Çiçekli Düğün Süslemesi Önerileri

Çiçek bir düğünün en ayrılmaz ve en önemli parçasıdır. Canlı veya yapay olsun fark etmez, düğününüz için en uygun çiçek süslemelerini seçmek için bu yazıya göz atın.

Yaz kapıdayken düğün dekorasyonunda taze çiçekleri kullanmaya ne dersiniz? Veya bir sonbahar gelini olarak turuncunun ve sarının pek çok tonu ile birleşmiş çiçek buketlerini?  Etrafı mis kokuların sardığı küçük bir çiçek bahçesi konuklarınızı mest ederken sizin telaşlı havanızı değiştirse mesela… Her şey zaten çok güzel olacak ama küçük bir dokunuşla düğünü biraz renklendirmek hoş olabilir. Bu yüzden düğün günü bir çiçek bahçesinde en özel günlerini kutlamak isteyen çiftlere hoş bir dekorasyon listesi hazırladık. Küçük fikirlerle kendi çiçekli süslemelerinizi oluşturmak için listemize göz atmayı unutmayın!

Masalarınızda Çiçekler Açsın

Düğün dekorasyonunun vazgeçilmezi olan çiçekleri özellikle masalarda görmeye alışığız. Fakat biraz renk katmak için kır çiçekleri yerine daha zarif çiçekler kullanabilirsiniz. Mesela turuncu orkideler ya da toz pembe kamelyalar hoş bir görüntü yaratabilir. Masaların üzerinde çiçeklerle donatılmış vazo ve bardak süslemeleri atmosferi değiştirirken bu küçük mutluluk pırıltıları konuklarınıza da yansıyacak. Burada unutulmaması gereken şey, masanın büyüklüğüdür. Eğer düğününüzdeki masalar 8-10 kişi veya daha büyükse, büyük vazoda gösterişli çiçekler kullanabilirsiniz. Şayet düğününüz küçükse ve masalar 8 kişiden azsa, masaya yakın, daha minik vazolar kullanmalısınız. Küçük masalarda kullanılan büyük vazolar kişilerin birbirleri ile zor iletişim kurmasına yol açar. Sizin de çok özendiğiniz çiçekli düğün süslemesi davetliler için bir yüke dönüşür. O nedenle düğün masaları için çiçek seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey masaların büyüklüğü olmalıdır.

Yine masalardaki çiçek seçimi için önemli ikinci bir husus, düğün mekanı ve mevsimdir. Eğer canlı çiçek kullanacaksınız mevsiminde açan çiçekler gerek maliyet gerek davetliler üzerinde bıraktığı etki açısından sizin yararınıza olacaktır. Düğününüz dışarıda ve yaz mevsimindeyse papatyadan, leylak çiçeğine kadar pek çok çiçek alternatifiniz bulunmaktadır. Kapalı ve kış mevsiminde düğün yapıyorsanız gül, orkide gibi biraz daha ağır tercihlerde bulunabilirsiniz.

Dore ve Bakırın Etkisi

Işıl ışıl romantik bir düğün atmosferi yaratmak için dore ve bakırın muhteşem uyumunu süslemelerinize yansıtabilirsiniz, tabii aralara mor çiçekler serpiştirerek. Düğün süslemelerinde uyumu yakalamak oldukça mühim. Bu sebeple renk uyumlarına özen göstermeniz gerekiyor. Düğününüz için çiçek süslemeleri de tüm bu renk esintileri ile uyumlu olmalıdır. Uyumu yakalamak için organizasyon şirketinizle yaptığınız görüşmelerde örnek düğün dekorasyonlarının fotoğraflarına bakabilirsiniz. Çoğu organizasyon firmasında veya mekanın kendisinde önceden yapılmış hazır kurulu masalar vardır. Bu masaların arasından sadece kendiniz yürüyün. Her bir detayı teker teker inceleyin. Dilediğiniz çiçeği dilediğiniz masa ile eşleştirin. Doğru kombinasyonu bulduğunuzu zaten anlayacaksınız. Örneğin, peçetelere hangi renk halkaların yakışacağını anlamak için renkleri yan yana getirmek de size yol gösterebilir. Renklerle ve dolayısıyla çiçeklerle gönlünüzce oynayın. Unutmayın bu sizin düğününüz ve zevkler ile renkler tartışılmaz!

Sandalyelerde Vintage Esintiler Estirin

Düğünlerde vintage esintilerinden vazgeçemiyoruz. Öylesine yakışıyor ki gelinlikten davetiyelere kadar her yerde eskiyi yaşatmaya çalıyoruz. Söz konusu düğün süslemelerine gelince de durum çok farklı değil, çiçeklerle toplanmış bir sandalye giydirmesiyle geçmişin izlerini düğününüze taşımak mümkün. Dolayısıyla düğün çiçek süsleme deyince sadece masa ortası çiçekleri olarak düşünmemek gerekir. Satenlerle güllerin uyumu sizi şaşırtırken jüt kumaşına tutturulmuş kır çiçekleri bambaşka bir vintage havası estirebilir. Sandalye süslemeleri için kullanacağınız çiçekler hoş bir detay olabilir ama düğün konseptiyle olan uyumu bozmaması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle masa ortalarında ve düğünün genelinde kullanılan çiçek düzeni ile sandalyeler için kullanacağınız çiçekler aynı olmalıdır. Daha da önemlisi sandalyelerde çiçek kullanımının bir zorunluluk olarak algılamamalısınız. Kapalı bir mekandaki düğün için sandalye süsleri çok basit bir görüntü yaşatabilir. Sandalyeler için çiçek süslemeleri genellikle açık hava düğünlerinde kullanılan genellikle beyaz olan, ‘Tiffany’ de denilen sandalyelerde kullanılır.

Kapı Süslemeleri ve Gelin Yolu

Çiçek süslemeleri denince akla ilk gelen masalar ve sandalyeler olsa da, düğünde buralar dışında pek çok yerde çiçekli düğün süslemesi yapılır. Bunlardan en önemlisi kapı girişleri ve gelinin yürüyeceği yollarda olan çiçeklerdir. Bu noktada yine düğün mekanı büyük önem kazanmaktadır. Kapalı mekan düğünlerinde kapı süslemeleri ve gelin yolunda çok çiçek tercih edilmez. Ama şayet açık havada bir düğün planlıyorsanız giriş ve tüm gelin yolunu çiçeklerle renklendirebilirsiniz. Yine burada da mevsim ve bitki örtüsüne uygun çiçekler tercih ederseniz düğününüzde bir bütünlük yakalamış olursunuz. Gelin yolu ve giriş dışında, imza atılan yer ve sahnede de çiçek süslemeleri kullanılır. Burada önemli olan düğünün konsepti ile bir uyum içerisinde olmasıdır. Tüm düğünde ağırlıkla beyaz papatyalar, uçuk renkli çiçekler kullanıldıysa imza masası ve sahne için de benzer şekilde hafif bir çiçek süslemesi tercih edilmelidir. Bakır, altın, mor ve turuncu gibi daha sonbahar çiçeklerinden oluşan bir düğün için imza masası ve sahne yeşil çiçeklerden oluşan süslemeler ile hazırlanabilir. Sahnedeki süslemeler için canlı çiçek kullanılacaksa, sahnedeki performans sırasında bu çiçeklere zarar gelmemesi için önceden sanatçılarla veya organizatör firmayla görüşülmesinde fayda vardır. Kimi zamanda düğünde çıkacak sanatçılar özellikle çiçek tercih etmezler. Yine bu noktada sahne dekorasyonu için organizasyon firması, sanatçı ve mekan yetkilileri ile görüşmek faydalıdır.

Her Yer Çiçek!

Masalar, kapı süslemeleri, sandalyeler, sahne derken, mekanın pek çok yerinde çiçek kullanımı da istenilen bir şey değildir. Bu kadar çok çiçek kullanımı mekanı dar ve basık gösterecektir. Eğer çok geniş bir salon veya açık hava düğünü yapmıyorsanız çiçek kullanımlarında biraz daha özenli olmanız gerekir. Davetlilerden canlı çiçeklere alerjisi olanlar olabilir ve kapalı-küçük mekanlarda bu rahatsızlığa sahip insanlar daha da zorlanabilir. Bunun dışında gelin çiçeği, damat çiçeği derken, farkında olmadan pek çok canlı çiçeği boş yere doğasından koparmakta istemezsiniz. O nedenle  çiçekli düğün süslemesi önerileri söz konusu olduğunda, mekan ve mevsimine göre orantılanması gerektiğini unutmayın!

Düğün süslemelerinde baştan sona çiçekleri kullanarak ortaya nefis bir mekan çıkarabilirsiniz. Kapalı mekanlarda masaların üstüne uzanan çiçek sarkıtları ve masalarda beyaz papatyalarla muhteşem bir mekan yaratmak mümkün. Açık alanlarda ise çiçeklerle donatılmış küçük bir at arabası düğün süslemelerine fark getirebilir. Düğün süslemelerinde çiçekleri özgürce kullanabilirsiniz, yeter ki doğru formları yakalayarak mekanın ve konseptin havasını yaşatmayı başarın.

Çiçekler dalında güzeldir! Artık günümüzde kolaylıkla yapay çiçekler kullanarak da tıpkı canlı havası yaratılabiliyor. Maliyeti de göz önünde bulundurursanız belki de sizin için en doğrusu yapay çiçeklerdir. Yapay çiçeklerde ise en önemli konu, sahiciliğini yakalamaktır. Çok basit hazırlanmış yapay çiçek grupları düğününüzün bir anda havasını kötüleştirebilir. Özellikle gül, papatya gibi yapaylığı belli olan çiçekleri düğününüzde kullanırken dikkatli olmalısınız.

Çiçek Festivallerini Kıskandırın!

Düğününüz için her şeyin mükemmel olmasını istiyorsanız yukarıdaki ipuçlarını aklınızdan çıkarmayın. İsterseniz kapalı bir salon düğünü, isterseniz ilkbaharda bir kır düğünü planlayın; düğününüzde kullanacağınız çiçek süslemelerinin düğününüz için önemli bir etkisi olduğunu unutmayın. Peki, düğün törenindeki çiçek süslemeleri için sizin olmazsa olmaz dediğiniz neler var?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!