dugun-dansi-kursu

Modern Düğün Adeti Haline Gelen Dans Kursu Telaşının Çiftlere Yaşattığı 11 Trajikomik Durum

Düğün dansı düğünlerin klasik bir parçasıdır. Kimi zaman duruma en uygunsuz arabesk parçalar ile, kimi zaman tango taklidi yapan bir vals ile yapılsa da, bu mütevazı dans günümüzde yerini modern düğün adeti olarak çiftlerin adeta puan almak için yarıştığı bir müsabaka ruhuna bırakmıştır. Her şeyin mükemmel olmasında ısrarcı hatun kişimiz, esas oğlanımızı zorla dans kursuna sürükler ve olaylar gelişir.

1- Uzuvlarının Kontrolünü Kaybeden Damat Adayı

Kendisinden başka herkesin anlıyor gibi gözüktüğü tuhaf bir ritüelin ortasına düşen damat adayı öncelikle herkesin yapacağını yapmayı dener. Etrafındaki hareketleri taklit etmeye çalışan damat adayımız ilk birkaç saniye bunu başarsa da, sonra ipin ucunu tamamen kaçırır, sağını solunu karıştırır ve sonunda error vermeye başlar. Modern düğün adeti olan profesyonel düğün dansı çabası, damat adayımızın hareket becerilerini tamamen yok etmiş, kas hafızasını silmiştir. Kendini çaresiz hisseden damat adayımız artık ne umursamaz davranabiliyor ne de her şeyi şakaya vurabiliyordur. Utanmış ve ezilmiştir. Bu sırada profesyonel dans hocamızın sabrı ve gelin adayımızın küçümser bakışları damat adayımız için sahnelenen küçük bir işkenceden başkası değildir.

2- Tangoyu Fazla Ciddiye Alan Hanım Kız

Tango, ateşin ve tutkunun dansıdır kuşkusuz. Ama hareketleri keskin bir hızla denemeden önce biraz pratik yapmak iyi olmaz mıydı? Kimse sizden düğün günü harika bir dans gösterisi beklemiyor, 3 haftalık dans kursu ile profesyonel dansçı olamazsınız. Hayatın acı gerçekleriyle yüzleşmek zor, biliyoruz. Ama düğüne birkaç hafta kala sakatlanmak daha acı, emin olun. Tangoyu fazla ciddiye alan hanım kızımızın bir diğer kusuru da, muhtemelen yıllardır profesyonel dansçı olan ve halen daha kendilerini eğitmeye devam eden dansçılara bakarak müstakbel eşini beceriksizlikle suçlamasıdır. Kararında bir intikam olarak, düğün günü gelin arabasını sürmesini söyleyebilirsiniz. Gelinlik ve düz altlı ayakkabılar ile kiraladığınız o klasik otomobili sürmeye çalışmasını izlemek, dans kursunda gördüğünüz aşağılanmaların acısını çıkarmaya yetecektir.

3- Dans Eğitmenini Kıskanan Damat Adayı

Bu çok klasik. Pek çok insan için ilgi duyduğu kişiye karşı cinsten birinin en ufak teması kıskançlık için yeterlidir. Üstelik söz konusu dans olunca, bir ölçüde kıskançlık kaçınılmazdır. Buna dans konusunda oldukça hevesli olan gelin adayımızın, hocasına ve becerilerine duyduğu hayranlık ve bu hayranlığı sergileyen bakışlar eklendiğinde ortalık gerçekten karışabilir, düğün süresiz olarak ertelenebilir. Elbette bunun tersi de geçerli, kadın dans hocalarını savuşturan hatta özellikle erkek eğitmenlerin ders vermesi için ısrarcı olan kadınlar da var, kuşkusuz. Ancak dram klasmanında oyumuz kesinlikle dans kursundaki isteksiz damat adayımızdan yana.

4- Dansa Oldukça Yatkın Damat Adayı ve Kıskanç Gelin Adayımız

Umulmadık taşın baş yarması durumuna bir örnek isterseniz, o da budur. Kursa isteksiz ve zorla gelen damat adayımızın doğuştan yetenekli çıkması ve doğal olarak etraftaki diğer dişilerin ilgisini çekmesi gelin adayımızı dehşete düşürecektir. Başlangıçta kursu beğenmediğini söyleyerek kurstan vazgeçirmeye çalışacak gelin adayımız çok geçmeden makus talihini kabullenerek ya kursa devam edecek ya da modern düğün adeti kavramına daha marjinal bir perspektiften bakarak düğün dansını tamamen iptal edecektir. Kimse damat adayının bu kadar yetenekli olmasını tahmin edemezdi, kuşkusuz.

5- Zeybek ve Sirtaki Kurslarına İmrenerek Bakan Gözü Yaşlı Damat Adayı

“Dans edeceksek zeybek olsun!” diye işi şakaya vuran, oysa bunu gerçekten isteyen damat adayı yan sınıfta dizlerini yere vura vura zeybek oynayan, karşı sınıfta Yunan ritmleri ile sirtaki yapan o terli, kıpkırmızı ama oldukça mutlu gözüken dayılara, emekli abilere, çiftlere ve gençlere baktıkça evlenme kararını tekrar tekrar düşünecektir. Ruhu Ege’de kalan damat adayının kalbi daha ne kadar süre gelin adayında kalabilecektir, bilemiyoruz. Ancak düğünü “kendi günü” olarak gören gelin adaylarımız varken, onlar ne istiyorsa o olmaya devam edecektir kuşkusuz.

6- Düğünden Önce Menisküs Ameliyatı Olan Gelin Adayı

Üç haftada üç dansta ustalaşmaya kalkan gelin adayının hazin sonu. Oysa ki gerek eğitmenleri, gerek müstakbel eşi, gerekse de arkadaşları tarafından uyarılan hanım kızımız bulduğu her boşlukta, ısınmadan en zorlu hareketleri bile çalışmayı kendine görev edinmiş, bu yoğun ve pek de bilinçli olmayan egzersizler sonucu dizini harap etmiştir. Yüzük takmaya ya da ayağa basmaya alternatif bir modern düğün adeti olarak ameliyat izi önümüzdeki yılların yeni trendi olabilir.

7- Modern Düğün Adeti: Modern Dans ve Koreografi

Aşklarını ve bağlılıklarını kendi iç dünyalarını yansıtan bir koreografi ile ifade etmek isteyen çiftimiz (yani gelin adayı ve yanında sürüklenen zavallı damat adayımız) bir şekilde modern dans hakkında bir şeyler öğrenebilecekleri bir eğitimin yolunu tutarlar. Efsane odur ki; kısa zaman içinde çok kötü bir fikir olduğunu kabullenmeyen çiftler pek çok komik düğün videosunun baş karakterleri olmuşlardır.

8- Birebir Dans Eğitimi Veren Yerin Pole Dancing Kursu Çıkması

İlandaki üstü kapalı ifadelerden, kursun birebir verilmesinden ve her şeyden önemlisi çift olarak kapıdan girdiğinizde fark ettiğiniz o tuhaf bakışlardan anlamalıydınız. Düğün için pek uygun olmasa da damat adayımızın kesinlikle ilgisini çekecek bir kurs bulduğumuz kesin. Biraz daha kalmak istemez miydiniz? Evet, cevabı hepimiz biliyoruz. Başka bir kurs için arayışlara başlasanız iyi olacak, tabi önce damat adayımızı dışarı sürüklemeniz gerekiyor. Kolay gelsin…

9- Bachata Krizi

Gelin adayımız tüm hevesiyle bachata kursuna gitmek istediğini söyler ve her şekilde istemediği bir kursa gideceği gerçeğini kabullenmiş esas oğlanımız kabul eder. Ta ki dersin ilk 15 dakikası bitene kadar. Arkadaş çevresi tarafından mülayim şahıs olarak tanımlanan damat adayımız hayatında ilk kez “Kalk gidiyoruz!” diyecekse işte o da bachatanın nasıl bir dans olduğunu öğrendiği o andır. Dansı Saadet halasının karşısında yaptığı fikri şöyle dursun, müstakbel eşine bu dansı öğretmeye kalkanı vuracağı gerçeğini kabullenen damat adayımız, kanının son damlasına kadar savaşmaktan geri durmayacaktır. Acı gerçek: erkekler bachata bilen kadınlarla yatar, Misket Havası oynayan kadınlarla evlenirler.

10- Arkadaş Ortamını Grease Müzikali Haline Getiren Aşırı Hevesli Çift

Elbette birlikte bir şeyler öğrenmek çok heyecan verici bir fenomendir genç çiftlerimiz için. Ancak arkadaş ortamında ritmi kulaklarına yeterince uygun gelen her müzikte dans etmeleri, etraflarındaki talihsiz şahıslara Broadway müzikali içinde yaşadıkları izlenimini verebilir. Dürüst olmak gerekirse, çoğu arkadaşınızın sizi takdir etmediğini aksine gülünç ve yapmacık bulduğunu söylemek zorundayız. Bunun sebebi arkadaşlarınızın çok kıskanç olmaları değil kesinlikle. Daha net ifade etmek gerekirse, ahşap boyama kursu aldıktan sonra mdf olan her yeri boyamayacağınız aşikar olduğu gibi, dans kursundan sonra da her ortamda yeni öğrendiğiniz figürleri sergilemeniz biraz abartılı gözükecektir.

11- Sonunda Sıkılıp Dans Etmekten Vazgeçmek

Birkaç ders sonunda profesyonel dansın size ve düğün gününüze pek uygun olmadığını fark edip kursu bırakma kararı almak. Esas oğlanımızın gözünde esaretin bitişini müjdeleyen o pırıltıyı görmek ve düğün günü birkaç dakika birbirinize sarılarak sağa-sola sallanmayı dans olarak kabul etmek. İşte buna mutlu son denir.

0 shares

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir