Damat Bohçası Nasıl Yapılır?

Düğünler gelinle damat kadar her iki tarafın ailesi için de önemlidir. Düğün hazırlıklarında tüm adetlerin tam olarak uygulanması tarafları memnun edecek ve karşılıklı kaynaşmayı sağlayacaktır. Damat bohçası hazırlamak geleneksel olmanın yanında eğlenceli bir süreçtir.

Evlilik hazırlıkları gelin ve damat için özel bir sürece attıkları ilk adımdır. Her iki tarafın da heyecan içerisinde ve büyük bir şevkle giriştikleri bu hazırlıklar, aile geleneklerinin takip edilmesi ve yapılan tatlı sürprizlerle daha da özel bir hale gelecektir. Geçmişten günümüze miras olan damat bohçası geleneği her iki aileyi birbiriyle kaynaştırarak, damadın adeta bir oğul olarak kabul edilmesini sembolize etmektedir. Düğün adetleri içerisinde en önemlilerinden bir tanesi olmasa bile, evliliğin tüm çehresine etki edebileceğinden, damat bohçası hazırlamanın önemi büyüktür ve bu süreç her iki aile için de değerlidir. Damat bohçaları genellikle nişan öncesinde hazırlanırlar. Kimi ailelerde önce damat bohçası götürülüp sonra gelin bohçası alınırken, kimi ailelerde bu durum tam tersi olarak meydana gelmektedir. Damat bohçası nasıl yapılır sorusu yeni evlenecek olan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Geçmişten geleceğe renklenerek gelmiş olan bu eğlenceli gelenek, onlarca ayrıntının eşlik ettiği düğünlerdeki en keyif alınan adetlerdendir. Her düğün kendi içerisinde ailelerin zevklerini yansıtan farklılıklar taşımaktadır. Bu sebeple düğünlerin her biri birbirinden farklı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Düğünler başlı başına özen gösterilen, onlarca ayrıntının bir araya gelmesiyle oluşturulan bir bütündür. Küçük detaylar gibi görünmekle birlikte damat bohçası hazırlamak gibi geleneklere verilen önem düğünün farkını ortaya çıkaracaktır. Damat bohçası hazırlamak düğünü farklı ve özel kılmanın yanında kız tarafının damada verdiği değeri göstermesi açısından da önemlidir. Damat bohçaları, gelin tarafının damatla bütünleşmesini ve onu bir evlat gibi kabul etmesini sembolize etmesi bakımından damada verilen ilk hediyedir.

Eşsiz ve her zaman hatırlanacak bir damat bohçası hazırlamak için önemli olan iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki tüm malzemeleri içerisinde taşıyacak olan ve damat evine gittiğinde göze ilk çarpacak olan damat bohçasının tasarımı, diğeri ise bohçanın içerisinde yer alacak olan hediyelerdir. Anadolu’nun farklı yörelerinde birbirinden değişik tasarıma sahip bohçalar bulunmaktadır. Özellikle Anadolu’nun iki farklı ucu olan balkan ve doğu coğrafyalarında yüzlerce farklı bohça tasarımı bulmak mümkündür. Bu bohçalar her ne kadar farklı çeşitlilikte olsalar da tüm bu tasarımların çok belirgin olan ortak özellikleri bulunmaktadır. Damat bohçalarına hakim olan beyaz rengin üzerine ince bir işçilikle hazırlanan danteller ön plana çıkmaktadır. Kumaşlarda özellikle tercih edilen ipek, damat bohçalarının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Damat Bohçası Tasarımları

Modern zamanlara gelindiğinde ilerleyen tekstil teknolojisiyle birlikte, deri ve çanta işçiliğinde yaşanan gelişmeler damat bohçalarında çok farklı tasarımların ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Damat bohçası tasarımları özel olarak hazırlanarak ahşap veya deri bir çanta şeklinde ya da saten kumaşlar ve tülbentler ile eski geleneksel formunda sunulabilirler. Özel tasarımların da görüldüğü damat bohçalarında eskiyle yeninin bir araya geldiği farklı ve özgün tasarımlar ön plana çıkmaktadır. Değişik zevklere sahip olan kişileri memnun edecek yüzlerce farklı model ve renkte damat bohçası bulabilmek mümkündür.

Özellikle damatlık formunda tasarlanmış, deri, kumaş ve karton kutu şeklinde damat bohçaları modern görünümüyle cazip seçenekler arasında yer almaktadır. Renk seçenekleri arasında beyazla birlikte kullanılan siyah, mavi, kırmızı gibi renkler damat bohçası tasarımları için ideal renkler olarak sunulmaktadır. Farklı bir tasarım isteyenler için düşünülen hasır sepet biçimdeki damat bohçaları da tercih edilen modeller arasındadır.

