Damat Bohçası ile Damadın Kalbini Bir Kez Daha Çalacaksınız

Evlilik arifesinde çiftler için ve her iki tarafın ailesi için yapılması gereken bazı adetler vardır. Bu adetlerden biri de damat bohçasıdır. Bu yazımızda damat bohçasının içeriği ve nasıl hazırlandığıyla ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

 Düğün hazırlığı aslında keyifli ve eğlenceli bir süreçtir. Bu süreç her ne kadar eğlenceli olsa da çok da kolay değildir. Çiftlerin zorunlu hazırlıkların yanında, yörelere göre farklılık ve çeşitlilik gösterebilen geleneklere de hazırlıklıklı olması gerekir. Bu geleneklerden bir tanesi de gelin hanımın ve ailesinin hazırlayıp damat beye gönderdiği damat bohçası olmaktadır.

 

Damat Bohçası ile Nişan Bohçası Arasındaki Farklar Neler?

Damat bohçası ile nişan bohçasının aynı şey olup olmadığı konusunda ciddi bir anlam karmaşası var. Bu nedenle öncelikle bu iki kavramı netleştirmemiz gerekiyor. Damat ve nişan bohçaları, kimi yörelerde aynı olarak kullanılsa da, gerçekte farklı hediyelerdir. Bu hediyeler, evlenecek çiftlerin ailelerinin birbirlerine gönderdiği ve içinde gelinle damadın kullanacağı, çoğu giyim ve aksesuar ürünlerinden oluşan kişisel eşyalardır.

Örneğin; gelinin nişan bohçasında gecelik, iç giyim ürünleri, tarak, ayna, çanta, eşarp, makyaj malzemeleri gibi hediyelikler yer alır. Damat bohçasında ise benzer şekilde cüzdan, kemer, tıraş seti, terlik, tespih, ayakkabı, pijama, havlu ve iç giyim ürünleri bulunur. Ayrıca bohçaların kendisi de başlı başına birer hediyedir. Bu bohçalar çoğunlukla el işi ve nakış işlemeleri ile el emeği, göz nuruyla hazırlanır, gelin sandıklarında evladiyelik bir değer olarak saklanır, korunur. Günümüzde hediye kutusu veya çanta da kullanılsa da, özgün ve geleneksel olanı işlemeli bohçalardır.

Bu hediyelik bohçalar bir bakıma ailelerin birbirine olan iyi niyetinin de geleneksel birer göstergesidir. Damat bohçası hazırlanmasından sunulmasına, yöresel farklılıklar gösterir. Bu nedenle kimi yörelerde bohçalarda gelinin ve damadın anne ve babası için de hediyeler yer alabilmektedir. Örneğin; damat bohçası söz konusu olduğunda, müstakbel gelinin kayınpederi ve kayınvalidesi için de benzer hediyelik eşyalar bohçaya konulabilir. Tüm bu hediyeler, kurulacak yeni ailenin taraflarca da kabulünün sembolik bir ifadesidir. Eğer nişan bozulacak olursa, bohçalar hediyeleri ile birlikte geri verilir.

Damat Bohçasının Olmazsa Olmazları

Damat bohçası içerisinde öncelikle damatlık yer alır fakat günümüzde çiftler gelinlik ve damatlık alışverişine birlikte çıktıkları için damatlık bohça içinde yer almamaya başlamıştır. Damada tıraş ve pijama takımı, gömlek, iç çamaşırı, çorap, cüzdan, kemer, anahtarlık, terlik, havlu, seccade gibi eşyalar; parfüm, losyon, kolonya gibi kişisel bakım ürünleri hediye edilebilir. Bazı kişiler saati nişan sırasında hediye olarak verirken, bazıları erkek tarafına damat bohcasi içinde gönderir. Bu konuda seçim sizindir.

Buradaki en önemli nokta ise tabii ki damat beyin gönlünü bu bohça ile bir kere daha fethetmek olmalıdır. Bunun için hazırlıklara öncelikle damat beyin zevkine ve günlük kullanımına uygun ürünlerin seçilmesi ile başlamanız daha doğru olacaktır. Bu sayede satın alınan ürünler günlük yaşamında rahatlıkla ve sık sık kullandığı ürünlerden olacaktır. Daha farklı seçenekler sunmak isteyen hanımlar, müstakbel eşlerinin meslekleri ile bağdaşan hediyeler de ekleyebilirler. Örneğin; şık bir ajanda, kalem gibi ürünler son zamanlarda damat bohcasi için tercih edilen ürünler arasında yer almaya başlamıştır.

