Alyans Yüzük Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kelime kökeni Fransızca “alliance” olan ve “anlaşma, ittifak” anlamlarına gelen alyans, ömür boyu birbirlerine sadık kalmak ve her türlü koşulda birlikte olmak üzere yolculuğa çıkan çiftler için bir sembol olarak tercih ediliyor.

Duygusal anlam yükleyerek bir sembol olarak kullanılan alyans, bazen sol elin dördüncü parmağına bazense sağ elin dördüncü parmağına takılıyor. Hangi ele takılacağı konusunda çeşitli görüşlerin bulunmasına rağmen, genelde sol elin dördüncü parmağında kullanılıyor. Bunun sebebi ise Mısırlıların bir inancı. Bu inanışta, sol elin dördüncü parmağından kalbe direkt olarak uzanan bir damardan bahsediliyor. Latince adı ‘’vena amoris’’ yani ‘’aşk damarı’’ olan bu damar sayesinde alyans sol elde kendine yer bulmuş. Ayrıca takının yumarlar bir şekilde olması, bitişi ve başlangıcı belli olmaması da sonsuzluğu ve sonsuz birlikteliği ifade ediyor.

Peki bu güzel ve anlamlı takıyı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle unutulmamalıdır ki evlilik süresince ve umut edilir ki uzun yıllar kullanılacak bir takıdır alyans. Dolayısıyla ilk dikkat edilmesi gereken, alyansın yapıldığı metalin iyi seçilmesidir. Bazı hassas cilt türlerinde takının yapıldığı madde alerji yapabilmektedir. Altın, beyaz altın, rose altın, gümüş, titanyum veya çelik gibi maddelerden ya da alaşımlardan yapılan alyans modellerinin cildinizde alerji yapmaması için öncesinde bu malzemelerden yapılmış takı kullanarak bu durumu tespit edebilirsiniz.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise alyansın parmağınızı sıkmayacak şekilde olması. Takının parmakta rahat hareket etmesi, cildin hava almasını sağlaması ve kan akışını aksatmaması açısından önemli bir nokta. Bunun için alyansınızı seçerken çok geniş olmayan ancak parmağınızı da çok sıkmayan bir model tercih etmeniz sağlık açısından faydalı olacaktır.

Eğer özel bir model düşünüyorsanız tasarım yaptırabilirsiniz. Bunun için alyansınızı kullanacağınız günden en az 4 hafta öncesinde modelin siparişini vermiş olmanız gerekmektedir. Takının yapılması biraz uzun sürebilir. Siparişiniz geldikten sonra son kontrolü yapıp alyansınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elbette düğün töreninizde alyansınızın hoş gözükmesini isteyeceksiniz. Bayanlar bu konuya biraz daha dikkat edebilir. O nedenle alyansınızı seçerken tektaşınıza ya da sıra taş yüzüğünüzle uyumlu olması elinizde hoş bir görüntü sağlayacaktır. Diğer takılarınızı seçerken de alyansınızla uyumlu tercih yapabilirsiniz.

Alyans yüzüğünüzü zaman zaman temizlemek isteyebilirsiniz. Yumuşak bir bez ve bir miktar sabunlu su ile alyansınızı silebilirsiniz. Altın gibi madenler hassas olduğundan dolayı darbe ve çeşitli aşındırıcı kimyasallardan uzak tutmanız alyansınızın formunu korumasını sağlayacaktır.

Evliliğin en güzel sembolü olan alyans yüzük çiftler için de özel anlam taşıyor. Dileriz bu özel anlam en hoş ve en şık şekilde parmağınızda ömür boyu ışıldar. Tüm seçimlerinizin mutluluk getirmesi dileğiyle.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!