Amerika’dan ülkemize yeni yeni gelen bir trend: Bridal Shower. Sizce düğün öncesi bridal shower yapmak gerçekten gerekli mi?

Tam olarak Türkçe bir karşılığı olmayan “Bridal Shower” ne demek öncelikle onu tanımlayalım. Bridal shower düğün öncesinde geline yapılan süpriz bir organizasyondur. Burada asıl amaç gelinin ailesi, yakın çevresinden tanıdıkları ve uzun zamandır görüşemediği yakınlarıyla bu stresli ve yorucu süreçte süpriz bir partiyle bir araya gelerek hoşça vakit geçirmesinin sağlanmasıdır.

???????????????????????????????????????????????

Bridal shower organizasyonunu gelinin nedimesi, kardeşi veya yakın arkadaşları ondan habersiz bir şekilde düzenler. Herkese uygun bir tarih ve mekan belirlenir, belirlenen tarih ve mekanda herkes toplanır ve geline pembe bir yalan söylenerek oraya getirilmesi sağlanır. Partinin yapıldığı mekan düğüne uygun bir tema veya beyaz ve gelinin sevdiği renklere uygun bir şekilde süslenir. Bu parti kız kıza yapılır ama damadın da mutlaka haberi olur. Gelin organizasyonun olduğu mekana girdiğinde herkesi orada gördüğüne çok şaşırır. Sonrasında gelin kendisi için süslenmiş bir koltuğa oturtulur. Partide çeşitli oyunlar oynanır. Ayrıca davetliler organizasyon öncesinde gelin ve damadın daha önceden belirlemiş olduğu listeye uygun hediyeler alırlar. Eğer böyle bir liste yoksa geline çeyizine koyabileceği hediyeler alınır. Bazı davetliler muzur hediyeler de tercih edebilirler. Parti boyunca özellikle düğün ve evlenecek çift hakkında sohbetler edilir ve çeşitli ikramlar yapılır.

Peki bridal shower yapılmalı mı? Özellikle Amerika’da yaygın olarak uygulanan bu geleneğin amacı gelinin stresini azaltmak ve ona düğün öncesi hediyeler vermek. Bu geleneğin mutlaka süpriz olması gerekir, gelin veya ailesi tarafından veya onların evinde düzenlenmez. Çünkü bu şekilde olması ailenin hediye beklentisi amacıyla yaptığını göstereceğinden hoş karşılanmayabilir. Fakat ülkemizde gelinin bizzat kendisinin bridal shower organizasyonunu düzenlediği olabiliyor ve tabii hal böyle olunca olay amacının dışına çıkıyor.

Bizim geleneklerimizde bildiğiniz gibi gelinin stresini atması ve bayanların düğün öncesinde eğlenmeleri için gelin hamamı ve kına gecesi düzenleniyor. Eğer bunları yapmayı düşünüyorsanız bir de bridal shower yapılması fazla abartılı olabilir. Katılacak kişiler her ne kadar gelmek isteseler de vakitleri olmadığından her organizasyona gelemeyebilirler ve bu da partinin zevksiz ve az sayıda katılımcıyla geçmesine neden olabilir. Ayrıca yine Türk adetlerinde hediyeler nikah gününde veya ev görme ziyaretinde verildiği için bu organizasyon yanlış anlaşılmaya neden olabilir. Fakat kına gecesi veya gelin hamamı gibi herhangi başka bir organizasyon düzenlenmiyorsa gelinin yakın çevresi bu şekilde bir parti verebilir. Ayrıca bridal shower düzenlemek isteyen kişilere konuyla ilgili önemli bir not: Ne yaparsanız yapın sakın bu organizasyona nikaha davet edilmeyen katılımcıları davet etmeyin.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!