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat bohcasi hazırlamak kolay bir iş gibi görünse de, aslında plansız hareket edildiğinde oldukça zaman alan bir iştir. Bu nedenle damat bohçası alışverişi ve hazırlığına başlamadan önce konuyla ilgili önerilerimizi incelemeniz, size fazlası ile zaman kazandıracaktır. İşe damat bohçası içerisinde tam olarak nelerin yer alacağına karar vererek ve kendinize bir alışveriş listesi hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bu noktada karşı tarafın gelenek ve göreneklerini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Çünkü bu şekilde yaparak hem alınacak hediyeleri hem de hedefinizi kolayca belirlemiş olursunuz.

En az alışveriş listesi kadar önem taşıyan ikinci adım ise bütçe planlamasıdır. Aklınızdaki damat bohçası için aşağı yukarı ne kadarlık bir harcama yapacağınızı planlamanız, alışveriş sırasında küçük sürprizlerle karşılaşma olasılığını en aza indirecektir. Hatta listenizde yer alanların tamamını aynı yerden satın alma olanağınız varsa, bu sayede toplu alışveriş yapacağınız mağazadan bir indirim fırsatı yakalama şansı da elde edebilirsiniz. Bu şekilde hareket etmek ayrıca sizi mağaza mağaza dolaşmaktan da kurtaracaktır. Bu nedenle mutlaka çeyiz eşyaları satan mağazaları önceden belirlemenizi ve fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Ayrıca bu tarz çeyiz mağazalarında damat bohçasını hiç uğraşmadan, doğrudan satın alma olanağı da elde edebilirsiniz.

 

Alacağınız hediyelerin markalarını belirlemek de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Neyi, nerede, hangi fiyata bulabileceğinizi önceden bilirseniz, nokta atışı bir alışverişle hedefinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Hatta bu aşamada araştırma yaparken çevrenizde bu hazırlıkları sizden önce deneyimlemiş tanıdıklarınız varsa tavsiyelerine kulak vermeniz, kısa yoldan en doğru sonuca varmanızı sağlayacaktır.

Eğer kalan zaman oldukça kısıtlı ve alışverişinizi mümkün olan en kısa sürede tamamlamanız gerekiyorsa, damat bohçasının içinde yer alacak eşyaları, ince detaylara takılmadan temel bir seviyede de tutabilirsiniz. Bu şekilde zevkli ve bilinçli seçimlerle hazırlanmış, klasik bir damat bohçası elde etmeniz için iç çamaşırı takımı, pijama takımı, çorap, terlik, cüzdan, kemer, banyo havlu takımı ya da bornoz, gömlek, kravat, parfüm gibi temel eşyaları almanız çözüm olacaktır.

Damat bohçasının içeriği kadar sunum şekli de oldukça önemlidir. Geçmişte gelinlerin kendi elleri ile işledikleri kumaş bohçalar içinde sunulmuş olsa da, günümüzde kumaş yerine sandık ya da hediye paketi gibi geleneksel bohça anlayışı dışında da sunulmaktadır. Klasik bir damat bohçası görünümünden yana değilseniz, bu kutular oldukça ilginizi çekebilir; Bu tarz farklı sunumlar, sıradan olmak istemeyen gelin adayları için oldukça iyi bir alternatif olarak düşünülebilir.

Buna göre öncelikle malzemeleri içine koyacağınız şeyi belirlemeli ve belirlediğiniz şeyi (kutu, hediye paketi veya sandık) temin etmelisiniz. Aldığınız hediyeleri bir sandığın içerisine koyacaksanız, bu sandığı geleneksel ahşap sandıklardan seçebileceğiniz gibi, deri kaplama işlemeli bir sandık da seçebilirsiniz. Piyasada oldukça çeşitli modeller mevcuttur. Fakat gelin bohçasında olduğu gibi çiçekli işlemeler ile renkli sandıklar yerine, daha maskülen tasarımları da tercih edebilirsiniz.

Alışveriş seçimleriniz ve bütçeniz ne doğrultuda olursa olsun, emek ve sevgiyle hazırlanmış bir damat bohçası, eminiz ki müstakbel eşiniz için çok fazla anlam ifade edecektir.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Damat bohçasında neler olur sorusu gibi sıkça sorulan bir diğer sual de damat bohçasının nişandan önce mi, nişandan sonra mı verileceği sorusudur. Buna yanıt olarak nişan sonrası diyebiliriz. Gelinin ailesine verilen nişan bohçası, söz kesildikten sonra ve nişan öncesi verilirke; damat bohcasi nişan töreninin hemen sonrasındaki günlerde, çok da geç kalınmadan hazırlanıp verilmelidir. Bu zamanlama konusunda yöresel gelenekler de belirleyicidir. Yani yöreye göre düğüne yakın bir zamanda da verilebilir. Nişan sonrası kız tarafı damadın ailesine haber göndererek misafirliğe geleceklerini bildirirler. Haftanın belirli bir gününde gelinin akrabalarının da katıldığı ev ziyaretiyle damat bohçası gelinin müstakbel kayın validesine sunulur.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!