Nişanın Olmazsa Olmazı, Damat Bohçası İçinde Neler Olmalı 2

Damat bohçası içinde neler olmalı diye düşünen gelin adaylarına Düğün Yardımcısı yol gösteriyor. Eksiksiz bir nişan bohçası için gerekli olan her şey bu listede.

Nişan sürecinin yüzyıllardır süren geleneği nişan bohçası günümüzde de devam ediyor. Kız tarafının damat için, erkek tarafının ise gelini için hazırladığı bohçalar, nişan bohçası, gelin ve damat bohçası olarak da anılıyor.  Hediyeleşme ritüelinin gerçekleştiği gelenek hem ihtiyaçların giderilmesi hem de ailelerin yakınlaşması için bahane olarak kullanılıyor. Yörelere göre hediyeler ve bohça içeriği değişse de genel hatları ile bohçalarda aynı eşyalar yer alıyor. Kimi bölgelerde bohçalara damadın annesi, babası ve varsa kardeşleri için de hediyeler eklenebilirken, kimi yerlerde ise sadece damat için hediyeler hazırlanıyor. Damat bohcasi icinde neler olmali 2 listesi uzun maddelerle kullanıcılara sunuluyor.

Damat için Hazırlanan Damat Bohçasında Neler Olmalı?

Havlu – Damat Bohçası İçeriği

Genel hatlarıyla bohçada bulunması gerekenlerini ilk sırasını havlu alıyor. Çeyizlik havluların yer edindiği bohçalarda iğne oyalı havlular, işlemeli modeller yer alıyor. Pamuklu ve yumuşak havluların seçildiği bohçadaki havlular havlu kenarı ile süslenmiş oluyor. Havlu kenarı için genellikle el işi danteller tercih edilirken, el işleri kayınvalide veya gelin tarafından yapılabiliyor. Kimileri hazır dantel veya güpür kullanmayı da tercih ederken, el işi ve iğne oyalarının manevi anlamda daha fazla değer taşıdığının altı çiziliyor.

Damat Terliği – Damat Bohçası İçeriği

Damat terliği nişan bohçasının önemli parçalarından birini oluşturuyor.Genellikle gerçek deriden materyallerin tercih edildiği damat terliklerinin içinin de yün olması tercih sebebi oluyor. Yüksek kalitedeki damat terlikleri, genellikle siyah renk seçiliyor. Damadın ayak numarasına göre seçimin yapılabileceği terliklerin tabanlarının da düz, rahat ve çok ses çıkarmayan örneklerden tercih edilmesi öneriliyor.

Pijama Takımı – Damat Bohçası İçeriği

Damat nişan bohçasında neler olmalı sorusunun yanıt maddelerinden biri de pijama takımı olarak belirtiliyor. Pijama takımının saten, ipek veya organik kumaşlardan, birinci kalite materyalden yapılmış olanları tercih ediliyor. Koyu renklerin, lacivert, bordo, siyah ve grilerin seçildiği pijamalar için desenli ve desensiz alternatifler göz önüne alınabiliyor.

Parfüm – Damat Bohçası İçeriği

Nişan bohçasına bir de parfüm ekleniyor. Genellikle vetiver ve sandal ağacı notalarının yer aldığı erkek parfümleri seçilirken, bu maskülen kokular ünlü markaların etiketlerini taşıyor. Damadın kullandığı parfüm bilinmiyorsa, klasik bir markanın damadın yaşına ve karakterine göre uygun bir parfümü seçilebiliyor. Esansın eau de toilette olmaması eau de parfume olması önem arz ediyor. Daha kaliteli notalardan imal edilen ve daha uzun süre kalıcı olan EDP parfümler her parfümeride bulunabiliyor. Parfümün yanı sıra bohçada deodorant da yer alabiliyor.

Tıraş Takımı ve Tıraş Seti – Damat Bohçası İçeriği

Damat bohçalarında damadın kişisel bakımına yönelik parçalar yer almaya davem ediyor. Nostaljik tıraş setleri seçilebildiği gibi tıraş makineleri de günümüzde bohçalarda yer buluyor. Setin içine tıraş köpüğü, rahatlatıcı losyon ve nemlendiriciler de konulabiliyor.

Sabahlık – Damat Bohçası İçeriği

Damat iin alınan pijamaya uygun bir sabahlık bohçanın içinde yer alıyo. Pijama ile takım halinde seçilebilen sabahlıklar, genellikle kuşaklı sade modellerden tercih ediliyor. Sabahlığın kumaşının da saten, ipek veya organik materyallerden seçilebileceğinin altı çiziliyor.

Pantolon – Damat Bohçası İçeriği

Damat için günlük giyime uygun bir pantolon da bohçaya yerleştiriliyor. Genellikle kumaş pantolonların seçildiği bohça için bilinen markaların seçkin ürünleri içinden seçim yapılıyor. Damadın bedeni öğrenilerek giyimine uygun satın alım yapılması tavsiye ediliyor veya ürünle beraber bir değişim kartı modern hediyelerde olduğu gibi bohçaya da konulabiliyor.

Gömlek – Damat Bohçası İçeriği

Damatlar için günlük gömleklerde nişan bohçalarını süslüyor Bir adet seçilen gömlek için günlük bir model yeterli görülüyor. Desensi, düz seçimler yapılırken gömleğin uzun kollu olarak seçilmesi gerektiği belirtiliyor. Beyaz, mavi, bej gibi renklerin yer bulduğu bohçalarda, damadın giyim tarzına göre kesimler belirlenebiliyor. Slim fit gömlekleri giyen erkekler için bu kesimde hediyeler hazırlanabiliyor. Damadın bedenine uygun alım yapılırken, bedenin bilinmediği durumlarda bir değişim kartı hazırlanması öneriliyor. Günümüz şartlarında değişim kartı konulması gençlerce yadırganmazken anne babalarca tepkiyle karşılanıyor. Yine de giyilmeyecek bir hediye almaktan daha iyi bir seçenek olabiliyor.

Kravat

Günlük kravatlar da bohçalardaki hediyeler arasında sayılıyor. Son yıllarda moda onaln ince ve küt uçlu kravatlar tercih edilebildiği gibi klasik kalın kravatlar da seçilebiliyor. İstek halinde kravata bir de kravat iğnesi eklenebiliyor.

Cüzdan – Kemer – Damat Bohçası İçeriği

Damat için şık bir cüzdan gelin tarafının hediyeleri arasında yer alıyor. Kahverengi veya siyah renklerden seçilen cüzdanlar sıklıkla kemer ile set olarak alınıyor.

Ayakkabı – Damat Bohçası İçeriği

Damat için günlük giyilebilecek şık bir ayakkabı seçmek de yine gelin tarafından beklenenler arasında yer alıyor. Damadın ayak numarasına uygun bir ayakkabı seçilebilirken genellikle gerçek deri ayakkabılar bohçada kendine yer buluyor.

Saç ve Ağız Bakım Ürünleri (diş fırçası, diş macunu..) – Damat Bohçası İçeriği

Saç ve ağız bakım ürünleri de damat için alınanlar arasında yer alıyor. Diş fırçası (elektronik diş fırçası da olabiliyor), diş macunu, ağız çalkalama suyu konulan bohçada saç bakımı için şampuan, saç kremi, saç şekillendirici ürünler yer alıyor. Kimi aileler bu madde içine damadın kişisel bakımına yönelik cilt bakım kremleri ve vücut losyonlarını da ekleyebiliyor.

İç Çamaşır Takımı – Damat Bohçası İçeriği

Damat için seçilen iç çamaşırı takımları atlet ve külottan oluşuyor. Farklı renklerde 2 veya 3 takımın alındığı bohçalarda, yazlık ve kışlık iki seçenek sunulabiliyor. İç çamaşırlarının yanı sıra termal içlikler de bohçada yer alabiliyor. İç çamaşırlarının %100 pamuklu olan ürünlerden seçilmesinin altı çiziliyor.

Seccade – Damat Bohçası İçeriği

Damat bohçasına standart boyutlarda bir tespih, takke ve tespih de konulabiliyor. İslam dinini benimsemiş damatlar için bu seçim yapılırken, farklı bir dine mensup veya ateist bir kişiye hediye verilecekse ürün konulmayabiliyor.

Ropdöşambr Takımı – Damat Bohçası İçeriği

Nişan bohçası nasıl olmalı? diyenler için son öneriler arasında ise ev giyiminin olmazsa olmazı ropdöşambr yer alıyor. Türk filmlerinde görmeye alışık olduğumuz ropdöşambrlar her damat bohçasıyla evlere giriyor. Ömür boyunca giyilmeyecekler arasında yer alsa da adetten olduğundan her gelin bu hediyeyi de bohça için seçiyor.

Çorap – Damat Bohçası İçeriği

Damadın ayak numarasına uygun sade desenli 2-3 çorap da bohçaya yerleştiriliyor. Siyah ve gri renklerin seçildiği çorap çeşitleri, damat bohçasının gerekli son parçası oluyor.

Damat bohçası nasıl olmalı sorusunu detaylarıyla yanıtlayan Düğün Yardımcısı, mükemmel bir nişan hazırlığı için gelinlere yol gösteriyor. Damadın ailesine hediye olarak seçilebilecekler arasında ise kayınvalide için eşarp, kayınpeder için tespih, görümce için elbise gibi ürünler yar alabiliyor. Yörelere göre nişan bohçası nasıl olmalıdır sorusuna farklı cevaplar verilebildiği gibi, bohçaya saat gibi lüks maddeler de eklenebiliyor. Genel hatlarıyla maddelediğimiz parçaların alınması ise standart bir nişan bohçası için yeterli oluyor. Damadın geline hazırlayacağı bohçada ise gecelik ve sabahlık, pijama takımı, baby-doll takım, pamuklu-dantelli iç çamaşır takımı, terlik, çanta, ayakkabı, nişan kıyafeti, günlük bir takım kıyafet, cilt bakım seti, makyaj seti, parfüm, çorap,sandık, havlu, ayna, tarak, fırça, epilasyon seti, kolye, küpe set ve bilezik yer alabiliyor. Hem gelin hem de damat tarafının önemle hazırladığı bohçaların kumaşı da işlemeli, nakışlı olanlardan seçiliyor.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!