Balayı Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Balayı planlarken dikkat edilmesi gereken 10 madde kusursuz bir tatil geçirmenizi sağlayacak nitelikte bilgilerden oluşuyor. Oldukça heyecanlı olarak geçirdiğiniz dönemde, düğün hazırlıklarının yanında bir de balayı planlamasına başlamanız lazım. Tatil planlamak, düğün hazırlıklarınızın yoğunluğunda kendinizi iyi hissettirecek bir numaralı etmen. Fakat balayı planlarken dikkat edilmesi gerekenleri atlarsanız planlama aşamasında huzur bulduğunuz balayı, gittiğiniz zaman beklentilerinizin altında kalabilir.

1- Planlamaya Erken Başlayın

Turizmde dönem, erken rezervasyon dönemi. Firmaların hepsi birbiriyle yarış halinde. Kasım ayından itibaren başlattıkları erken rezervasyon kampanyaları nedeniyle çoğu otel ve turda yaz geldiğinde yer kalmıyor. Düğünden en az altı ay önce planlamaya başlamalısınız ki kendinizi hiç istemediğiniz bir otelde veya turda bulmayın. Ayrıca  bu sayede indirimlerden de faydalanabilirsiniz.

3

2- Ortak Kararlar Alın

Gideceğiniz yer, yenilecek yemekler, gezilecek mekanlar hepsinin ortak bir kararla oluşması balayınızın çok daha keyifli bir şekilde geçmesine sebep olacaktır. “Yeni Evli” filminden de hatırlayacağınız gibi balayında ortaya çıkacak olan görüş ayrılıkları eğlenmek yerine son dakika değişiklikleri yapmanızı gerektirebilir. Bu da dinlenmek bir yana dursun oldukça yorulmanıza neden olacaktır. Bütçede de beklenmedik açıklar çıkabilir. Balayına çıkmadan, ortak kararlar alırsanız huzur peşinizden gelecektir.

3- Vize, Pasaport İşlemlerini Aksatmayın

Eğer yurt dışı seyahatine çıkıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir çok şey var. Öncelikle pasaportunuz ve süresi büyük önem taşıyor. Eğer pasaportunuzun süresi 6 aydan kısa ise yurt dışına çıkamazsınız. Vize işlemleri için gerekli belgeleri toparlama ve vize süreci biraz yorucu olabilir. Bunun için yardım alabileceğiniz firmalar var. Size eksiksiz olarak belgeleri bildiriyorlar ve görüşmelerinizi de ayarlıyorlar. Yurt dışına çıkmanızda bir sorun bulunmuyorsa firmaların yardımıyla vizenizi kolayca alabilirsiniz.

4-Bütçenizi Değerlendirin

Balayı planlamasında sınır yoktur. Açılabileceğiniz engin denizler, spa merkezlerinde ruhunuzu dinlendireceğiniz tatil köyleri, uçsuz bucaksız kırlar ve sahiller, egzotik adalar derken balayı planlamanız biraz pahalıya gelebilir. Bu nedenle planlamaya başlamadan önce bir miktar belirlemenizde fayda var. Yoksa iş, içinden çıkılmaz bir hal alır ve haritada gördüğünüz her yer sizi büyük bir güçle içine çeker.

5- Uçak Biletleriniz ve Check In İşlemleriniz

Uçak biletlerinde saat ve gün önem taşır. Eğer düğünden hemen sonra balayına gidiyorsanız bu sizin için biraz yorucu olabilir. Check in işlemleri 24 saat öncesinde aktif hale gelir  fakat düğünden hemen sonraki gün yola çıkacaksanız check in yapmanız pek mümkün olmayabilir. Düğünden bir veya iki gün sonra balayına gitmek daha rahat ve dinlenmiş bir yolculuk demektir. Bazen gece yarısı uçuşlarında karışıklıklar ve tarihin yanlış algılanması söz konusu olabiliyor. Biletlerinizi alırken çok dikkatli olmalısınız.

6- Gideceğiniz Yerin Temel Özelliklerini İyi Araştırın

Eğer balayınız için yurt dışına çıkıyorsanız gideceğiniz ülkenin mevsimi ve para birimi gibi özelliklerini araştırmanız gerekiyor. Eğer Afrika gibi bambaşka bir coğrafyaya seyahat ediyorsanız gitmeden önce aşı olmanız gerekebilir. Doktorunuza danışarak bunun için hazırlıklı olabilirsiniz. Yanınızda götüreceğiniz kıyafetler için de mevsimi öğrenmek çok üşümenizi veya sıcaktan bayılmanızı engelleyecektir. Gideceğiniz yerin sezonunu kaçırmak veya sezondan erken gitmemek için de mevsimsel özellikler önem taşıyor.

7-Her Gün İçin Bir Program Oluşturun

Her şeyi hazırladıktan sonra elinizdeki gün sayısıyla neler yapabileceğinizi tartışın. Yerinde karar vermek yanlış yönlenmelere sebep olabilir. Eğer her gün ne yapacağınızı bilerek, programlı bir şekilde balayınıza giderseniz, her şey oldukça rahat ve planlı bir şekilde ilerleyecektir. Bu şekilde dinlenmek için de kendinize vakit ayırabileceksiniz. Ayrıca kararları da ortak almaya dikkat edin.

8- Detaylı Rezervasyon Yaptırın

Rezervasyonlarınızı yaptırırken mutlaka balayı çifti olduğunuzu belirtin. Otellerin size özel hizmetleri olacaktır. Herhangi bir hastalık, fobi ve alerjiniz varsa bunları da bildirmek özel bir hizmet almanızı sağlayacaktır. Herkes manzaralı bir otel odası hayal eder, gideceğiniz tarihte müsaitliğini kontrol ettirmenizi öneririz.

9- Seyahat Danışmanından Destek Alın

Online olarak rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. Ama bir turizm şirketine danışmak hem size önemli bilgiler sağlayacak hem de hata yapma oranınızı en aza indirecektir. Uzmanların görüşleri balayı otelleri ve balayı şehirlerini tanımakta size daha kullanışlı bilgiler sağlayabilir.

10- Bütün Belgeler İçin Tek Bir Çanta Hazırlayın

Son dakikada unutulan en ufak bir belge tüm balayınızı mahvedebilir. Tek bir çantada bütün belgelerinizi bir araya toplayın. Pasaportlar, uçak rezervasyonları, biletler, otel rezervasyonları ve benzeri belgeleri bir araya toplamak son dakikada sizi “Acaba bir şey unuttuk mu?” diye düşünmekten de kurtaracaktır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!