Damat Hamamı Geleneği

Düğünün öncesinde gerçekleştirilen birçok gelenek bulunmaktadır. Bunlar daha çok gelinler içinmiş gibi görünse de damatlar için de gelenekler bulunmaktadır. Damat hamamı geleneği de bunlardan biridir.

İlişkilerde güzel günler ilerledikten sonra iki insan artık evlenmek istemektedir. Evlenmek, çok güzel bir eylem olmasının yanında birçok zorluğu da beraberinde getirir. Özellikle evlenmeden önce yapılacak olan hazırlıklar, gerçekleştirilmesi gereken gelenek ve görenekler gelin ve damadı hayatından bezdirebilir. Bu geleneklerin kimisi çok zorlu olsa da kimisi de oldukça eğlencelidir. Aslında bunların eğlenceli ya da zor hale gelmesi de biraz gelin ve damadın tutumuna bağlı olarak değişmektedir. Yeni nesil düğünlerde her ne kadar artık bu geleneklere uyulmasa da bazıları vardır ki düğün öncesi dönemi eğlenceli hale getirmek için birebirdir. Hamam gitmek de bunlardan biridir. Daha çok gelin hamamı bilinse de damat hamamı geleneği de mevcut.

Yeni nesil damat adayları bu geleneğe şimdilik pek aşina olmasa da düğün öncesine dair yapılacak şeylerden biri de damat hamamı. Genellikle düğün gününde bir gün önce, damadın yakın arkadaşları, akrabaları ve de gelin tarafının erkekleriyle hamama gittiği bu ritüelin en büyük amacı hem düğün öncesinde keyifli vakit geçirip iki aile erkeklerinin birbirlerini daha iyi tanımasını sağlamak, hem de damadı pirüpak kılıp geline hazır hale getirmek. Damat hamamında oldukça eğlenceli oyunlar da oynanmaktadır. Erkeklerin birlikte yapmaktan en çok zevk aldığı alanlardan biri de oyunlar olduğu için iki taraf hem eğlenip hem de birbirini tanıma fırsatı bulmaktadır. Hamam içerisinde kişilerin kendilerini saklamaları için çok imkan olmadığından bireyler tüm gerçekçilikleriyle birbirlerinin karşısında olacaktır.

Günümüzdeki buluşmalara bakıldığında, bir grup insan yan yana geldiğinde ellerinde mutlaka telefon bulunmakta ve bu iletişimi oldukça kısıtlamakta. Bir elinde telefonda mesajlaşırken bir yandan da sohbet etmeye çalışan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu sağlıklı bir tanışma ortamı yaratamamaktadır. Ayrıca bu gibi ortamlar eğlenmeyi de sınırlayabilmektedir. Karşı tarafın kendisinin önemsenmediğini düşünmesine de sebep olacaktır. Fakat hamamlarda bu gibi olasılıklar neredeyse imkansızdır. Hamamlar oldukça sulu alanlar olduğu için kişiler ellerinde teknolojik aletlerle içeri girmekten kaçınacaktır ve bu da kişiler arasında bir konuşma zorunluluğunu ortaya çıkaracaktır. Birbiriyle konuşan erkekler birbirlerinin ortak yanlarını öğrendikçe ortam daha da eğlenceli bir hal alacaktır ve gün oldukça keyifli bir güne dönüşecektir. Siz siz olun elinizden geldiğince aktif olup, eğlenmeye bakın. Günün tadı anca bu şekilde çıkacaktır. Aksi takdirde oyunların arasında eziyetler sizi bekliyor.

Damat Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 Damat hamamı geleneği ile ilgili olan diğer yazımızda damat hamamı geleneğinin özelliklerinden bahsedilmişti. Damat hamamı geleneği özellikleri her yerde bulunabilecek özellikler olsa damadın dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar var ki bunlar geleneğin özelliklerinden çok daha fazla önemli. Bu yazının devamında damat adaylarının hamamda başlarına gelebilecekler gösterilip damat adaylarının dikkat etmesi gereken hususları sizin için hazırladık. Ayrıca damat hamam geleneği, eski zamanların bekarlığa veda partisi olarak da geçiyor.

