Tatlı mı Tatlı Bir Telaş: Balayı Hazırlığı

Evlilik hazırlıklarına başladığınızda gelinlik ve damatlık seçimi, düğün yeri, zamanı ve davetliler kadar önemli olan hazırlıklardan bir tanesi de hiç kuşkusuz hayatınızın belki de en unutulmaz anlarını yaşayacağınız balayı hazırlığı ve balayı yeri seçimi olacak. Bu sürecinizi keyifli bir şekilde geçirmeniz, karar vermenizi kolaylaştırmanız ve yoğun temponuz içerisinde bazı şeyleri unutup sonradan üzülmemeniz için balayı seçeneklerini sizler için derledik.

Evlilik planlaması yapılırken yapılması gereken hazırlıklar, alışverişler, hazırlanması gereken listeler ve bir çok detay çoğu damat için sıkıcı olabilir. Ancak balayi hazirligi ve balayi yeri secimi bunlardan birisi kesinlikle değildir; hele de bu süreçte eşler koordineli bir şekilde çalışır, iş dağılımı ve paylaşım yaparlarsa.

Aksine balayı hazırlığı ve planlaması tüm yorgunluğun atılacağı, stresli geçen düğün hazırlıklarının unutulacağı, baskılı kalabalıktan ve eşiniz dışındaki herkesten uzaklaşacağınız, en azından bir süre sevdiğiniz kişi ile baş başa ve dış dünyadan uzak geçireceğiniz zamanın planlanması demektir. Şuan düğününüze aylar varsa soranlara “Tüm eşimden dostumdan uzakta geçireceğim zamana ihtiyacım yok ama, adetten gideceğiz.” diyebilirsiniz; ancak düğünden önceki son zamanlarda aklınızdan sadece şu cümle geçecek “Her şey artık olup bitse de balayına gitsek”.

Balayı hazırlığı sürecinde dikkat etmeniz gereken şeyleri, balayı seçeneklerini ve ilginç balayı alternatifleri sizler için derledik,

Öncelikle Bütçeyi Belirleyin

Balayı yer seçimi hazırlıklarına başlamadan önce planlanması gereken ilk konu; her süreç planlamasında olduğu gibi bir bütçe belirlenmesidir. Bütçe yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ise bütçenin gerçekçi olması, balayı dönüşü çeşitli zorluklara yol açmaması ve balayı süresince belirlenen bütçenin dışına çıkılmamasıdır. Bütçenize göre, balayının yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı olacağını veya kalacağınız yerin konseptini ve yıldız sayısını netleştirebilirsiniz. Gidilecek yere karar verebilmeyi en kolaylaştıran etkenlerden birisi bütçe belirlemektir.

Ancak bu karar verilirken eşler, hayatlarında ilk defa çift taraflı düşünecekleri bir pozisyonda olduklarını unutmamalıdırlar; çünkü geleneksel tatil anlayışı her iki taraf için de farklı olabilir. Ancak Balayı, eşlerin tamamen birbirleri ile birlikte geçirecekleri bir süreci içerdiğinden; balayı yer seçimi yapılırken birlikte karar verilmesi gereklidir. Bu aşamada tek taraflı düşünmek veya balayı yer seçimi konusunda ısrarlı davranmak, bu özel seyahatin beklenildiği gibi özel yaşanamamasına yol açabilir. Ayrıca sadece bir tarafın balayı hazırlığı ile ilgilenmesi sonrasında herhangi bir aksilik yaşanması, balayı organizasyonu yapan tarafta gereksiz yere suçluluk hissi oluşturabilir. Hiç ilgilenmeyen tarafta da tatminsizlik yaşanmasına yol açabilir. Bu sebeple hayatınızda belki onlarca tatile gideceğiniz eş adayınızla yapacağınız “balayı” adında başka bir tatiliniz olmayacağını, bunun ilk ve tek olacağını o yüzden birlikte ve ortak kararlar almanızın balayınızın da daha keyifli olmasını sağlayacağını unutmayın.

Balayı Seçeneklerinden Haberdar Olun

Hazırlanan bütçeye göre balayı hazırlığı yaparken gidilecek yerlerin türleri 4 ayrı başlık altında toplanabilir. Bunlar:

  • Düğün mevsimine göre deniz, kum ve güneş veya kar ve kayak turizmine uygun yerler (yurt içi veya yurt dışı organizasyonlar)
  • Sessiz, sakin ve yeşillikle iç içe yerler (genellikle yurt içi yayla turizmi)
  • Tarihi eserlerin ön plana çıkacağı, romantik şehir gezintilerine uygun yurt dışı keşif organizasyonlar,
  • Macera dolu bir balayı

Balayı alternatifleri konusunda kendiniz organizasyon ve rezervasyon yapabileceğiniz gibi, bir seyahat acentesinden de yardım alabilirsiniz. Profesyonel yardım sayesinde, aklınıza gelmeyecek, değişik alternatifler ile karşılaşmanız da mümkün olacaktır.

Sıcak – Soğuk Bölgeler İçin Balayı Alternatifleri

Balayı dendiğinde çiftlerin aklına hemen deniz, kum, güneş gelse de eğer soğuk havadan hoşlanıyorsanız, dağ turizmi de sizin için çok uygun bir balayı alternatifi olabilir. Bunun için eğer kış aylarında evlendiyseniz, yurt dışına gitmeden de ülkemizde çok uygun balayı seçenekleri bulabilirsiniz. Özellikle Bursa-Uludağ, Erzurum-Palandöken, Kayseri-Erciyes ve Kocaeli-Kartepe’de bulunan modern tesisler, yurt içi balayı seçenekleriniz arasında yer alabilir.

Eğer bütçeniz yurt dışı için uygunsa; Fransa Alpleri, İsviçre ve İtalya’nın kuzeyi kayak turizmi için uygun yurt dışı seçenekleridir. Bunun dışında; İsveç, Norveç fiyortları, Danimarka ve İzlanda kış aylarında size balayınızda çok romantik manzaralar sunabilecek ülkelerdir.

Eğer balayınızda sıcak bölgelere gitmek isterseniz, yaz düğünleri için en iyi seçenek; ülkemizin güney bölgesinde bulunan lüks tesislerdir. Bu tesislerin neredeyse tamamında balayı konseptine uygun özel seçenekler ve ikramlar mevcuttur. Ülkemizde tatil alternatifleri çok fazla olduğundan erken rezervasyon yaptırarak bütçenize uygun vee içinize sinen pek çok yer bulabilirsiniz.

Kış aylarında evlendiyseniz fakat balayı tercihiniz yaz ve güneş konsepti üzerinden ilerleyecekse, Güney Yarımküre’deki bölgeleri tercih edebilirsiniz. Yaz aylarını yaşayan Bali, Maldivler, Bora Bora, Tayland ve Meksika gibi ülkeler, bu dönemde yurt dışı balayı için ideal ve popüler bölgelerdir. Bunlardan özellikle Bora Bora ve Meksika ülkemize çok uzak olduğundan uçak bilet fiyatlarından dolayı yüksek bütçeli tatillerdir. Bali, Maldivler ve Tayland ise daha çok tercih edildiğinden daha çok uçak seferi bulunan ve bu nedenle Bora Bora ve Meksika’ya göre daha uygun fiyatlı olabilecek destinasyonlardır. Ayrıca özellikle Bali ve Tayland’ın en büyük geçim kaynağı turizm olduğundan ve bu Asya ülkelerinden hizmet sektörü çok önemli olduğundan sizleri prens ve prenses gibi ağırlamak için üstün bir çaba sarfedeceklerini göreceksiniz.

Sessizlik, Sakinlik ve Huzur Üçgeninde Geçecek Balayı Alternatifleri

Düğün öncesi telaşı ve düğün gününde yaşadığınız yorgunluklardan uzaklaşmak için doğa ile iç içe yeşil bir ortam tercih ediyorsanız, ilkbahar ve sonbaharda Bolu – Abant, Nevşehir – Kapadokya, Sakarya – Sapanca ve özellikle Karadeniz Bölgesi yayla turizmi, size sunacağı muhteşem manzaraları ve yürüyüş parkurları ile harika bir tercih olacaktır.

Şayet tercihiniz yurt dışı yönündeyse; Avusturya, İsviçre, İsviçre sınırında bulunan göller bölgesi ile beraber Toscana Bölgesi ve Fransa’nın üzüm bağları ile lavanta tarlalarının bulunduğu Provence Bölgesi, yurt dışında doğa ile iç içe balayınızı geçirebileceğiniz bölgeler arasında öne çıkacaktır.

