Bir Evlilik Ritüeli: Damat Hamamı

Evlilik. Yeni bir hayata ilk adım ve hayatınızı sevdiğiniz kişi ile paylaşma yemininiz. Bu yazıda sizlere bu sürecin binlerce yıllık geleneği olan Damat Hamamı hakkında bilgi vereceğiz.

Zor olan kısmını başardınız ve evliliğe karar verdiniz. Ailelerin bir araya gelmesi, gerçekleştireceğiniz düğün konsepti, yaşayacağınız evi tasarlamanız ve dahası aklınızın ucundan bile geçmeyecek yüzlerce ayrıntı. Bunun biraz da eğlenceli olması gerekmiyor muydu? İşte bu noktada size yardım eli kültürel geçmişimizden uzanıyor. Osmanlı’dan bu yana devam eden Damat Hamamı geleneği genellikle, evlilik seremonisinden bir gün önce ya da aynı günün sabahında gerçekleştirilmektedir. Damat hamamının amaçları arasında iki ailenin erkek popülasyonunu kaynaştırmak, düğün stresinin bedenden uzaklaştırılması, damadı büyük güne ve damat tıraşına hazırlaması gibi nedenler sayılabilir.

aga-hamami-listelist

Tabi söz konusu mekan hamam olunca, günün adamının türlü şakalara maruz kalıp, kulağına su kaçması riskinden bahsetmeden geçmek olmaz. Günümüzde bu gelenek küçük yerleşim birimlerindeki düğünlerden tutun da büyük düğün organizasyonlarına kadar çok geniş bir kültürel yelpazede yer almaktadır. Bilinen basit şekli ile Damat Hamamı, iki tarafın erkekleri bir araya gelince hamamda oynanan çeşitli kağıt ve tahta oyunları (okey, batak, bezik) ile başlar ve tanışma kaynaşma süreci ile devam eder. Damada genelde soğuk su ile yapılan şakalar ve sonunda yine hamamda verilen bir ziyafet ile sona erer.

Damat hamamı geleneğinin zaman içerisindeki evrimi sonucu onu, günümüzde bir trend haline getirmiştir. Bu durumu masumane bir bekarlığa veda partisi olarak da tanımlamakta mümkün. Öncelikle bu organizasyonun yapılacağı yer seçimi önemli. Kesintisiz ve tepkisiz bir eğlence için, organizasyonu yapacağınız yeri diğer müşterilere kapatmanız gerekiyor. Tarihi bir hamam, 5 yıldızlı bir otelin tesisi ya da kaliteli bir spa tesisi iyi bir seçim olacaktır. Damat hamamı bu işi yapan profesyonellerin elinde birçok farklı konseptte size sunulabilir.

Bizim size önerimiz ise hem geleneksel anlamda ritüeli tamamlayacağınız, hem de sultan gibi ağırlanacağınız Osmanlı Hamamı konsepti. Bu konseptte siz ve misafirleriniz aldığınız ayrıcalıklı ve kaliteli hizmetle kendinizi iyi hissederken, bir yandan Osmanlı mutfağının zengin menüsünü tadacak bir yandan da kanun, ud ve saz eşliğinde rahatlayacaksınız. Dilerseniz damat hamamını sadece eğlence amaçlı ve konseptten bağımsız olarak yeni tanıştığınız ve muhtemelen bundan sonraki hayatınızda kalacak olan akrabalarınızla, karşılıklı birbirinizi tanıma fırsatı bulacağınız bir etkinlik olarak da değerlendirebilirsiniz.

Tabi ki bu etkinlik içerisinde kese, köpük, aroma terapi masajları gibi sizi kendinizden alacak ve sizi bekleyen güne çok daha zinde ve stressiz hazırlanmanızı sağlayacak artıları da vurgulamak isteriz. Yazımızın sonunda sınırını şimdiden kestiremediğimiz türlü şakalara maruz kalacağınız bu geleneğimizi yaşatacak tüm damat adaylarına yeni hayatlarında mutluluklar dileriz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!