Damat Bohçası Ne Zaman Hazırlanır?

 

Düğünlerin vazgeçilmez adetlerinden biri olan damat bohçası hazırlama yöreden yöreye içerik olarak değişse de hala süregelen bir gelenektir. Peki damat bohçası ne zaman hazırlanır?

Evlilik arefesinde çiftler için ve her iki tarafın ailesi için yapılması gereken bazı adetler vardır. Bu adetlerden bir tanesi de gelin hanımın ve ailesinin hazırlayıp damat beye gönderdiği damat bohçasıdır.

Damat Bohçası Ne Zaman Hazırlanır?

Geleneklere göre düğün öncesi bu bohçaların hazırlanması ve damat beye gönderilmesi gerekir. Buradaki en önemli nokta ise tabii ki damat beyin gönlünü bu bohça ile bir kere daha fethetmek olmalıdır. Bunun için hazırlıklara öncelikle damat beyin zevkine ve günlük kullanımına uygun ürünlerin seçilmesi ile başlanması daha doğru olacaktır. Bu sayede satın alınan ürünler günlük yaşamında rahatlıkla ve sık sık kullandığı ürünlerden olacaktır.

Damat Bohçası İçerisinde Neler Olur?

Damat bohçası içerisinde öncelikle damatlık yer alır.Fakat günümüzde çiftler gelinlik ve damatlık alışverişine birlikte çıktıkları için damatlık, bohça içinde yer almamaya başlamıştır. Damada tıraş takımı, iç çamaşırı, cüzdan, kemer gibi eşyalar hediye edilebilir. Tekstil ürünlerini seçerken de parfüm, losyon, kolonya gibi kişisel bakım ürünlerini seçerken de damadın beğenileri doğrultusunda hareket etmek faydalı olacaktır. Daha farklı seçenekler sunmak isteyen hanımlar, müstakbel eşlerinin meslekleri ile bağdaşan hediyelerde ekleyebilirler. Örneğin şık bir ajanda, kalem gibi ürünler son zamanlarda damat bohçası için tercih edilen ürünler arasında yer almaya başlamıştır. Damat bohçasının içeriği kadar sunum şekli de oldukça önemlidir. Geçmişte gelinlerin kendi elleri ile işledikleri kumaş bohçalar içinde sunulmuş olsa da, günümüzde kumaş yerine sandık ya da hediye paketi gibi geleneksel bohça anlayışı dışında da sunulmaktadır. Klasik bir damat bohçası görünümünden yana değilseniz bu kutular oldukça ilginizi çekebilir; Bu tarz farklı sunumlar, sıradan olmak istemeyen gelin adayları için oldukça iyi bir alternatif olarak düşünülebilir. Tercih edilen marka ve ürün çeşitliliğine göre 500 TL ile 5000 TL arasında damat bohçası hazırlayabilmek mümkündür.

Damat Bohçası İle Damadın ve Ailesinin Gönlünü Fethedin!

