Damat Bohçası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor

Düğün telaşı olarak nitelendirdiğimiz duygu aslında tatlı ve bir o kadar eğlenceli bir süreç içinde yer alır. Evlenerek hayatlarını tek bir yolda, uzun bir vadede birleştirmeye karar veren çiftler büyük bir heyecan ile hazırlıklara başlarlar. Başta basit gibi görünse de işin içine girildiğinde düğün hazırlıklarının birçok faktörü birden kapsadığı görülür. Süreç içinde yapılması gerekenler sadece zorunlu hazırlıklar değildir aynı zamanda yörelere göre farklılık ve çeşitlilik gösterebilen gelenekler söz konusudur. Bunlardan hemen hemen her düğünde artık olmazsa olmaz bir gelenek halini almış olanlardan biri de gelin ve damat bohçası.

Düğünde en çok üzerinde durulan ve bir hayli meşakkatli işleri içeren gelin hazırlığıdır. Gelinliğin modeli, saç ve makyaj aylar öncesinden belirlenir. Damat hazırlıkları bu anlamda çok daha hızlı biteceği düşünülerek hep sona atılır. Lakin düğün öncesinde hazırlanan düğün bohçası aynı şekilde hem gelin hem de damat için özenle hazırlanmalıdır. Düğün bohçası, gelin ve damadın ailelerinin düğün öncesinde gelin veya damat adayına verdikleri hediyelerdir. Bu hediyeler genellikle gece giyimi, bakım malzemeleri ve birtakım aksesuarları kapsamaktadır. Her ne kadar bir erkeğe alınacak hediyelerin çeşidi kadınların ki kadar bol seçenekli olmasa da erkekler içinde birçok seçenek mevcuttur. Sizin için özenle gelin bohçası hazırlayan damat ailesine siz de özenli ve güzelce hazırlanmış bir damat bohçası hediye etmelisiniz.

Peki, damat bohçası hazırlarken nelere dikkat etmeli? Öncelikle hazırlıklara ne zaman başlamanız gerektiği konusunda nişan sonrasının en uygun zaman olduğunu söyleyebiliriz. Düğün telaşı kapsamında yapılacak birçok iş varken damat bohçasını çok sonraya bırakmadan aradan çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Sıra geldi damat bohçası için hazırlık yapmaya. Öncelikle malzemeleri içine koyacağınız bir sandık bulmalısınız. Bu sandık geleneksel ahşap sandıklardan da olabildiği gibi, deri kaplama işlemeli bir sandık da olabilir. Piyasada oldukça çeşitli modeller mevcuttur. Fakat gelin bohçasında olduğu gibi çiçekli işlemeler, renkli sandıklar yerine daha makulen tasarımları tercih edebilirsiniz. Damat bohçası içine koyabileceğiniz eşyalar ise pijama takımı, çorap, iç çamaşırı, tıraş seti, deodorant, parfüm, cüdan, kol düğmesi, kemer, terlik, ayakkabı ve tarak gibi kişisel bakım malzemeleri, giyim ve aksesuarlardır. Damat bohçası hazırlandıktan sonra düğüne yakın bir zamanda damadın ailesine hediye edilir. Bu eşyalar damadın düğün sonrasında kullanacağı düşünülerek alınır.

Damat bohçasını hayal gücünüze göre farklı zevklerde süsleyebilir ve içini çeşitli malzemeler ile doldurabilirsiniz. Önemli olan bu düğün sürecinin olmazsa olmazı haline gelen geleneği en özenli bir biçimde yaşatabilmektir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!