kirmizi-kurdela

Gelinin Beline Takılan Kırmızı Kurdela Ne Anlama Gelir?

Düğünlerde gelinlerin beline bağlanan kırmızı kurdelanın ne anlama geldiği ile ilgili bilgiler verilen bir yazı.

kirmizi-kurdela

Daha önce pek çok kez, düğünlerde gördüğünüz, düğünlerin en duygusal anlarından birinin yaşanmasına sebep olan gelinin beline takılan kırmızı kurdeladan bahsedeceğiz bugün. Bildiğiniz gibi toplumlarda birlik ve beraberliği kuvvetlendiren gelenek ve göreneklerin varlığı, toplumların kültürlerini yansıtan unsurlardır. Bu gelenek ve görenekler, onlarca hatta yüzlerce yılda oluşmuş yazılı olmayan, insanların nesilden nesile taşıdıkları olaylardır. Kimse onları yapılması için zorlamamasına rağmen yine de günümüze kadar sürdürülmüş pek çok adetimiz, gelenek ve göreneklerimiz mevcuttur. İşte düğünlerde gelinin beline bağlanan kırmızı kurdela geleneğimiz de böylesine bir düğün geleneğimizdir. Duygusal dakikaların yaşanmasına sebep olan, kız babaları için daha da zor dakikaları içeren bir törendir. Peki ne anlama gelir bu kırmızı kurdela, hiç düşündünüz mü?

kirmizi-kurdela2

Kırmızı kurdela, gelin baba evinden ayrılmadan önce gelinin babası veya ağabeyi tarafından, gelinin beline bağlanır. Kimi kaynaklarda gelinin beline kırmızı kurdela bağlanırken salavat ve tekbir getirileceği ve beline iki defa sarılıp üçüncüde bağlanacağı söylenmektedir. Bele takılan bu kırmızı kurdelanın bekaret ve gayreti temsil ettiği bilinmektedir. Zaten Orta Anadolu’da bu kuşağa özellikle “gayret kuşağı” da denilmektedir. Gayret kuşağı denilmesinin sebebi, evliliğinde gelinin gayretli ve kudretli olması için, ailesinin gelişimini sağlaması ve evinde güçlü olması içindir. Bu şekilde nesiller boyu aktarılarak günümüze kadar ulaşan bir geleneğimizdir.

Peki neden kırmızı renk kullanılır da başka renkler kullanılmaz? Gelinin beline bağlanan kurdelanin renginin kırmızı olmasından dolayı gayretli ve kudretli olmayı temsil etmesinin yanında bakireliği de temsil edebileceği düşünülür. Gelinin babasının kırmızı kurdelayı kızının beline bağlamasının anlamı, bekareti simgelediği ve gelinin namusundan artık kocasının sorumlu olduğunu bildirmesidir. Yine de bele kırmızı kurdela bağlama geleneği bir Türk geleneği olduğu için yöresel olarak farklılıklar içermektedir. Hatta Orta Asya Türk devletlerinde bile farklılıklar gösterdiği görülür.

Uzun yıllardan beri sürdürülen, düğünlerde bele kırmızı kurdela bağlama geleneğinin ilk olarak ne zaman çıktığı bilinmediğinden dolayı bu bilgiler farklılıklar göstermektedir. Ancak yine de genel olarak bu geleneğin anlamı bellidir. Eski bir gelenek olmasından dolayı da hemen her düğünde karşımıza çıkar. Kimi zaman hüzünlü bir mutlulukla, kimi zamansa zor dakikaları içeren, gelinin baba evinden çıkması bu şekilde büyük bir törene dönüşür. Gelinin baba ocağından uçuşunun, artık kendi ailesini kuracağının ve orada yaşayacağının bir göstergesidir. Bu tip geleneklerimizin olması kültürümüzün zenginliğini göstermektedir. Bu tür gelenekler düğünlerinize duygu ve ayrıca zenginlik katacaktır.