Damat bohçası, evliliğe giden süreçte kız tarafınca yerine getirilen geleneksel bir hediyedir. Hazırlanmasından sunulmasına, yöresel farklılıklar gösterir. Damat bohçası konusunda ciddi bir kavram kargaşası var. Damat bohçası ile nişan bohçasının aynı şey olup olmadığı, bohçaların nişandan önce mi, söz kesildikten sonra mı verildiği gibi çok sayıda soru bu karışıklığı anlamaya yetiyor. O halde öncelikle bu iki kavramı netleştirmemiz gerekiyor. Damat ve nişan bohçaları, kimi yörelerde aynı olarak kullanılsa da, gerçekte farklı hediyelerdir. Bu hediyeler, evlenecek çiftlerin ailelerinin birbirlerine gönderdiği ve içinde gelinle damadın kullanacağı, çoğu giyim ve aksesuar ürünlerinden oluşan kişisel eşyalardır. Örneğin gelinin nişan bohçasında gecelik, iç giyim ürünleri, tarak, ayna, çanta, eşarp, makyaj malzemeleri gibi hediyelikler yer alır. Damat bohçasında ise benzer şekilde cüzdan, kemer, tıraş seti, terlik, tespih, ayakkabı, pijama, havlu ve iç giyim ürünleri bulunur. Ayrıca bohçaların kendisi de başlı başına birer hediyedir. Bu bohçalar çoğunlukla el işi ve nakış işlemeleri ile el emeği, göz nuruyla hazırlanır, gelin sandıklarında evladiyelik bir değer olarak saklanır, korunur. Günümüzde sepet veya çanta da kullanılsa da, özgün ve geleneksel olanı işlemeli bohçalardır. Bu hediyelik bohçalar bir bakıma ailelerin birbirine olan iyi niyetinin de geleneksel birer göstergesidir. Bu nedenle kimi yörelerde bohçalarda gelinin-damadın anne ve babası için de hediyeler yer alabilmektedir. Örneğin damat bohçası söz konusu olduğunda, müstakbel gelinin kayınpederi ve kayınvalidesi için de benzer hediyelik eşyalar bohçaya konulabilir. Tüm bu hediyeler, kurulacak yeni ailenin taraflarca da kabulünün sembolik bir ifadesidir. Eğer nişan bozulacak olursa bohçalar hediyeleri ile birlikte geri verilir. Asıl konumuz olan damat bohçası ne zaman hazırlanır sorusuna gelirsek, bunun yanıtı nişan sonrasıdır diyebiliriz. Gelinin ailesine verilen nişan bohçası, söz kesildikten sonra ve nişan öncesi verilirken, damat bohçası nişan töreninin hemen sonrasındaki günlerde, çok da geç kalınmadan hazırlanıp verilmelidir. Bu zamanlama konusunda yöresel gelenekler de belirleyicidir. Nişan sonrası kız tarafı damadın ailesine haber göndererek misafirliğe geleceklerini bildirirler. Haftanın belirli bir gününde gelinin akrabalarının da katıldığı ev ziyaretiyle damat bohçası gelinin müstakbel kayınvalidesine sunulur.

Damat Bohçası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli!

Damat bohçası hazırlamak kolay bir iş gibi görünse de, aslında plansız hareket edildiğinde oldukça zaman alan bir iştir. Bu nedenle damat bohçası hazırlığına başlamadan önce konuyla ilgili önerilerimizi incelemeniz, size fazlası ile zaman kazandıracaktır. İşe damat bohçası içerisinde tam olarak nelerin yer alacağına karar vererek ve kendinize bir alışveriş listesi hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bu noktada karşı tarafın gelenek ve göreneklerini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Çünkü bu şekilde yaparak hem alınacak hediyeleri hem de hedefinizi kolayca belirlemiş olursunuz. En az alışveriş listesi kadar önem taşıyan ikinci adım ise bütçe planlamasıdır. Aklınızdaki damat bohçası için aşağı yukarı ne kadarlık bir harcama yapacağınızı planlamanız, alışveriş sırasında küçük sürprizlerle karşılaşma olasılığınızı en aza indirecektir. Hatta listenizde yer alanların tamamını aynı yerden satın alma olanağınız varsa, bu sayede toplu alışveriş yapacağınız mağazadan bir indirim fırsatı yakalama şansı da elde edebilirsiniz. Bu şekilde hareket etmek ayrıca sizi mağaza mağaza dolaşmaktan da kurtaracaktır. Bu nedenle mutlaka çeyiz eşyaları satan mağazaları önceden belirlemenizi ve fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Ayrıca bu tarz çeyiz mağazalarında damat bohçasını hiç uğraşmadan, doğrudan satın alma olanağı da elde edebilirsiniz. Alacağınız hediyelerin markalarını belirlemek de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Neyi, nerede, hangi fiyata bulabileceğinizi önceden bilirseniz, nokta atışı bir alışverişle hedefinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Hatta bu aşamada araştırma yaparken çevrenizde bu hazırlıkları sizden önce deneyimlemiş tanıdıklarınız varsa tavsiyelerine kulak vermeniz, kısa yoldan en doğru sonuca varmanızı sağlayacaktır. Eğer kalan zaman oldukça kısıtlı ve alışverişinizi mümkün olan en kısa sürede tamamlamanız gerekiyorsa, damat bohçasının içinde yer alacak eşyaları, ince detaylara takılmadan temel bir seviyede de tutabilirsiniz. Bu şekilde zevkli ve bilinçli seçimlerle hazırlanmış, klasik bir damat bohçası elde etmeniz için iç çamaşırı takımı, pijama takımı, çorap, terlik, cüzdan, kemer, banyo havlu takımı ya da bornoz, gömlek, kravat, parfüm gibi temel eşyaları almanız çözüm olacaktır. Bohçanıza koyabileceğiniz ürünlere şöyle bir göz atalım isterseniz.

Damatlık ve damat ayakkabısı, gömlek, kravat, kemer, cüzdan, çorap, çamaşır takımı, terlik, seccade, takke, tesbih, havlu ve bakım seti.

Bakım Seti İçerisinde Olması Gerekenler

Damadımızın kişisel temizliğini yaparken gönül rahatlığıyla kullanabileceği ürünler elbette ki mutlaka bohçada bulunmalıdır. Bu ürünleri şöyle özetleyebiliriz; Diş macunu, diş fırçası, lif, tırnak bakım seti. Dilerseniz özel bir şampuan ve duş jelini de bu sete ekleyebilirsiniz. Diş macunu ve diş fırçası seçiminde eğer damat adayı hassas dişlere sahip ise ona özel seçimler yapmaya özen gösteriniz. Sabun seçiminizde klasik sabunları tercih etmenizi öneririz. Zira hoş kokulu olduğu için özel aromalı sabunlardan aldığınızda eğer damadın bilmediğiniz alerjik bir durumu var ise istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Son olarak banyo setinin ve damat bohçasının hoş kokması adına bir keseye lavantayı sabunun yanına koyabilirsiniz.

Tıraş Takımı:Bu takım içerisinde tıraş makinesi, tıraş losyonu ve tıraş jeli bulunmalıdır. Seçim yaparken damadın cilt tipini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Örneğin damat hassas bir cilde sahip ise tıraş losyonunu ve tıraş jelini ona uygun şekilde seçmeniz gerekir. Tıraş makinesi seçiminde de her ne kadar çok fazla renk seçeneği olmasa da klasik siyah bir takım almaktansa damadın renk zevkine uygun bir ürün seçerseniz, ona özel olduğunu hissettirirsiniz. Neticede yıllarca kullanacağı bir makineden bahsediyoruz. Küçük bir ipucu da vermek isteriz, makineyi alırken garantisi olup olmadığına ve süresine de dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Cilt Bakımı Seti:Damadımız kişisel temizliğini gerçekleştirdi, tıraşını oldu, losyonun sürdü… Tam bir bakım için artık tek ihtiyacı olan bir nemlendirici krem, deodorant ve parfüm. Bunları da damat bohçasındaki cilt bakım seti içerisinde bulabilecek. Metroseksüel bir damat adayımız var ise nemlendiricinin yanına peeling, maske vb cilt bakım ürünleri de damat bohçası içinde eklenebilir.Alışveriş listenizi tamamlamanızdan sonra sıra, bohçanın hazırlanması ve sunumuna geldiğinde artık bu zorlu işi alnınızın akıyla halletmişsiniz demektir. Alışveriş seçimleriniz ve bütçeniz ne doğrultuda olursa olsun, emek ve sevgiyle hazırlanmış bir damat bohçası, eminiz ki müstakbel eşiniz için çok fazla anlam ifade edecektir.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!