Damat Bohçası İçinde Neler Olmalı?

Evlilik öncesi yapılan en eski geleneklerden biri olan bohça alışverişinde siz de damat bohçası hazırlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bohça hazırlamak evlilik öncesi yapılan en heyecan verici  hazırlıklardan biridir. Birbirini seven iki bireyin hayatlarını birleştirmek için attıkları ilk adımda karşılıklı verdikleri hediyelerle sevgilerini ifade ederler. Bohçalarda alışıla gelmiş belli başlı hediyeler yer alır. Kimi zamanda hediyeler bizim söylemek isteyip de söyleyemediğimiz duygu ve düşüncelerimizin sembolü olurlar. Bohça deyip geçmemek lazım. Bohça içerisinde yer alan her bir hediyenin gizli bir anlamı olabilir.

Evlilik Öncesi Neden Bohça Hazırlanır?

Bohça hazırlamak, evliliğe hazırlanan çiftlerin aslında birbirlerini tanımaları, neleri sevip neleri sevmediklerini öğrenmeleri için hem bir fırsat hem de bir vesiledir. Başlangıcı çok eskilere dayanan bu gelenek birbirlerini hiç tanımayan, görücü usulü ile evlenen çiftlerin tanışma merasimi olarak düşünülebilir. Güzel hediyelerle birbirlerinin ilgisini çekmeyi ve sevgilerini kazanmayı amaçlar. Hayatını paylaşacağı kişiden hiçbir şeyi esirgemeyeceğini, A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını seve seve karşılayacağını ifade eder.

Gelin ve damadın evlilik önce birbirleri için hazırlayacakları bu bohçalar en güzel hediyeleri içerir. Evlilik gelin için olduğu kadar damat için de özel bir olaydır ve duygularını belli etmemeye çalışsalar da damatlar da gelinler kadar hatta onlardan daha da fazla heyecanlı olabilirler. Gelinin ve ailesinin kendisi için neler beğenip aldıklarını merak ederler. Damat bohçası, hediyelerin yanında sevginin de ifade edilmesine aracılık yapar.

Damat Bohçasının Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Damat için bohça hazırlamak gelin bohçası hazırlamaya göre nispeten biraz daha zordur. Her yörenin kendine göre adetleri olduğu için yörelere göre bohça içerisindeki hediyeler de damat bohçasının verilme zamanı da değişiklik gösterebilmektedir. Damat bohçası, İzmir’de yaşayanlar tarafından nişan öncesi hazırlanır iken Çanakkale’de nişan yapıldıktan sonra birkaç hafta sonra damada takdim edilir. Düğün öncesi verildiği bölgelerde vardır. Hatta dini bayramlarda da bohçalar hazırlanıp bayram ziyaretinde damada takdim edilmektedir. Bu bohçalar damat nişan bohçası veya damat bayram bohçası olarak isimlendirilmektedir. Bölgesel farklılıklar kimlere bohça hazırlanacağı konusunda da kendini gösterir. Bazı bölgelerde sadece damat bohçası veya gelin bohçası hazırlanırken bazı bölgelerde ise kayınpedere, kayınvalideye ve hatta evdeki evlenmemiş kız ve erkek kardeşler için de bohça hazırlanabilmektedir. Bununla birlikte geleneksel olarak damat bohçada bulunması gereken olmazsa olmaz bazı hediyeler vardır.

Öncelikle damat bohçası içinde olmazsa olmaz bu hediyelerden bahsettiğimizde ilk karşımıza çıkan iç çamaşırı seti ve kışlık ve yazlık pijama takımı olur. Sayılarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. İç çamaşırlarını ister set halinde isterseniz de adet olarak alabilirsiniz. Fakat ipucu vermek gerekirse iç çamaşırı için genellikle 3 adet ve değişik renklerde konulduğunu söyleyebiliriz. Üçlü takım seçenekleri gibi beşli takım seçeneklerini de bulmak mümkün. Havlu takımı, bornoz, atlet, seccade ve takke de yine olması gereken hediyeler arasında yer alır. Ayrıca damat bohçası içine terlik, saat, kol düğmesi, çorap, tıraş takımı, diş fırçası, diş macunu, deodorant, kemer ve cüzdan da konulur. Kol düğmesi, kemer, cüzdan ve tıraş takımı gibi hediyeler eşiniz olacak kişinin uzun süre kullanabileceği ve kullanırken de sizi hatırlayacağı hediyeler arasındadır. Küçük dokunuşlarla bu hediyeleri daha özel bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin, kol düğmesinin içerisine kendi isminizi ve onun ismini yazdırabilirsiniz. Cüzdanın içerisinde her ikinizin yer aldığı birlikte çektirdiğiniz bir fotoğrafı yerleştirebilirsiniz. Bu sabit hediyelerin dışında damat bohçası için pek çok alternatif hediye koyabilirsiniz.