0 shares
Önceki Yazı

Nikah Şekeri Dağıtmak Yerine Bağış Yapmanın 3 Yolu

Sonraki Yazı

Gelinler için Değişik Hediyeler

 1. Bahar çoruh
  26 Mayıs 2016

  Evlenen kızın abisi kırmızı kurdeleyi neden 3 deda çevirir

 2. seher
  11 Haziran 2016

  Merhaba, kadının beline kırmızı kurdele takması adeti Türkler gelinlik giymeye başladıktan sonra uydurulmuş bir gelenektir. Eski geleneksel düğünlerde kızların beline böyle bir kurdele bağlanmıyordu zira kurdele diye bir şey de yoktu zaten. Bele bir şey bağlama geleneği belki köyün bir yerinde olabilir ve bu inanış o köyde yaşayan ailenin daha sonra gelinlikle kız çıkartmaya başlamasından sonra da sürdürülüyor olabilir ama genel olarak hiç bir zaman kızlar bellerine kızmızı kurdele takmıyorken daha sonra bu medya kanalıyla yaygınlaştırılmıştır. Hatta öyle ki önce bu adetin aleviler tarafından yapıldığı söylenirken zamanla bunları konuşanlar kendi düğünlerinde ve akraba düğünlerinde beline kırmızı kurdele takma adetini başlatarak, o toplumda da yaygınlaşmasına neden olmuştur. Şimdi düşünsenize beline kırmızı kurdele takmak istemeyen bir kız bu adete inanmıyor olabilir ve gerçekten gelinliklerinin bozulmasını istemeidkleri için takmak istemeyenler de var ama bu adet olunca senin takmak istememen ne yazık ki yanlış anlayacaklarından seslerini dahi çıkartamıyorlar. Orada olan insanların diline mi düşsün? Ailenin başını yere mi indirsin? Kaldı ki bu bekaret kemeri olarak toplumun dimağlarına işlenen adet nasıl olur da kızın ağabeyi, erkek kardeşi ya da babası tarafından kızın beline takılmaktadır? Bir kere bu da çok ayıp bir şeydir. Kızın bakire olduğunu onlar nereden bilsinler? Yani nereden baksanız doğru bir adet değildir bele kızmızı kurdele takılması. Kızı aşağılamaktır. O zaman damadın beline de annesiyle kız kardeşi kırmızı kurdele takılsın. Kızın beline kızmızı kurdele takmanın adet olduğunu savunanlar ise bana hangi şehrin hangi kasabasının hangi köyünde eski geleneksl kıyafette böyle bir adet vardı önce onu bir ortaya çıkartsın. Yoksa buraya yazılan sözde verilen bilginin hepsi masal ve hayal ürününün yarattığı bir gelenektir.

 3. socialworker
  08 Ağustos 2016

  Neymiş bekaret sembolüymüş, onu takınca millet “haa bu kızın bekareti bozulmamış” mı diye düşünecek yani.. Neymiş, kızın namusu artık kocasından sorulurmuş.. Hayır efendim benim namusum benden sorulur, kocamın namusu da kendisinden.. Benim bekaretim de kimseyi ilgilendirmez.. Ayrıca eski Türklerde Kadının yeri düşünülünce, kadını aşağılayan bu uygulamanın Türklere ait olduğuna inanmıyorum..

  Not: Evliyim ve öyle bir şey bağlamadım belime..

  1. Feminist
   23 Ekim 2016

   Socialworker cok hakli bende katılıyorum. Ancak kadını aşağılayan bir uygulama
   Kesinlikle bende takmam

   1. Anonim
    17 Kasım 2017

    Mor takin kizlar kadinin simgesiii

  2. Aslı
   21 Mart 2017

   Ben diyom ki biz kırmızı kurdeleyi takmasak ne olur

  3. hakan temizalp
   13 Ağustos 2017

   Toteleriz böyle hanım efendi sizin barirelini kimseyi ilgilendirmez ama hala bu gelenek var .

 4. Jajshakaj
  12 Şubat 2017

  Bekaretimizden onlara ne ki bakire olup olmadığım beni ve evlendiğim insanı ilgilendirir. Başka namus bekçilerini değil!!

  1. Anonim
   21 Mart 2017

   Öyle değil anlamadın mı baban abin senin namusunu​ korumuş ve bu namusunu kocana teslim etmesidir

   1. ebru
    01 Haziran 2018

    Benim namusumdan babama abime kocama ne ? Kocamın namusu bana emanet ediliyor mu? Bayılıyorsunuz kendinizi erkeklerin malı gibi görüp aşağılamaya.

