Nişan İle Birlikte Yapılacak Hazırlıklar; Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Her ne kadar hayatımızdaki her şey gibi evlilikler de modernize edilse de, düğünden bir kaç gün önce düzenlenen kına gecesi gibi adetler hala çiftler arasında popülerliğini korumaya devam ediyor. Gelenek ve göreneklerimizden bir tanesi de nişandan önce hazırlanan ve nişan sırasında veya daha sonra karşı tarafa teslim edilen gelin ve damat bohçaları oluyor.

 

Damat bohçası nasıl hazırlanır merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz, çünkü bu süreçte size yardımcı olacak pek çok ipucunu yazımızda bulacaksınız.

Gelin ve damat bohçaları günümüzde evlilik sürecini kendi yörelerinin eski gelenek-göreneklerine göre ve tadına vararak yaşamak isteyen çiftler için önemli hazırlıklardan bir tanesidir. Eğer gelin bohçası hazırlanacaksa, kız tarafının da karşı taraf için bir damat bohçası hazırlaması gerekecektir. Zevkinize göre ve karşılıklı ihtiyaçlarınızı belirleyerek hazırlayacağınız bu damat bohçası süreci, sizin için zorunluluk değil keyif haline gelecektir.

Damat Bohçası İçin Alışveriş Öncesinde Yapılması Gerekenler

Nişan, kız isteme töreninde veya kız istenirken belirlenen ileri bir zamanda gerçekleşen süreçtir. Nişanlanmak demek, çiftlerin evlenmek üzere birbirine söz vermesi, bu süreçte birbirini daha iyi tanımaya çalışması ve karşılıklı olarak yavaş, yavaş evlilik hazırlıklarına başlanması demektir. Her yörenin nişan adetleri birbirinden farklıdır. Ancak gelin-damat bohçası hazırlamak, genellikle her yörede mevcuttur. Kız isteme töreninde genellikle kız ve erkek annesi konuşup, anlaşarak bohça istenip istenmediğine karar verecektir. Gelin ve damat bohçası, genellikle nişandan sonra yapılacak ikinci bir aile ziyaretinde teslim edilir.

Damat bohçası nasıl hazırlanır sorusunun cevabına geçmeden önce belirtmek istediğimiz konu; evlilik hazırlıkları için mutlaka önceden bir bütçe yapılması gerektiğidir. Bu bütçede yer alacak olan damat bohçası içinde neler olacağı ve alınacakların ihtiyaçlara göre mi, adetlere göre mi belirleneceğinin yanı sıra alışverişin damat ile birlikte yapılıp, yapılmayacağına da birlikte karar verilir. Bu süreçte çiftlerin karşılıklı oturup konuşması çok önemlidir. Çünkü hepimizin bildiği gibi, nişan süreci hassas bir süreçtir. Normal zamanda tolerans gösterilebilecek bazı davranışlar ve hareketler, bu hassas süreçte karşılıklı yanlış anlaşılabilir. Bu nedenle evlenecek olan çiftin kendi nişan bohçalarında ne olmasını istediklerininin önceden belirlemesi ve ailelerine bildirmesi en iyi çözüm olacaktır. Eğer evlilik için kısıtlı bir bütçeniz varsa, sırf adet yerini bulsun diye damat bohçası içine konulacak eşyalar ve kıyafetler gereksiz ve kullanışsız kalabilir. Bu durumda listenin ihtiyaçlara göre belirlenmesi daha akıllıca olacaktır.

Bunun dışında, düğün hazırlıkları esnasında yapılan bohça alışverişleri için listelerinizi ve alacaklarınızı belirlemeniz, alışveriş sırasında kafanızın karışmasını ve kararsızlıklar yaşamanızı da engelleyecektir. Modern dünyada yaşayan insanların bazen burun kıvırdığı hatta basit bulduğu eşyalar, gelin bohçası ve damat bohçası hazırlanırken aslında ihtiyaç duyacağınız eşyaların alındığı çok keyifli bir süreçtir. Bu sürecin yaşanmasını ve bu önemli adetlerin unutulmayarak gelecek kuşaklara da aktarılmasını herkese tavsiye ediyoruz. Siz siz olun bohçayı da evin eşyalarını da çift olarak iki kişi belirlemeye özen gösterin.

