kina-gecesi

Bu Gece Başka Gece: Kına Gecesi

 

Düğün yeri seçme, gelinlik, alışverişler, pasta, yüzük derken düğün hazırlığı için koşturup durdunuz. Sona doğru yaklaşırken stres ve gerginlik size ele geçirmek üzere bile olsa artık rahatlayın. Sıra kına gecesi organizasyonuna geldi ve bu gece sizin geceniz olacak.

Düğün telaşı öyle ya da böyle, bir şekilde bitti büyük yorgunluklar, telaşeler atlattınız düğün öncesi eğlenmek, stres atmak elbette gelinin de damadın da en büyük hakkı. Düğün gününe arınmış olarak başlamak için öncesinde eğlence düzenlemek iki tarafın da ihtiyacı olan şeyler kuşkusuz. Büyük günden bir veya birkaç gece önce kurtlarını dökmeyi, doyasıya eğlenmeyi kim istemez? Üstelik bekar geçirilecek son günlerin unutulmaz birer hatıra haline getirilmesi de cabası. Fakat bu eğlenceler için de organizasyon ve plan-program yapmak şart. Bu da bir parça daha yoğunluk anlamına geliyor olsa da; kına gecesi hazırlığı düğün planlaması içinde en renkli parçalardan biri. Bölgeden bölgeye değişiklik göstermek ile birlikte kına gecesi organizasyonlarından birbirinden güzel gelenek ve tarz bulunuyor. Bunlar arasından seçim yapmak ise gelin ve damada kalıyor. Türkiye’nin büyük bir kısmında kına geceleri yalnızca kadınlar arasında gerçekleştirilen bir olay olarak biliniyor. Genellikle gelinin çevresinden sevdiği arkadaşları ve akrabaları kendi aralarında bir eğlence organize ediliyor. Ancak günümüzde o günü birlikte geçirmek isteyen çiftler kına gecesini damatlı yapabiliyor veya toplu arkadaşlar ve gelin damadın bulunduğu bir parti şeklinde de düzenlenebiliyor.

Eski geleneğe göre kızın evinde kına yakılarak kızın bazı müziklerle ağlatılmaya çalışılması adettendir. Bu gelin olacak kızın aile evinden ayrılmasından duyduğu üzüntüyü anlatmak için kullanılan bir yöntemdi. Ancak, zaman ve koşullar değiştikçe bu durum da değişti elbette. Şu an modern kınalarda tam tersi gelin doyasıya eğleniyor. Eski gelenek sadece kına yakılarak sürdürülüyor. Hatta bazen o bile değişiklik gösterip daha güzel bir görsellik yaratmak adına hint kınası şeklinde yaptırılabiliyor. Modern kına geceleri artık ev değil de mekanlarda organizasyonla yapılıyor.

Konseptli Kınalar Moda

Kına gecesi düğünün son derece geleneksel bir parçası. Ancak modern zaman uyarlamalarında kınada değişiklik gösteren tek şey yeri veya şekli de değil. Kına gecenizi planlarken dilediğiniz bir konsepti kullanarak gecenizi daha da renkli bir hale getirebilirsiniz. Son dönem gelinlerinin en çok tercih ettiği konsept kuşkusuz Hint temalı kına geceleri. Hintlililerin birbirinden renkli giysileri, çekici ve havalı kına yakma teknikleri, çılgın hint müzikleri ve dansları ile unutulmaz bir kına gecesi organizasyonu yapabilirsiniz. Böyle bir gecede tüm yorgunluğunuzu atarak düğün günü için enerjinizi yeniden toplayabilirsiniz.

Kına gecesi için bir diğer konsept önerisi ise harem teması. Son yıllarda oldukça ön planda olan Osmanlı saray gelenekleri çerçevesinde bir harem havası içinde kına gecenizi sevdiğiniz kız arkadaşlarınız ile eğlenerek, bol bol dans ederek geçirebilirsiniz. Ayrıca evlenmeden önce son gecenizde kendinizi Osmanlı sultanı gibi hissederek şımartabilirsiniz.

Gelenekleri Yaşatın

Konsept yapmak gibi bir arzunuz yoksa geleneksel Türk kına geceleri de eğlenmek ve rahatlamak için bire bir. Geleneksel bin dallı, yöresel müzikler ve oyunlar, kına merasimi derken gece boyunca eğlenmek garanti. Aynı zamanda kültürün yaşatılması için de son derece önemli.

Eğer kınayı kadınlar arasında bir eğlence olarak düzenleyecekseniz damat için de ayrıca bir bekarlığa veda partisi hazırlanması şart. Ya da kadın erkek karışık bir organizasyonda damadın ve gelinin aynı anda yer alacağı bir kına gecesi de düzenleyebilirsiniz.

