Bu Sizin Filminiz: Düğün Videosu

Uzun bir süredir düğünlerde ilerleyen teknolojinin de etkisiyle çiftin en mutlu anlarının bulunduğu videolar çıkıyor meydana. Bu videolar ilk zamanlar benzer formatlarda hazırlansa da zamanla farklı fikirler ve yaratıcı yeni konseptler çıkıyor karşımıza. Siz de özenle hazırlanmış bir videonun üzerine konuşmalar yaparak en mutlu gününüzü herkesle paylaşabilir, klip gibi bir düğün videosuna sahip olabilirsiniz.

Mutlu bir çiftin en önemli gecesi olan düğünler, artık videosuz düşünülemiyor. Düğün videosu, çoğunlukla fotoroman haline gelmiş düğün albümlerinizi, ses ve hareketle tamamlayan bir detay halinde kullanılabiliyor.

Düğün videosu denildiği zaman eski videolar aklınıza gelmesin. Eskiden beri düğünler, başından sonuna kadar kaydedilir, daha sonra da izlenmesi için evlerde toplanılır. Fakat kendi düğününüz bile olsa saatler süren bu geceyi her detayıyla kaydetmiş olan bu videoyu sonradan evde izlerken sıkılmanız çok mümkün. Hal böyleyken, başkalarına izletmek ise neredeyse imkansız.

Artık belgesel düğün fotoğrafçılığı gibi belgesel düğün videoları da bulunuyor. Nerede başlayıp nerede biteceğine sizin karar vereceğiniz bir düğün videonuz olabilir. Tatlı telaşlarınızın her anını kayıt altında tutmak yıllar sonra bile aynı hisleri yaşamanıza neden olacaktır. Sabah başlayan kayıt süreci gecenin sonuna kadar size eşlik edecek ve montajlanıp hazırlandıktan sonra güzel bir düğün hikayesine sahip olacaksınız. Hikayenizi kendiniz de anlatabilirsiniz. Güzel bir videonun üzerine konuşmalar yaparak kendi sesinizden aşkınızı ve en mutlu gününüzü dinleyebilirsiniz veya tüm görüntülerin üzerine seçtiğiniz bir şarkıyı ekleyebilir, klip gibi bir düğün videosuna sahip olabilirsiniz.

Düğününüz esnasında, böyle bir şeye fırsat bulabilirseniz, kameramandan kamerayı alıp bir süre kendiniz eşe dosta sorular sorabilir ve bu sohbetleri de kayıt altına alabilirsiniz. En mutlu günümde, kurtlarımı dökerken bu detayı atlayabilirim diyorsanız, size iyi bir haberimiz var: son dönemde kameramanlar da bu görevi üstleniyorlar; bir mikrofonla ziyaretçileri geziyor ve evlenen çift ile ilgili düşüncelerini alıyorlar. Bu da düğün sırasında şahit olamayıp, daha sonra evde izlerken sizi şaşırtabilecek, duygulandırabilecek, değişik bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Nereden Başlamalı?

Öncelikle tercih ettiğiniz bir konsept olmalı. Düğün temanıza uygun olacak olan bu konsepti belirledikten sonra, bu görevi güvenerek teslim edeceğiniz bir firma bulup, konseptinizi onlarla da paylaşmalısınız. Bu konseptin üzerine bir hikaye oluşturmanız gerekecek.

Hikayelerin senaryosu genelde kuaför, evden kız alma, çekim mekanından detaylar, konvoy ve ilk dans gibi düşünülse de profesyonel bakmayı iyi bilen bir göz için düğün hikayesi için yaratılacak senaryonun bir sınırı yoktur.

Konseptiniz ve hikayeniz hazır. Peki, bunlar için gerekli olan çekimler iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı çekilmeli? Eğer hikayeniz iç mekanda çekilecekse, bir set ortamı, dengeli bir ışık kullanımı gerekecek. Böylelikle övünebileceğiniz kaliteli görüntülere sahip olacaksınız. Mekan neresi olacak? Nasıl bir mekan olacak, bu da çok önemli. Genişlik, hikayeye kattıkları… Dış mekan çekimleri için de havaya, mevsime, mekana göre ışık reflektörlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle dış mekanlar genelde çiftlerin birbirlerine olan bağını daha da kuvvetlendirmekte, onları doğal ve rahat hissettirmektedir.  Tercih ettiğiniz hikaye ve konseptte sesli kayıt olması gerektiğini düşünüyorsanız, yalnızca kamera üstü mikrofon ile yetinmeyip mutlaka harici bir ses kayıt cihazı da kullanmalısınız. Bu teknik detayları firmayla konuşursanız daha bilinçli hareket etmiş olursunuz. Montaj zamanı geldiğinde de giriş jeneriği, farklı animasyonlar, 3D efektler, çeşitli yazı bantları, renk düzeltme gibi detaylardan faydalanabileceğinizi sakın unutmayın.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün videonuz çekilirken mutlaka dik ve düz durmaya çalışın. Özel durumlar hariç ışığı arkanızdan ve bel hizanızın altından almamalısınız. Işığı önden ve ön çapraz açılardan alırsanız daha iyi bir görüntü verirsiniz. Ortamda bir kamera olduğunu unutmaya çalışın. Özellikle düğün başladığı zaman, siz eğlenmenize bakın, bırakın kamera en güzel görüntüleri doğal halinizde, kendinizi eğlenceye kaptırmışken çeksin. Unutmayın, bu sizin filminiz! Tabii ki doğru bir ekiple çalışmak düğün videonuzu daha nitelikli kılacak ve izlerken yıllar boyu keyif almanızı sağlayacaktır.

Düğün videosunu çekecek olan firmayla anlaşmadan önce mutlaka kendilerine has tarzlarını anlamak için daha önce çekmiş oldukları videoları izleyin. Firma her türlü detayı düşünmek zorunda olsa da, özellikle istediğiniz bir çekim ekipmanı ya da hikayenizle ilgili ihtiyaç duyulacak özel bir malzeme varsa da bunu çekim gününden önce firmayla paylaşmanız hayrınıza olur.

Düğün öncesi ya da düğün başlangıcında konuklara izletebileceğiniz kısa filmler çekmek de bu aralar moda. Aşkınızı anlatan siyah beyaz sessiz bir film çekebilirsiniz veya tanıştığınız anı tekrar canlandırabilirsiniz. Bu güzel sürpriz yıllarca unutamayacağınız anlar yaşamanıza neden olacaktır. Esprili bir anlayışa sahipseniz, gelin ve damadın ayrı ayrı düğün hazırlıkları da gösterilebilir. Bazı video temalarında çiftin bir günü gizlice kayıt altına alınıyor. Tabii bunun için eşlerden birinin bu sırdan haberdar olması gerekiyor. Örneğin damat geline evlenme teklif ederken çekilmiş gizli videoların bile sonradan düğünlerde gösterilen bu kısa filmlere eklenmesi mümkün.

Bir düğün klibini klip yapan o işin montajı ve kurgusudur. Görüntüler ne kadar iyi çekilirse çekilsin bir kurgu programında görüntülerin üstüne müzik atmayı maharet sanan birine sakın düğün klibinizi emanet etmeyin. Kurgusuyla ve çekim teknikleriyle bütün olan bir hikaye sizi tatmin etmelidir.

Fiyatlar Nasıl?

Düğün hikayesi fiyatları konusunda oldukça geniş alternatifler bulunuyor. Ancak şunu bilmelisiniz ki fiyatlar, standart bir düğün videosu hizmetinden çok daha yüksektir.

Düğün hikayesi çekimini yapan kişi, o özel günde sizinle uzun süre vakit geçirerek ciddi bir mesai harcamaktadır. Bunun için normal videolardan fazla olan ücretler, hikayenizin uzunluğuna göre de değişir.

Hazırlanan video ve kliplerin hem bilgisayarınızda hem de HD video oynatabilen televizyonlarda oynatabileceğiniz formatta teslim edileceğinden emin olun. Ayrıca sevdiklerinizle internet ortamında paylaşmaya uygun çözünürlükte bir versiyon da hazırlanmasını rica edebilirsiniz.

Düğün dediğimiz olgu, dünyanın her yerinde, farklı kültürlerde farklı şekilde gerçekleşiyor. Aynı kalan en önemli nokta, beraber yaşamaya karar vermiş iki insanın artık birbirlerine ait olduğunu gösteren sembollerin önemli bir rol oynamasıdır. Türk toplumunda “evlilik” dendiğinde düğün, nikah, ve kına geceleri akla geliyor.

Evlilik, hayatımızda çok önemli bir karar. Bir ömrü birlikte geçirmeye karar vermek hayat yolculuğunda kolay bir aşama değil doğrusu. Duyguların, fikirlerin paylaşılması, aynı yöne bakmak, bunun sonucunda da ortak bir kararla hayatları birleştirmek… Bu kararı bir gece en sevdiklerinizle kutlarken, elbette ki ömür boyu kalacak anılarınız da çok önemli olacak. Önemli anların ölümsüzleştirilmesi, mutlu anların kaydedilmesi, belki çoluk çocuğa miras bırakılması da yukarıda detaylarını verdiğimiz düğün videonuzla gerçekleşiyor olacak. Anılarınızı en güzel şekilde saklayacak olan düğün videonuz için gözünüz korkmasın. Profesyonel firmalar artık tüm detaylara hakim. Anlaşacağınız bu firmanın fotoğrafçı ve kameramanlarıyla doğru iletişim kurduğunuz müddetçe, onlar da hassas, düzenli ve özenli davranacaklardır. Hayatta bir kez yaşanabilecek bir deneyimin, bir ömür sürdürülmesi isteniyorsa profesyonel olarak bir hizmetin alınabilmesi de gerçekten önemli. Bu sizin filminiz düğün videosu da çok önemli elbette. Siz kendi düğününüz için nasıl bir video konsepti düşünüyorsunuz?

Düğün Videosu İçin Başvurabileceğiniz Firmalardan Birkaç Örnek;

Tekin Ajans –

Kadir Bolat Düğün Belgeseli

Ufuk Sarışen

100 Yapım

Neşeli Günüm

Wedday

Selçuk İnci Photography

Unique34

Wedding Pera

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!