Eşinizle birlikte yapacağınız romantik yürüyüşler ve bu sırada çevrenizi saran huzur dolu yemyeşil ortam, sizi sadece birkaç gün önce yaşadığınız düğün stresinden tamamen uzaklaştıracak ve balayı sonrası başlayacak yeni hayatınıza hazırlayacaktır. Yeşilin binbir tonu içerisinde belki gelinlik ve damatlığınızla bir fotoğraf çekimi dahi yapabilir; balayınızı da bu resimlerle ölümsüzleştirebilirsiniz.

Tarih İle İç İçe Balayı Alternatifleri

Eğer daha önce hiç görmediğiniz tarih dolu bir ülkeyi birlikte keşfetmek ve sokaklarında kaybolmak isterseniz; İtalya (Venedik, Floransa, Roma, Sienna, Milano), Avusturya (Viyana), Yunanistan (Atina), Çek Cumhuriyeti (Prag), Macaristan (Budapeşte), Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan veya Fransa (Paris) bu konseptte yer alan ideal yurt dışı balayı alternatifleri olacaktır.

Tamamı tarihi eserlerle dolu bu şehirlerde kültür dolu unutulmaz bir balayı geçirebilir, anılarınıza harika fotoğraflar ekleyebilir ve aynı zamanda doyasıya alışveriş de yapabilirsiniz.

Bunun dışında, vizesiz gidebileceğiniz ve yaz aylarının yanında, kış aylarında da oldukça yumuşak bir havası olan Fas (Marakeş, Kazablanka ve mavi şehir Chefchaouen) ve Sırbistan (Belgrad) da tarih ile iç içe olacağınız benzersiz bir balayı seçeneği olacaktır.

Bol Maceralı Bir Balayı Arayanlar İçin Alternatifler

Eğer macera yaşamayı ve alternatif sporları seviyorsanız, balayı yer seçimi konusunda hiç kuşkusuz Afrika Safari ve çöl turlarını (Kenya, Tanzanya, Güney Afrika) ilk sıraya almanız gerekir. Yumuşak iklimi ve yoğun yağmurların genellikle gece yağması nedeniyle yılın her mevsiminde tercih edebileceğiniz bu macera dolu balayı alternatifi, eğer vahşi hayvanları doğal ortamında görmek istiyorsanız ideal bir seçim olacaktır.

Özellikle Tanzanya’dan Kenya’ya doğru yapılan büyük göçün yaşandığı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları safari için tavsiye edilen aylardır. Çölde otel konforuna sahip, lüks çadır kamplarda kalacağınız geceler macera dolu balayınızı unutulmaz kılacaktır.

Bunun dışında bir şehir devlet olan Singapur’da yer alan Universal Studios ve gece safarisiyle yine adrenalinde zirvelere ulaşabilir; ayrıca bu yakın zamanda oluşan lüks Asya devletine ve onun garip kurallarına hayran kalabilirsiniz.

Balayı hazırlığı, balayı yer seçimi yaparken veya size sunulan seçeneklerden birine karar verirken düğün hazırlıkları süresince ve düğün sırasında maruz kalınacak yorgunluk, düğünün kalabalıklığı ve sonrasında gezmek mi yoksa dinlenmek mi isteyeceğiniz, tüm masraflardan sonra balayı için ayıracağınız bütçenin gerçekçi olup olmadığı gibi durumları da göz önüne almanız büyük önem taşıyor.

Eğer çok yoğun bir hazırlık dönemden çıktıysanız ve çok yorulduysanız, yine her gün yoğun tempo gerektiren bir seçim yapmanız uygun olmayacaktır. Hazırlık sürecinde sizi yalnız bırakmayan kalabalıklardan bunaldıysanız, yine çok fazla insanın olacağı yerleri tercih etmemeniz daha akıllıca bir seçim olacaktır. Kısacası düğün hazırlığı döneminiz yoğun geçtiyse vücudunuzu çok yormayacak, kalabalığı ve hengamesi ile başınızı çok ağrıtmayacak yerleri seçebilirsiniz.

Bunun dışında, karar vermeden önce çift olarak birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri düşünmeniz de önemlidir. Şayet biriniz çok macera sever, diğeriniz ise daha sakin ise ikinizi de sıkmayacak ya da yormayacak bir seçim yapmanız gerekecektir. Sizler için hazırladığımız alternatifleri eşinizle birlikte inceleyerek, ikinizin de içine sinecek bir seçim yapabilirsiniz. Hayalinizdeki balayını yaşamanız dileğiyle…

 

 

 

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!