Kına gecesi konusunda planlama yaparken bulunduğunuz yöreye özgü gelenekleri yaşatmaya özen gösterin.Birçok bölgede yaygın olarak bilinen gelenekler; kına yakarken yöresel türkü veya ilahilerin okunması, gelinin başına masumiyeti temsil eden kırmızı örtünün örtülmesi, damadında omuzlarında yeşil işlemeli bir örtünün yer almasıdır. Ayrıca kına töreni esnasında evlenmemiş akraba ve arkadaşlarının gelinin etrafında şarkılar söyleyerek dönmesi kınanın en bilindik ritüelleri arasında yer almaktadır. Kına esnasında gelinin elini açması için kayınvalidesi tarafından altın hediye edilmesi de kınanın vazgeçilmezlerindendir. Bölgeye göre farklılık gösteriyor olsa da kınadan sonra veya önce içi şeker ve bozuk para ile doldurulmuş bir testinin gelinin ayağının dibinde kırılması ya da gelin tarafından oynarken yer atılması da renkli bir gelenek olarak kına gecesi adetleri arasındadır. Kına yakma töreni sırasında gelinin ağlatılmaya çalışması da yine her yerde bilinen bir adettir. Geleneksel kına geceniz için bütün bu detayları göz önüne almanız gecenin kusursuz ve güzel geçmesi için öncelikli koşuldur.

kina-gecesi

Kına Gecesi İçin Kullanılan Malzemeler

Kına gecesi planları içerisinde geleneksel kına alışverişi de bulunuyor. Bu alışveriş kına gecesinde kullanılacak birbirinden güzel malzeme ve ürünlerin satın alınması için yapılıyor. Kına gecesi için gerekli olan en önemli şeyler elbette kına tası, kına tepsisi, hediyelik olarak dağıtılacak kına keseleri, mendiller tefler ve ziller. Bunun dışında gelinin o özel gecede giyeceği bin dallı adı verilen geleneksel giysi de bu alışverişe dahil oluyor. Kadınlar için son derece önemli olan kına gecesinin her detayının tam anlamı ile düşünülmesi gelinin evlenmeden önceki son gecesinde doyasıya eğlenmesine ve kendini yeni hayatına hazırlamasına yardımcı oluyor.

Bunun dışında misafirler için atıştırmalık ikramlar ve içecekler, mumlar, dağıtılacak kına da kına gecesinde düşünülmesi gereken küçük ayrıntılar. Kına gecesi için uygun bir mekanın bulunması, evde yapılması planlanıyorsa evde uygun ortamın yaratılması ve süslemeler de organizasyon için yapılması gereken diğer işlemler. Bütün bu hazırlıkların ardından geline de damada da yalnızca bekar geçecek son gecelerinin tadını çıkarmak, davullar eşliğinde aşkın kutsanacağı düğün törenine dek eğlenmek ve dinlenmek kalıyor.

Kına Gecesi Organizasyonunu Profesyonel Ellere Bırakın

Kına gecesi hazırlıkları ile bire bir uğraşmayı tercih etmiyor iseniz başka seçenekleriniz de bulunuyor. Kınanız için organizasyon firmalarıyla çalışarak daha rahat bir planlama geçirebilirsiniz bunun için bazı organizasyon firmaları :

www.kinaorganizasyon.net

www.teknedekinagecesi.com (kınanızı teknede yapmak isterseniz)

www.kinaorganizasyon.com.tr

www.kinagecesiorganizasyonu.org

www.kinagecemiz.com

Kına gecesi için merak ettikleriniz yapmanız gerekenler ve şehirlere göre mekanlarla bu site size yardımcı olacaktır:

www.kinagecesi.com.tr

Adı geçen adreslerde kına organizasyonuna dair neredeyse her şeyi bulmanız mümkün. Firmalar ekip ve ekipmanları aracılığı ile sizi hiç yormadan sizin yerinize kına gecenizi planlayıp size rüya gibi bir kına gecesi yaşatabilir. Gerekli malzemelerin edinilmesi, nedime grupları, damat ve arkadaşları için özel detaylar, organizasyon içinde unutulmaz aksiyonlar ile size yalnızca kına gecenize katılarak eğlenmek kalacak.

Kına gecesinin hayatınızın en güzel zamanları arasında yer almasını istiyor iseniz düğün hazırlıkları içinde erkenden planlarınıza başlamayı unutmayın. Sevdikleriniz ile, gelecek hayatınızı paylaşmak üzere söz vereceğiniz nişanlınız ile güzel bir gece geçirecek, gülecek, bol bol oynayacak ve kurtlarınızı dökeceksiniz. Konsept ne olursa olsun önemli olan esas nokta sizin içinize sinmesidir. Sevmek, eğlenmek, gülmek üzerine kurulmuş bu güzel organizasyonda kendinizi beyaz atlı prensine kavuşmak üzere olan bir prenses gibi hissedeceksiniz. Giysiler, çalgılar ve diğer tüm detaylar yalnızca gülümseyerek anımsayacağınız birer anı olacak.

Kına Gecesi Bindallı Modası

Artık eski usul kına gecesi organizasyonları gibi kına gecesi kıyafetleri de geride kaldı. Yeni dönem gelin adayları klasik bir abiye model yerine kına gecesinde yüzyıllar öncesine kadar uzanan bindallı kıyafetini tercih etmekte. Bindallı parlak atlas kumaşlar üzerine çiçek ve yaprak motiflerinin işlenmesiyle hazırlanmaktadır. Aynı zamanda bindallı 14. ve 15. yüzyıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Daha çok mor, pembe ve yeşil renklerin kullanıldığı bindallı kına gecesi yapılacak olan gelin adayına giydirilir ve kınası bu şekilde yakılır. bu kıyafetin de kendine özgü aksesuarları bulunmaktadır. Özel kına keseleri, ayakkabıları ve hatta istenirse altın renkli bir kemer bile takılabilir. Düğün öncesinde kına gecenizin yöresel bir tat bırakmasını istiyorsanız mutlaka kina gecesi kıyafet tercihinizi bindallıdan yana kullanmalısınız.

 

Etiketler:
0 shares
  1. kına gecesi,
    11 Şubat 2017

    çok güzel bir yazı olmus bize de yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir