Şık Damatların Sırrı, Damat Aksesuarları Önemi

Damat aksesuarlari onemi neticesinde bir damadın stilini unutulmaz da kılabiliyor, komik duruma da düşürebiliyor. Siz siz olun, damat aksesuarları hakkında ipuçlarını dikkate alın.

Damat aksesuarlari onemi ile erkek stilinin tamamlayıcısı olarak sayılıyor. Şık bir aksesuar damadın tarzını parmakla gösterilecek kadar dikkat çekici ve güzel yapabilirken, yanlış aksesuar seçimi hem komik hem de rahatsız sonuçlar doğurabiliyor. “Düğün şarkıcısı” veya “garson gibi” olmamak adına doğru aksesuarların taşınması damat için önem arz ediyor. Damat aksesuarları arasında papyon, kravat, kemer, kol düğmesi, pantolon askısı, mendil, ayakkabı, kuşak, kravat iğnesi, yaka çiçeği, fular ve yelek sayılabiliyor. Tek tek bu aksesuarların doğru seçimi için ipuçlarını takip etmek tüm damatlara tavsiyemiz oluyor.

Papyon

Damatlıklarda bir dönemin modası olan papyon, günümüzde de düğünlerde görülebiliyor. Genellikle kokteyl tarzı düğünlerde tercih edilen damat papyonu koyu renklerde tercih ediliyor. Desensiz seçimlerin önerildiği aksesuarlar ipek, saten ve koton kumaşlar öne çıkıyor. Damatlığı uygun renkte seçimi önemli olan papyonların büyüklüğü de şık görünüm için dikkate alınıyor. Kimi damatlar papyonu açık bırakarak gömlek yakasının altından sallandırmayı tercih ederek asi tarzını resmederken kimileri ise en uyumlu halleri ile papyonu boğacak kadar sıkıyor. İkisine de ideal görünüm için gerek yok. Renkli ve desenli papyonlar kullanmak isteyen damatlar için ise en kötü seçenek puantiye ve kalp olarak söylenebiliyor. Mümkünse en fazla ekoseli papyonlar tercih etmelisiniz. Renklerde turuncu, açık mavi gibi tercih yapacaksanız bu renklerin düğün alanının konseptine ve dekorasyonuna uygun olmasını dikkate almalısınız. Plaj veya kırda yapılan bir düğünde canlı renkler de damatlar için uygun olabilirken, yine de risk taşıdığının altı çiziliyor.

Kuşak

Somikinin vazgeçilmezi olan kuşaklar artık neredeyse sadece düğünlerde takılıyor. Damat aksesuarı için siyah renk tercih edilirken bembeyaz bir takım için beyaz kuşak da bağlanabiliyor. Kemer kullanılmayan pantolonlarda gömlek bitimini kapatmak için tercih edilen kuşaklar genellikle papyonlu takımlara eşlik ediyor. Göbekli damatların da tercih ettiği ürün, daha ince görünüm vadediyor. Kalınlıkları ve sarış şekilleri değişen kuşaklar, kişinin fiziki özelliklerine göre seçilerek damatlıkta yer alıyor. Bordo ise garson rengi olduğundan damatlar için kırmızı “yasak” işareti ile ünlemleniyor.

Yelek

Özellikle bahar düğünlerinin olmazsa olmazı olan yelekler son yıllarda yeniden moda olarak günlük giyimde bile karşımıza çıkıyor. Trend takip eden erkekler de yeleklere damatlıklarında yer veriyor. Siyah, gri gibi bilindik renklerin yanı sıra açık mavi, bej gibi renklerin de tercih edildiği damatlık yelek seçimleri kimi zaman desenlerle de renkleniyor. Ekose desen sıklıkla tercih edilirken, kruvaze tasarlanan yelekler korsajla da desteklenebiliyor. Bedene göre ayarlanabilen korsal yeleğin tam oturmasını ve daha fit görüntü kazanmasını sağlıyor. Göbeği gizleyen, sıcak havada damadın stilini tamamlayan yelekler kendinden desenli kumaşlardan imal edilerek detaylarda gizli şıklığı fısıldıyor.

Fular

Damatlık fularlar yavaş yavaş modasını kaybederken yine de elit bir görünüm sağladığı kabul ediliyor. Smokinlerle tercih edilen damat fularları, drape dikişlerle veya taşlı özellikleriyle hareket kazanıyor. Mat ve parlak seçenekleri olan fularlara yelekler de eşlik edebiliyor. Dantelli, desenli gibi alternatifleri bulunan ürünler gömlek rengine uyumlu tonlarda seçiliyor. Önceden bağlı olarak satılan veya başlanması beklenen fular seçenekleri, yaka mendili ile de tamamlanabiliyor.

Yaka Mendili

Damatlıkların modası geçmeyen aksesuarlarından olan yaka mendilleri, farklı stillerde katlanarak tarz yaratabiliyor. Klasik üçgen katlamanın yerini günümüzde dikdörtgen katlama alırken, cep mendilleri drapeli görünüm sağlayan farklı metotlarla da damatların stillerini tamamlayabiliyor. Mendil yerine şifon kumaşlardan parçalar ve tüller de damatlıklarda yer bulabiliyor. Yelek kumaşından yapılan mendiller ise demode bir tarz yaratacağından modern damatlara tavsiye edilmiyor.

Çiçek

Gelinlerin ellerinde taşıdığı çiçekler, damatlar için de yakalarda aksesuar oluyor. Gelinin çiçeği ve dekorasyonda yer alan çiçeklere uygun olarak seçilen yaka çiçekleri mendillere iliştirilebildiği gibi mendil ceplerine sade olarak da konulabiliyor. Hem canlı çiçeklerden hem de yapay olanlardan kullanılan tasarımlarda yapraklar da yer bulabiliyor. Gelin ve damat aksesuarları uyum içinde olduğunda mükemmel çift imajı pekişiyor.

Kol Düğmesi

Damat aksesuarları ve kol düğmeleri de uyum gerektiriyor. Üzerinde damadın adının veya gelinin isminin harflerini bulunduran kol düğmeleri tercih edilebilirken gümüş ve altın seçenekler damat kol düğmeleri için öne çıkıyor. Saate göre uygun bir kol düğmesi seçilmesi stili eşsiz kılarken, takımın, mendilin hatta ayakkabının rengine bile dikkat edilmesi öneriliyor. Sade ve modern çizgilerin öne çıktığı tasarımlar ise günümüz damatlarının tercihleri oluyor.

Saat

Şık ve karizmatik bir saat damat stilini benzersiz hale getiriyor. Dijital yerine analog saatlerin tercih edildiği damatlık imajlarında kemer ve ayakkabının renginin saat kayışıyla uygun olması bekleniyor. Pahalı markaların saatleri damatların bu özel günlerde seçimi olurken, gelin ailesi tarafından hediye edilen saatlerin de damatlıkta kullanılması hoş bir jest olarak değerlendiriliyor. Altın ve gümüş saatlerin ise modası çoktan geçtiğinden kullanılmaları tavsiye edilmiyor.

Kravat İğnesi

Kemer tokasının, saatin, kol düğmelerinin materyalleri dikkate alınarak kravat iğnesi seçilebiliyor. Kravatın rengine uyumlu olarak yapılacak bir seçim sıklığı tamamlarken, kalınlığa uygun iğne seçimi de rahatlığı garantiliyor. Kravat iğnelerinin sade ve mat tasarımlarda olması önemsenirken metalik renkler genellikle seçimlerde ilk sırayı alıyor.

Kravat

Damatların özellikle nikahlarda tercih ettiği kravatlar genellikle günümüz modasının izlerini taşıyarak ince tasarımlar arasından seçiliyor. İnce, desensiz ve tek renk olan kravatlar için küt uçlular da tercih edilebiliyor. Damat kravatları kol düğmesi ve kemer ile beraber set olarak da ekonomik alternatifler sunuyor.

Pantolon Askıları

Hem işlevsel amaçla hem de şıklık nedeniyle kullanılabilen askılar, tarz konusunda hipster erkeklerin tercihi oluyor. Göbekli erkeklerin pantolonu tutması için kullandığı askılar, hipsterler için ise bir stil parçası olarak tanımlanıyor. Klasikçiler siyah askıları giyerken, moda meraklıları kırmızı, kahverengi, mavi gibi renklere askılar kullanabiliyor. Ekose pantolonlara takılan askılar ise damatlıkta alternatif tarzı işaret ediyor. Spor şık bir konsept belirlenen düğünler için ekose desenler de ideal damat stilinin göstergesi olabiliyor. Aslıların çok gergin bağlanması sonucu ise istenmeyen kazalar ortaya çıkabiliyor, ayarlama esnasında damadın rahatının öncelenmesi tavsiyeler arasında yer alıyor.

Ayakkabı

Her damadın aksesuarı olan ayakkabıların tarzından çok rahatlığı önem arz ediyor. Deri, süet, nubuk, rugan veya kumaş ayakkabıların giyilebileceği düğün gününde gelinin damattan uzun olduğu durumlarda içten topuklu ayakkabılar tercih ediliyor. Rahat yumuşak deriler günü kurtarırken genellikle siyah ayakkabıların damatlık takımlara eşlik ettiği görülüyor. Sıklıkla klasik seçimlerin yer aldığı damat stillerinde, hipster bir damadın düğünü söz konusu olduğunda spor ayakkabılarla bile aksesuar seçimi gerçekleşebiliyor. Düğünün konsepti, gelinin tarzı da seçimlerde önem kazanıyor. Düğün mekanının özellikleri de ayakkabı seçiminde dikkat gerektiriyor. Yağmurlu günlerde damat ayakkabısının altının kaymaması, su geçirmemesi için ekstra dikkat sarf ediliyor.

Damatların düğün günü unutmaması gereken en önemli aksesuar ise alyans oluyor. El değiştirecek olan alyansların takılı olmaması düğün günü kriz çıkarabilir. Şimdiden düğün yardımcısı uyarıyor.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!