Damat Bohçası Alışverişi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi nişan süreci hassas bir süreçtir. Hele işin içine maddi konular giriyorsa süreç daha da hassaslaşacaktır. Eğer evlilik sürecinin özenli ve önemli aşamalarında biri olan damat bohçası hazırlığında yalnız kalamıyorsanız, eğer mutlaka kalabalık bir grupla alışverişe çıkmak zorunda kalıyorsanız yapmanız gereken en önemli şey; çok yakın olmayan kişilerin sürekli dışarıdan müdahale etmelerine izin vermemek olmalıdır. Bu aşamada bazı insanlara engel olabilmek için neredeyse çevik kuvvet çağırmanız gerekecek olsa bile bunu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü gelin ve damat bohçası için alınan tüm eşyaların sadece sizin ve eşinizin zevkini yansıtması gerekecektir. Zira dolaba kaldırılıp içindekilerin hiç kullanılmadan neredeyse çocuklarınıza aktarılan antikalıkta bohçalar, sadece bu dönemde boş yere para harcamanıza neden olacaktır.  Düşünün; istemediğiniz eşyalarla dolu olacak o bohçalar bir süre sonra, ki belki bir ordu yardımsever insanın emeğiyle alınmış ancak hiç kullanılmamış, yeni evli çiftlerin gardolaplarında yerini alacak eşyalar olarak hayatınızda kalacak… Evlenecek çiftlerin peşini hiç bir yerde bırakmayan bu yardımsever ekibin esiri olursanız, bir bakarsınız ki sizi yansıtmayan bir sürü ıvır zıvır dolduğu bohçalar da sizinle birlikte geliyor ve daha da kötüsü; sevimsiz alışveriş hatıralarınız da peşinizde onlarla birlikte unutulmazlar arasına giriyor.

Ancak müstakbel kayınvalideniz, varsa gelecekteki görümceniz veya eltiniz tabii ki bu kişilerin dışında bırakılmalıdır. Artık sizin de aileniz olacak bu kişiler, kırılmayacaklar listesinin başında yer alan kişilerdir. Eğer bu kişilerin müdahalelerini fazla buluyorsanız onları kırmadan konuşmanız gerekebilir. Ayrıca etrafınızda değer gösterdiğiniz, zevklerinizin ortak olduğu ve fikirlerine saygı duyduğunuz kişilerden de görüş almayı unutmamanız tavsiye edilir.

Damat Bohçası İçinde Neler Olmalı?

Gelelim; damat bohçası nasıl hazırlanır ve damat bohçası nasıl süslenir sorularının cevaplarına… Klasik olarak bir damat bohçasında;

-Pijama Takımı

-Röpteşambır

-Damat Terliği

-Bornoz

-Havlu

-Parfüm

-Traş Takımı ve Traş Seti

-Gömlek

-Kol Düğmesi

-Kravat ve Kravat İğnesi

-Pantolon

-Kemer

-Ayakkabı

-Çorap

-Cüzdan

-İç Çamaşırı Takımı

-Damat Havlusu

-Seccade bulunur.

Bu eşyaların bir kısmı çeyiz olarak gelin adayı tarafından önceden de hazırlanmış olabilir. Örneğin pek çok yörede çeyiz olarak havlu kenarlarına işlemeler yapılır, seccade ise tamamen el emeği ile işlenir. Bunun dışında belirttiğimiz gibi damat bohçasında yer alan eşyaları kendiniz de belirleyebilir, ihtiyacınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz. Bu değişiklikler sizi hem heyecanlandırır, hem de bohça işini ciddiye almanıza katkı sağlayacaktır. Damat bohçası gelin bohçası kadar şaşalı olmasa da karizmasını konuşturacak ayrıntılara sahip olmalıdır.

Alışverişe damadın tarzına uygun kıyafetleri seçerek başlayabilirsiniz. Gelecekteki eşinizin bedenini, zevklerini ve nelerden hoşlandığını az çok tahmin ederek veya onu da yanınıza alarak gömlek, kravat, çorap, pijama takımı, iç çamaşırı, ev terliği, tıraş takımı, parfümeri ve kozmetik ürünleri, kemer, cüzdan ve kol düğmesi gibi şık aksesuarlarlar ve ayakkabı alışverişi yapabilirsiniz. Eğer bütçeniz yeterli ise damat bohçasına ailenin diğer yakın bireyleri için de gömlek, eşarp, fular, kumaş, triko gibi eşyalar eklenebilir. Ancak hatırlatmak isteriz ki; bu durumda herkes kendini yakın aile olarak görecek ve bohçadan hediye çıkmayan akrabaların kalbi kırılacaktır. Bu nedenle damat bohçasını sadece damat eşyaları ile sınırlı tutmakta fayda vardır.

Damat bohçası ufak bir sandık şeklinde olabileceği gibi, gerçek bohça şeklinde de olabilir. Bu bohça genellikle el işi ile süslenmiştir. Ayrıca bohça içinde bulunan bazı eşyalar da yine el işi ile süslenmiş cepkenlerin içine konulabilir. Damat bohçası içine konulacak eşyaların nereden alınacağı ise tamamen sizin bütçenize bağlıdır. Bütçenin dışına çıkarak gereksiz yere pahalı eşyalar almak, size bir kazanç sağlamaz. Bu aşamada gerçekçi olmalı, ileride yapılacak başka harcamalar da göz önüne alınmalıdır.

Son olarak nişan bohçasına konan ürünler, iki taraf için de evlilik gerçekleşene kadar kullanılmamalıdır. Çünkü geleneklere göre eğer nişan bozulursa bu bohçanın aynı şekilde karşı tarafa teslim edilmesi gerekecektir.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!