Alyans Yüzük Parmağının Hikayesi Nedir?

Alyans yüzüklerin uzun asırlara dayanan geçmişi oldukça ilgi çeken detaylar arasında bulunuyor. İngilizcede ”alliance” isminden türeyen ve dilimizde yer bulan alyans sözcüğü müttefik olmak, ortak şekilde mücadele etmek gibi anlamlar taşıyor.

Alyans yüzük parmağının hikayesi, alyansın kelime anlamı ile oldukça alakalı görünüyor. Ortak bir şekilde mücadele etmek gibi anlamlara gelen bu kelime, aynı zamanda alyans adlı aksesuarın neden bu kadar önemli olduğu sorusuna cevap veren bir niteliğe sahip. Bu sayede ömürlerinin geri kalanını birlikte sürdürmek isteyen çiftler için alyans güçlü bir sembol olarak duruyor.

alyans-yuzuk-eros-pirlanta

Eski Roma ve Eski Mısır’da yüzük orta parmağa takılan bir aksesuar olarak görülüyor. Alyansı sol elin üçüncü parmağına taktığı görülebilen bu uygarlıklar, gerekçe olarak bu parmağın aşkın damarı olduğunu kabul etmişler. Latince’de ”vena amoris” olarak sık sık kullanılan bu ibare günümüzde de vurgulanıyor. Özellikle bu parmağın direk kalbe giden bir damarı taşıdığı düşünüldüğünden bu ibareye yer verilmiş durumda.

Günümüzde altın alyansların genellikle son elin dördüncü parmağına takılması büyük bir merak konusu olmaktadır. Bu parmakların farklı farklı anlamlandırılması ile alakalı bir durum olarak gösterilir. Beş parmak için oluşturulan farklı anlamlar, alyansların neden bu parmağa takıldığına bir cevap olarak sunulabilir. Baş parmak anne ve babayı, işaret parmağı kardeşleri, orta parmak kendimizi, serçe parmağı ise çocuklarımızı sembolize etmektedir. Dördüncü parmağın yüzük parmağı olarak gösterilmesi ise bu parmağın eşimizi sembolize ettiğinden dolayıdır. Bu durum pratik bir yöntemle halk arasında yayılmaktadır. Öyle ki ellerimizi avuç içleri birbirine dönük bir şekilde orta parmakları bükerek kapattığımızda yüzük parmağı haricindeki parmakların birbirinden ayrıldığı gözlemlenebilir. Baş parmakların ayrılışı, anne ve babadan belirli bir yaşa geldikten sonraki ayrılığı olarak yorumlanır. İşaret parmağının ayrılışı ise kardeşlerden belli bir zaman sonra ayrı yaşamayı ifade eder. Serçe parmakların ayrılışı da çocuklarımızın belli bir yaşa geldikten sonra bizden ayrı yaşaması olarak anlamlandırılır. Geriye kalan dördüncü parmaklar, eşimizi sembolize ettiği gibi bu parmakların ayrılmayışı ise eşimiz ile ömrümüzün sonuna kadar birlikte yaşayacağımız olarak yorumlanmıştır. Halk arasında yaygın bir şekilde görülen bu durum dördüncü parmağın yüzük parmağı olarak ifade edilmesiyle sonuçlanmıştır.

Tüm bu toplumsal etkenler göz önüne alındığında alyansların insan hayatındaki önemi sürmeye devam edecek gibi görünüyor. Alyans yüzük parmağının hikayesi aynı zamanda birbirine oldukça bağlı olan ve mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmek isteyen çiftler için büyük bir önem kazanıyor.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!