   2. simge
    17 Eylül 2018

    niye onlar koruyor da bir başkasına teslim ediyor bizim aklımız yok mu kendimiz yapamıyor muyuz bunu ben anlamadım

 5. ARİF
  10 Mart 2017

  ya boş boş muhabbet yapmayın genel olarak bekaret diyor gelenek oğlum gelenek çok duygusal bişey bence bakış açınız farklı

 6. arif
  10 Mart 2017

  madem öyle ne işiniz var burada

 7. Kadin!
  26 Mart 2017

  Kulturun zenginligi degil cahilligi yobazligidir bu! Rezilliktir kepazeliktir namus el degistiriyor babadan kocaya geciyor. Birakin kadin kendi namusuna kendi sahip ciksin.

 8. Anonim
  13 Mayıs 2017

  Yav bi insan olun orfunuze adetinize sahip cikin nekadar bakire olmayan varmis arkadas!!!

 9. 20 Temmuz 2017

  bereket degılde bakırlık kısmı ola bılır aslında cunku gelının babası veya abısı baglıyor bır evde genc kız varsa o evın namusundan once baba sonra abıler sorumludur yan bi bakıma kızın belıne abı baglıyor damat acıyor namusu temsuıl ede bilir aslında yanı bakırlıgı mesala 2,kez evlenıldıgınde kırmızı kuşak baglanmıyor neden cunku bakır bır kız degılkdır 2, kaez evlenen cogunluk

 10. Nazlı
  26 Temmuz 2017

  O ne öyle hediye paketi gibi Allah aşkına boş şeylerle uğraşmayın Kuran da da yazmıyor ne önemi varki kadınları aşağılamaktan başka bir şey değil duygusal yönü diyorsunuz o kurdele saçmalığı olmadan baba abi artık kim varsa sadece sarılsa olmuyormu silinsin artık kafanızdan bu namus bekaret zar saçmalığı ayrıca belirtmek isterim ki kadınlar kadar erkeklerde bekaretini korumalılar ve o kızlık zarı bize sağlık için verildi ve de doğuştan zarı olmayan yada yırtık olan kadınlarda vardır

 11. Female!
  07 Ağustos 2017

  Gerçekten gerizekalılık bu PİS YOBAZLAR asla asla asla takmam!

  1. Trk..
   14 Nisan 2018

   Takma bacim demekki takacak … yok sende

 12. 19 Ağustos 2017

  Aklınız fikriniz iki bacak arasında.

  Kadın gerek Türk kültüründe ve gerekse dinimizde değerli bir varlıktır.

  Baba (yoksa ağabey ya da aileden bir büyük) ailenin en değerli varlığının ailede gelişip büyüdüğü ve artık baba ocağından ayrılarak kendi evini yuvasını kurmasını, yetişkin bir birey oldugunu bir ailenin sorumluluğunu tasiyabilecek yeterlilikte olduğunu göstermektedir.

 13. Anonim
  04 Eylül 2017

  Female Kimse seni zor kosmuyor

 14. Anonim
  29 Kasım 2017

  Eline(yurduna) , Beline, diline
  Türk töresinin kırmızı kemer beline takılır

 15. Rabia
  01 Ocak 2018

  Ne guzel bit sey bu bunu anlamayan insan bilemez ailenle birlik bersberligin bitip esine sadik olmak ne guzel birsey ama biliyotmusunuz o kurmizi kurdsle ne kadar guzel birsey gelinken belinr bağlanıp en guzel sey bu burdaki kadinlar ne kadar luzumsux seyler söylüyor ama bunun icin biz kenfi milletimize ulkemize bile sahip cikmiyoruz ki buna sahip çıkalım

 16. Dilek
  13 Eylül 2018

  İğrenç bir gelenek. Kızın apışarasından babasına ne, abisine ne? İğrenç bir gelenek tv lerde gergin tekrar gün yüzüne çıkarılıyor.

 17. Maryam
  06 Ekim 2018

  Zenginlik katmiyor ki eşeklik artıyor. Kızın bekaretinen size ne ya?! Kız evlenmeden önce seks yapıp yapmaması ancak kendine bağlı kumseni ilgilendirmez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir