Bekarlığa Veda

Düğüne sayılı günler kaldı… Düğün telaşı bir yana yeni bir hayata adım atmanın heyecanı içinde olan erkekler için bekarlığa veda alternatifleri sizi bekliyor.

Bekârlığa veda denilince genelde ilk akla gelen Amerikan kültürünün de bilinçaltımıza işlediği evlenmeden önceki son çılgın partilerdir. Bu bir nevi diğer partilere de veda etmek anlamı taşıyor. Kadınlarda daha çok çiçek, böcek, kız kıza yüksek yüksek tepelere misali eğlenme olsa da, erkek tarafında işler biraz farklı…

izem-shutter

Birçok romantik komedi malzemesi olan bekarlığa veda temalı filmlerin sonu ya trajik ya da trajikomik oluyor. Bu kaçınılmaz sonun sebebi hep erkeklerin köprüden önceki son çıkış şeklinde güdülemesinden kaynaklanıyor. “Bu akşam eğlendim eğlendim, sonrası zaten yasaklarla ve sorumluluklarla dolu bir hayat“ İşte bu bakış açısı, tabii ki de bir nevi erkeklerin evliliğe bakış açısı ve bundan sonra mahrum olacakları erkek erkeğe eğlenmenin jübilesi. Eee bu kadar şartlanmadan sonra da geceye ait abartılı eğlence isteği de kaçınılmaz oluyor.

Bekârlığa veda denilince bu konseptin içinde mutlaka dansöz vardır ve müstakbel damadın arkadaşları eğlencenin limiti konusunda hep bir zorlama içerisindedir. Çünkü birçoğu evli değildir. Müstakbel damadın resmi olarak evli kategorisine girdikten sonra eşi tarafından sonraki dönemlerde sakıncalı göreceği tehlikeli arkadaşlardır onlar. Onlara göre evlilik zaten akıl kârı değildir, bekârlık sultanlıktır. Ama bu belki de son fırsattır ve tadı çıkarılmalıdır.

kapak38

Eğlencenin limiti konusuna gelince, evliliğe içten karar vermiş, karşısındaki kadını yeterince tanıyan ve evlenme fikrini sindiren bir erkeğin limitlerini zorlama isteği sıkça görülen bir istek değildir. Parti devam ediyor içkiler gelip gidiyor, dansçı kızlar göze hitap ediyor, masada “Yandın oğlum sen” tarzı söylemler dolanıyor. Bir taraftan gelin adayı dayanamayıp arıyor. Erkeğin biraz aklı karışıyor. Sonra “tedirginim ama eğlenirim, eğlenirim de evlenirim de” diyerek dans etmeye devam ediyor. Tüm bu eğlencelerden ilerleyen vadelerde mahrum olacağı düşüncesi varsa o gece daha da cazip hale geliyor.

Diğer bir taraftan alışılmışın dışında, fakat gerçek amacına oldukça iyi hizmet eden fikirler de var tabii. Amacı ne diyecek olursanız; düğün stresini üstünden atmak, bir süreliğine de olsa düğün kargaşasından uzaklaşmak ve kişinin o güne daha da motive olmasını sağlamak. Amaç buysa, bekarlığa veda evlenilecek kişiden bağımsız yapılıyorsa, damat adayının sevdiği arkadaşlarıyla yapacağı çeşitli aktiviteler (birlikte Play Station oynamak, bira içip maç seyretmek ve tekne kiralayıp balığa çıkmak) ya da ona güzel bir masaj ısmarlamak gibi jestler de unutulmamalı.

Aslında bu duruma “bekârlığa veda” olarak bakmanın yanında, “evliliğe merhaba” gibi daha gerçekçi ve umut vaat edici bir bakış açısı da var.  Şu da unutulmamalı ki bu günlerin nice yarınları var. Merhaba dediklerinizin veda ettiklerinize değmesi dileğiyle…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!