının derya deniz sayfalarında bir gezintiye davet ediyoruz. Ama unutma! Bu senin gecen olacak ve kendi ruhunu yansıtmalısın, her şey içine sinmeli. Bu sebeple zamanını iyi ayarla ve hiçbir şeyi aceleye getirmemeye çalış. Hint filmlerinden kıyafet ve müzikler hakkında güzel fikirler elde edebilirsin. Hint kostümü olarak bilinen “Sari” kullanımınız da gecenize ayrı bir güzellik katacak. Aynı zamanda farklı kombinler ve gösterişli takılar ile bir Hürrem’e dönüşebilir Hint ve Osmanlı kültürünü harmanlayabilirsin. Aşk-ı Memnu finaline yakın olan Nihal’in Kina Gecesi bölümlerinden de hoşuna gidenleri kullanabilirsin. Çünkü neden olmasın! Tekrarlıyorum Allah sonunu benzetmesin. Amin!

ib_api_p_2014555

Ne kadar uğraşırsan uğraş, ne kadar para, zaman ve emek harcarsan harca, o geceyi eğlenceli yapacak en kritik faktörlerden biri misafirlerinin ruh hali olacak. Onları eğlence moduna sokmak da senin elinde. Mumluklar, eğlenceli maskeler, kına hatırası konseptli çerçeveler ve o muhteşem geceden misafirlere kalacak ufak tefek hatıralıklar muhteşem bir etki yaratacak. Bunları kendin hazırlayabileceğin gibi çok ucuza da alabilirsin. Karar senin.

Gecenin En Kritik Konusu Geliyor: Müzikler...

Müzikler konusunu biraz daha açmakta fayda var. Zira bahsettiğim o ruh halini bünyelere katma işi müzikten geçiyor. Hint müzikleri hali hazırda kıpır kıpır, fıkır fıkır. Hatta bazılarının Türkçe versiyonları da mevcut. Bazı Türk şarkılar da Hindistanlı şarkıcılar tarafından seslendiriliyor. Mesafe uzak ama teknoloji sağ olsun kültür alışverişi sınırsız malum. Bu konuda Atiye ve Sertab Erener‘in şarkılarına göz atmakta fayda var. Bunların haricinde Hint müziği denilince akla gelen, kültleşmiş bazı şarkılar ve yeni jenerasyon sanatçılar tarafından seslendirilen Amerikan tarzı müzik motifleriyle işlenmiş Hintçe ve İngilizce şarkılar da var.  Sana fikir vermesi açısından birkaç örnek aşağıda yer alıyor. Bu konuda da en temiz en güzel fikirleri Youtube’dan alabilirsin. Bu şarkıları Türkçe şarkılarla çeşitlendirebilirsin. Zira aynı şarkıların çift dilli versiyonları da var.

Dhoom: 3 – Malang

Tu Meri Full Video | BANG BANG

Mashallah – Ek Tha Tiger

Bum Bum Bole – Taare Zameen Par

“Dhinka Chika” | Ready

‘Tharki Chokro’ | PK |

Dhoom Machale Dhoom – DHOOM:3

ib_api_p_866951

Mekan hazır, kıyafetler alındı, müzikler tamam,  dekorasyonlar, hediyelikler, maskeler gibi kına gecesi ürünleri de bitti. Selfie çubukları hazır. Kanepelerin yanında içecekler de Hintli olsun diyorsan ayrana çok benzer bir içecekleri var Lassi diye. Nimbu pani adlı içecek de su, soda, tuz ve limon karıştırılarak yapılıyor. İkisinin de hem yapımı kolay hem de ucuz.

ib_api_p_751984

Hint yemekleri kısmına girersek ipin ucunu orada kaçırırız gelin hanım. Düğün öncesi bol baharatlı yemekler hanım kızlarımızın kabusu olabilir. Bu sebeple aperatif  ikramlarla durumu kurtarmak en kolay yol.
Önerisi olan var mı kızlar? Hint konseptli kına gecesine aparatif, şık sunumlu ne gider?

0 shares
  1. buse
    14 Mart 2017

    Adım da buse ama yazıya koptum :DD Elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir