İÇİNDEKİLER

İçindekiler

Düğün davetiyesi, hayatın en mutlu günlerinden birini sevdiklerine duyurmak için seçebileceğin en iyi yollardan bir tanesi. Davetiye modeli ve tasarımı seçimi ise evlilik hazırlığının önemli aşamaları arasında yer alıyor. Peki düğün davetiyesi fiyatları ne kadardan başlıyor? Davetiye modelleri ve çeşitleri nelerdir? Davetiyeye hangi bilgiler eklenir? Dilersen birlikte inceleyelim!

Düğün Davetiyesi Fiyatları ne Kadardan Başlar?

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Davetiye fiyatları, etkinlik türüne göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Nikah davetiyesi ve düğün davetiyeleri tasarım ve içerik olarak farklılık gösterirken, düğünün kapsamına göre de davetiye hazırlığın ve davetiye modeli değişecektir. Kına gecesi, bekarlığa veda ve sünnet düğünleri için de davetiyeler, farklı konseptlerle düzenlenebilmektedir. Davetiye fiyatları adet olarak hesaplandığında tane başına ortalama 0,50 - 1 TL arasında değişebilir.

Davetiye Modelleri ve Fiyatları

Model Tane Fiyat
Sade 0,40 TL
Kadife 2,50 TL
Yaldızlı 1,75 TL
Save the Date 2 TL
Kına 1,50 TL
Sünnet 1 TL

*Ortalama fiyatlardır, güncel fiyatlar için teklif alınız.

Düğün Davetiyesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Düğün davetiyesi basım adetinde birim ölçüsü genelde 100 adet olarak hesaplanır. Baskı işlerinde ne kadar çok adet baskı yaptırırsan fiyat artmaz. Tam tersi fiyat daha da düşer. Belli bir miktardan sonra ise, mesela 400 adet basılı davetiye ile 1000 adet basılı ürünün fiyatı arasında fark verilmezse şaşırma! Çünkü bu kısım baskı makinelerinin çalışma prensibiyle alakalı bir durum.

Genellikle 400 adetten sonra fiyat sabitlenir veya düşer. Ya da davetiye basım firmaları ip, kurdela, dantel gibi davetiye aksesuarlarını ücretsiz olarak sağlayabilirler. Davetiyene karar vermeden önce mutlaka dikkat etmen gereken başlıca şeyler şunlardır;

 • Düğün davetiyesi tasarım ve basım maliyetleri için ayırdığın bütçe,
 • Düğün konseptine uygun tasarımı bulmak,
 • Düğün türüne uygun davetiye çeşidini belirlemek,
 • Davetli sayısını belirlemek.

Bütün bu etmenlere göre seçeceğin düğün davetiyesi modeli, düğününün önsözü olacak nitelikteki ilk tasarımdır.

Davetiyede Bulunması Gereken Bilgiler

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Davetiye içeriğine karar vermek için düğün ve davet organizasyonunun ilk önce zaman ve yer bilgisinin kesinleşmesi gerekir. Ardından etkinlik çeşidine ve konseptine göre davetiyede yazılacak içeriğe karar vermelisin. Kısaca sıralarsak bir davetiyede mutlaka bulunması gerekenler şu şekildedir:

 • Davet sahibinin bilgileri
 • Davet türünü belirten içerik yazısı
 • Düğün/davet organizasyonu yer bilgisi
 • Düğün/davet organizasyonu zaman bilgisi
 • Varsa after-party organizasyon yer ve zaman bilgisi
 • Telefon numarası veya e-mail adresi (LCV geribildirimi için)
 • Tercihen düğün sahibinin düğüne özel İnstagram / FB sayfası bilgileri
 • Tercihen yer-zaman bilgisini ya da düğün mekanına ait harita bilgisini içeren QR kod

Davetiye Çeşitleri

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Nikah davetiyesi ve düğün davetiyesi tek bir tasarımda mı yer almalı yoksa ayrı ayrı mı iletilmeli sorusu, çiftleri en çok zorlayan konulardan. Nikah töreni ve nikah sonrası yemek olarak düğün planı yapan çiftlerin ya da nikah töreni ve düğün organizasyonu farklı tarihlerde planlayanların davetiyeleri de buna göre ki ayrı davetiye olarak düzenlemesi gerekir. Aksi takdirde düğün organizasyonunda yer sıkıntısı gibi tatsız durumlar yaşayabilirsin.

Eğer nikah töreni ardından nikah sonrası yemek organizasyonuna ya da düğün organizasyonuna tüm konuklarını davet edeceksen LCV isteği yapacağın davetiye türünü tercih edebilirsin. Bu tip davetiyelerde, nikah töreni ve ardından yapılacak organizasyonun bilgileri birlikte verilir.

LCV Düğün Davetiyesi Nedir?

Düğün Davetiyesi Fiyatları

LCV, uzun zamandır toplantı ve seminer organizasyonlarında da kullanılmakta olan ve düğün ve davet organizasyonlarında da giderek yaygınlaşan bir kullanımdır. LCV açılımı olarak “Lütfen Cevap Veriniz” anlamına gelmektedir. Özellikle konaklamalı ve yemekli düğün ve davet organizasyonları için tercih edilir. Genellikle, düğün davetiyesi içerisinde ek bir kart olarak verilir ya da davetiye yazısında belli bir alanda ifade edilir. LCV ile gelen davetiyelere mutlaka dönüş yapılması gerekir.

Save the Date Davetiyesi

Düğün Davetiyesi Fiyatları

“Save the Date” kartı dünyada yaygın olarak kullanılan ve Türkiye’de de giderek yaygınlaşan bir uygulama. “Save the Date” yani “Tarihi Not Edin / Günü Bize Ayırın” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu uygulamada, düğün gününün mutlaka belirlenmiş olması gerekiyor.

Genellikle çiftlerin fotoğraf çekimlerinin düğün tarihi ile iletildiği Save the Date fotoğrafları ve kartları birçok sebep ile kullanılabiliyor. Düğün tarihiniz belli ancak yer bilgisi henüz kesin değilse, davet etmeyi planladığın konuklarına Save the Date fotoğraf kartı ile o günü sizler için ayırmalarını rica edebiliyorsunuz.

Kına Gecesi Davetiyesi

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Kına gecesi davetiyesi eğer düğünden bir gün önce planlanıyorsa pek tercih edilmez. Ancak bir hafta önceden ayrı bir kutlama olarak yapmak isteyen gelinlerin tercihi olabiliyor. Son dönemde bekarlığa veda partisiyle birleştirilerek kutlanan kına geceleri, düğünden bir hafta önce yapılabiliyor.

Özel davetli listesi de oluşturulan bu tür birleşik kutlamalarda yemekli veya kokteyl organizasyonlar tercih ediliyor. Kına gecesi davetiyeleri de menü bildirimi yapmak ve LCV bilgisi almak için davetlilere iletilmek üzere tasarlanabiliyor.

Bekarlığa Veda ve Bridal Shower Davetiyesi

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Bekarlığa veda davetiyesi ve organizasyonu son yıllarda Türkiye’de de revaçta olan bir kutlama türü. Genellikle düğünden bir hafta öncesi olarak planlanan bekarlığa veda, müstakbel gelin adayının ve arkadaşlarının bir araya gelerek yaptıkları bir eğlence. Ülkemizde ise kına gecesi ile de birleştirilebiliyor. Genellikle online davetiye olarak iletilen bekarlığa veda partisi davetiyelerinde organizasyonun gerçekleşeceği mekan ve yer bilgisi bulunuyor.

Nişan ve Söz Davetiyesi

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Nişan ve söz davetiyeleri genellikle daha sade ve kısa içerik metinleriyle yazılır. Düğün organizasyonuna göre daha kısıtlı sayıda davetlinin bulunduğu nişan ve söz törenleri genellikle kokteyl tarzında düzenlenmiş olup, tek kart barındıran zarflı davetiye olarak iletilebilir. Nişan davetiyesinde de yer ve zamanı açık bir şekilde iletmek önemlidir. Düğün davetiyesinde bulunması gereken tüm bilgiler nişan davetiyesi özelinde de geçerlidir.

Sünnet Düğünü Davetiyesi

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Sünnet düğünü davetiyesi sünnet düğünü organizasyonunun yer ve zaman bilgisi yanı sıra yemekli ise LCV kartını içerir davetiye türüdür. Sünnet çocuğu ve ailesinin bilgileri, düğünün yer alçağı yer ve zaman bilgisi yine davetiyede belirtilen unsurlardan biridir. Sünnet davetiyesinde ek olarak davul-zurna ile sünnet arabası konvoy saati belirtilebilir. Bir de sünnet töreni sonrası mevlit okuması yapılır. Bu tür ek organizasyonların da bilgisi sünnet düğünü davetiyesinde paylaşılmalıdır.

Bağış Olarak Davetiye

Düğün Davetiyesi Fiyatları

Eğer sen de düğün veya davet organizasyonun güzel bir amaca destekte bulunsun istersen bağış davetiyelerini tercih edebilirsin. TEMA, TOG, TEGV, LÖSEV, TEV, AÇEV, HAYTAP, WWF, UNICEF gibi birçok vakıf ve kurum davetiye ve nikah şekerlerinin başkalarına umut ışığı olmasını sağlıyor.

Düğün davetiyesi fiyatları ve modelleri ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları paylaştık. Mutluluğunu sevdiklerine duyurmanın en güzel yollarından olan davetiye seçimini yaparken şehrindeki en iyi firmaların Düğün Yardımcısı çiftlerine özel sunduğu indirimleri değerlendirebilirsin. Sadece düğün davetiyesi değil, düğün ve düğüne dair tüm ihtiyaçlarını yine sayfalarımızda bulabilirsin. En güzel düğün mekanlarını şehrine göre filtreleyebilir, düğün organizasyon firmaları ile iletişime geçebilirsin. Şimdiden tüm çiftlerimize mutluluklar dileriz!

ARA

Düğün Davetiyesi Modelleri ve Fiyatları

Şehrindeki en iyi düğün davetiyesi firmaları, en güzel davetiye modelleri, fiyatları ve çok daha fazlası burada!