yakkabı, bornoz, gömlek, kravat, fanatiği olduğu takımın herhangi bir objesi (forma, dvd, anahtarlık, çakmak, eşofman takımı, atkı, bardak gibi), parfüm, saç spreyi, duş jeli, diş fırçası, sabahlık, pantolon, telefon, kulaklık, şarj makinası, sevgilinizle birlikte çektirdiğiniz bir resim çerçevesi ya da sevgilinizin hobisine yönelik alacağınız bir ürün gibi yaratıcı hediyelerle de harika bir damat bohçası hazırlayabilirsiniz. Damat kişisel bakımına ve görünümüne fazlaca önem veriyorsa, farklı parfüm markaların ürünlerini seçebilirsiniz. Ayrıca, damadın hediyeleri arasına yeni model ve modern çizgiler taşıyan alternatif ürünleri eklemeniz değişim rüzgarlarının hızlı esmesini kolaylaştırabilir. Bohça içerisinde yer alan hediyelerin çeşitliliği kadar bohçanın dış görünümü ve rengi de önemlidir. Bunun için damat bohçası süsleri kullanılabilinir. En çok tercih edilen bohça renkleri masumiyetin ve temizliğin rengi olan beyaz ile huzur ve güvenin rengi olan mavi renklerdir. En çok tercih edilen süslemeler arasında ise tüller, kurdeleler, danteller, kanaviçe işlemeler, uğur getirmesi için uğur böceği figürleri veya nazardan koruması için de farklı renklerde nazar boncukları yer almaktadır.

Eski zamanlarda gelinler kendi saç tellerinden bohçaya damadın ismini ilmek ilmek işlerlermiş. Saç telleri ile olmasa da benzer şekilde sizde  damadın ismini bohçanın kenarına işleyebilirsiniz. Bohçasını süslerken içerisindeki ürünlere de o renkten katarsanız bohça çok şık duracaktır. Örneğin mavi işlemeli bir bohça örtüsü yaptıysanız, bohçanın içindeki havlulara da mavi işlemeler yapabilirsiniz. Gömleği veya kravatı mavi renk seçebilir ya da bohçayı bağlamak için kullanacağınız kurdeleyi mavi alabilirsiniz. Hatta aynı renk hediyeleri yan yana koyabilir böylece bohça içerisinde gökkuşağının renklerini canlandırabilirsiniz. Bazı yörelerde damat bohçası içerisine kayınvalide ve kayınpedere de hediyeler konulur. Eğer sizde damat bohçasına koymak isterseniz, kayınvalideniz için bir kaç tane tülbent, seccade, yelek, tesbih, elbiselik kumaş veya bluz, patik, kayınpederiniz için de  gömlek, yelek, seccade, tesbih, çorap, iç çamaşırı koyabilir veya ayrıca damat ailesine bohça hazırlayabilirsiniz. Bazı yörelerde bohça görmeye konu, komşuda gelmektedir.

Damat Bohçası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Damat bohçası hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sevgilinizin beğeneceği ürünleri almak olmalıdır. Aynı zamanda bu ürünler günlük yaşantısında kullanabileceği hediyeler olmalıdır. Kullanılmayacak bir hediyeyi sırf almış olmak için bohçaya koymak para israfı olduğu kadar, sevdiğiniz insanı tam olarak tanımadığınızın düşünülmesine de yol açabilir.

Damat bohçası alışverişi, tüm aile bireylerinin katılımı ile gerçekleştirilebildiği gibi sadece gelin ve damat veya gençlerin anneleri ve babalarının katılımı ile de yapılabilir. Büyükler, evlenecek çiftin kendilerinden daha fazla heyecanlı olabildikleri için çoğunlukla çocuklarına  en uygun buldukları hediyeleri seçme işini üstlenmek isterler. Büyüklerin bu isteklerini anlayışla karşılamak gerekir. Ama unutulmaması gereken bir konuda sevgilinize en yakın siz olduğunuzdan onun seveceği ürünleri sadece siz bilebilirsiniz. Sevgilinizin zevkine göre hediyeler alabilmek için alışverişe bizzat kendiniz çıkmalısınız. Anneniz ya da yakın bir akrabanızın seçtiği ürünleri sevgiliniz sevmeyebilir. Bu da bir sürü para harcayıp özenle seçilmiş fakat; hiç kullanılmayacak olan bir damat bohçası hazırlamanıza sebep olur. Her bütçeye uygun farklı marka ve modellerde bohça setlerini bulmak mümkün. Önemli olan bohçanın içerisinde yer alan hediyelerin sayısı değil onu sevdiğinizi ve önemsediğinizi göstermiş olmanızdır.

Her gelin adayının bir damat bohçası tarifi olmalıdır. Eğer sizinde böyle bir tarifiniz veya alışveriş listeniz varsa bizlerle paylaşabilir, yeni gelin adaylarına sıra dışı, ilginç fikirlerinizle yol gösterebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!