Sade tasarımlardan, ağır işlemeli, dantelli tasarımlara kadar her zevke hitap eden damat bohçaları, içerisine koyulacak malzemelerin adedi doğrultusunda farklı ebatlarda olabilir. Valiz boyutunda damat bohçalarının yanında, küçük ama şık tasarımıyla göz dolduran damat bohçaları da tercih edilebilir. Damadın isminin işlendiği bohçalar özenli görünümleriyle dikkat çeken tasarımlar arasında yer almaktadır. Damat bohçaları hazır olarak satın alınabileceği gibi bizzat gelin tarafından tamamen el işçiliği olarak da tasarlanabilir. Saten kumaş üzerine ipek iplikle işlenen birbirinden farklı motiflerle hazırlanan bohçalar, içerisine hediyeler konulduktan sonra üzerine iğnelenen çiçek motifleriyle tamamlandığında oldukça hoş bir tasarımın ortaya çıkmasını sağlanır. El işçiliğiyle hazırlanan bu bohçalar, şıklıklarının yanında el emeği göz nuru olmalarıyla farklı bir değere sahiptirler.

Damat Bohçasına Neler Konulur?

Damat bohçasına konulması gerekenler hazırlayanın zevkine göre değişmekle birlikte, eğer geleneksel bir bohça hazırlanacaksa belli başlı ürünlerin konulması şarttır. Damat bohçası için seçilen hediyeler tarih boyunca evrilmekle birlikte, arkalarında yatan ana temayı koruyarak günümüze gelmişlerdir. Damada şıklık katmanın yanında, günlük hayatı kolaylaştıran, damadın maskülen karakterini ön plana çıkarıp, damadı onore edecek hediyeler hazırlanmalıdır. Damat bohçasına konan irili ufaklı paketlerin içeriğini geçmişte bitkilerden elde edilmiş kokular, çakı, jilet, tespih, seccade, çarık benzeri malzemeler oluştururken, günümüzde damat bohçaları dünya koşullarına uyacak biçimde klasik ayakkabılar, markalı bakım setleri, özel kalem ve kalemlik, kravat, güneş gözlüğü, kol düğmesi benzeri aksesuarlarla hazırlanmaktadır.

Damat bohçalarının içerisine konulan olmazsa olmazlar arasında takım elbise, gömlek, pijama, külot, atlet, çorap, mendil, terlik, havlu, parfüm gibi ürünler yer almaktadır. Bunların yanı sıra tıraş losyonu, tıraş köpüğü, diş fırçası, nemlendirici krem gibi bakım ürünleri set halinde damat bohçalarına konulabilir. Geleneksel ürünlerin yanında şemsiye, saat, kemer, cüzdan gibi aksesuarlar da damat bohçasında hediye edilebilen ürünlerdir. Damada alınacak olan takım elbise mutlaka damat bohçasına konulmalıdır. Bu takım elbiseyi damat nişanda giyeceği için bu detay oldukça önemlidir. Bazı aileler damadın giyeceği takım elbiseyi almasa da geleneksel olarak takım elbisenin alınması işlemi birçok aile tarafından hala gerçekleştirilmektedir. Bazı durumlarda da damat alınan takım elbiseyi düğünde giymektedir. Damat bohçasına konulan mendil, kol düğmesi gibi aksesuarların üzerine damadın baş harfleri işlenerek hediyeleri daha anlamlı bir hale getirmek mümkündür. Damat bohçasına konulan hediyeler hazır alınabileceği gibi bazı ürünler el işçiliğiyle de yapılabilir. Banyo lifi, havlu, mendil gibi ürünler örgü ve işleme teknikleriyle hazırlanabilir. Damat bohçası ile havlunun aynı işlemelere sahip olması, damat bohçasını daha özenli bir hale getirecektir. Standart damat bohçalarının yanında aileler kendi geleneklerine uygun olarak çeşitli ürünleri damat bohçalarına koyabilirler.

Seçilen ürünler damadın ailesiyle beraber alınarak, gelin bohçasında geline verilen ürünlerle takım halinde de sunulabilir. İlerideki hayatlarında kullanacakları bu ürünlerin takım olması, gelin ve damada aile kurma hissini şimdiden yaşatacaktır. Damat bohçalarının içerisinde kayın valide ve akrabalar için de ürünler konulabilirken, bazı geleneklerde kayınvalide bohçası ayrı olarak hazırlanmaktadır. Kayınvalide ve kayınpeder için damat bohçalarının içerisine gömlek, külot, çorap, terlik, patik, baş örtüsü, elbise gibi ürünlerin yanında, el işi nevresim takımı da konulmaktadır. Kayınvalide ve kayınpederin haricinde eltiler ve kayınlar için de hediyeler konulabilir ya da ayrı bohça hazırlanabilir.

Damat bohçasında olması gerekenler öncelikle gelinin ve ailesinin zevki doğrultusunda seçilmekle birlikte, damadın zevkine uygun ürünlerin tercih edilmesi bohçaya konulan hediyelerin kullanılabilmesi açısından da önemlidir. Damat bohçalarının hazırlık sürecinde seçilecek hediyelerin unutulmaması için detaylı bir listenin hazırlanması ve bu liste doğrultusunda alışverişe çıkılması süreci hızlandıracaktır. Damat bohçası hazırlamak oldukça yorucu geçen bir süreç olabilir. Ancak bohçanın tamamlanması ve verilmesi aşamalarında yaşanan mutlu anlar tüm bu yorgunluğa değecektir.

Sizlerde kendi damat bohçalarınızın içerisine koyduklarınızı bizimle paylaşarak, damat bohçası hazırlayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!