Damat Adaylarının Dikkatine

Tavla, pişpirik, bezik gibi oyunların oynandığı bu hamam sefası sırasında, birçok bekarlığa veda partisinde de olduğu gibi, damadın arkadaşlarının damada çeşitli şakalar yapabildiğini unutmamakta fayda var. Sıcaktan iyice gevşeyip çok rahatladığınız bir anınızda başınızdan aşağı buz gibi bir soğuk su dökülebilir, hamam sefası esnasında atıştırılsın diye getirilen yemekler bir anda damada fırlatılmaya başlanabilir. Bu konularda damat çok dikkatli olmalı ve gözünü dört açıp gezmeli. Yoksa hedef tahtası olabilir. Tetikte beklemesi gereken damat aynı zamanda tetikte olduğunu belli etmeden rahat tavırlar da sergilemelidir. O an için eğlenceli olarak görülen bu şakalar, damadın tepkisine göre ilerde alay konusu haline gelebilmektedir. Tetikte ve rahat olmanın ortası tutturulursa her şey eğlenceli olacaktır.

Kimi geleneklerimiz oldukça güzel olsa da bu geleneklerin birçok garip yanları da olabilmekte tabii. Eski damat hamamlarında, gelinin akrabalarının damadın peştamalını açıp geline uygun olup olmadığını kontrol edebildiklerinin de bilinmesinde fayda var. Şaka yapılmaya başlandığı günlerde nasıl karşılandığı bilinmese de şimdiler için pek hoş olmayan bir şakadır. Fakat gelinin akrabalarının arasında bunu hala komik bulan akrabalara rastlamak her zaman için olasılıklar içinde yer alacaktır. Bu akrabalar kendilerini geleneklerine oldukça bağlı olan akrabalar olarak da nitelendirirler. Bu gibi durumlara karşı damadın çok dikkatli davranması gerekiyor. Hem kimse kırılmamalı hem de damat şakalara kurban gitmemeli. Böyle bir şakayı yapması mümkün olan akrabaların yanında ekstra dikkatli davranmalıdır. Peştamalının sıkı sıkıya bağlı olduğundan ve tek bir hamleyle açılamayacağından da emin olmalıdır.

Damat hamamında, damat adayı gelinle geçireceği gece için de ayrıca hazırlanmaktadır. Bu geleneğin içinde damat tıraşları, saç tıraşları, kişisel bakım gibi damat adayına yönelik bakımlar bulunmaktadır. Damat adayı buna önceden hazırlıklı olmalı ki sonrasında üzülmesin. Her zaman kullandığı tarzın dışına çıkılabilecek tıraşlardan uzak durmaya dikkat edilmeli. Her zaman sakal kullanan bir damadın düğün gününden önceki gün sakal tıraşı olması damada kimi zaman yakışabilse de bu iş kimi zaman da felaketle sonuçlanabilir. Damat bu işin içine girmeden önce gelinin de sevdiği tarzı göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü damat gelinini düğün günü mutsuz etmek istemeyecektir. Bu bir düğün gününde istenebilecek en son şey bile değil. Gelinin karşısına o sizi sakallı severken sakalsız çıkmak ya da uzun saçınıza aşıkken saçınızı kısacık kestirmiş bir halde çıkmak düğün gününüzü mahvetmeye aday olasılıkların başında geliyor. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir. Tıraş işlemi sırasında damat kendini asla emin olmadığı ellere bırakmamalıdır. Bu geri dönüşü olmayan bir hata olur.

Son ve belki de en önemli uyarıya geldi sıra. Hamam sefası sırasında kendinizi iyice hamam zevkine kaptırıp, bir de tellak tarafından yoğrulmaya karar verirseniz, başınıza olmadık işler açabilirsiniz. Hamama daha önce gitmediyseniz de mutlaka hamamda bulunan tellakların ününü duymuşsunuzdur. Daha önce gitmeyen herkes bu tellakları bir test etmek isteyecektir. Fakat bu ilk deneme damatlık zamanında yapılmasa en iyisi olur. Çünkü bilindiği üzere tellakların eli epey ağır olur. Hele ki bu aşırı kuvvet uygulanan masaja alışık bir bünyeniz yoksa, damat hamamından çıkıp eve döndüğünüzde, vücudunuzdaki tüm kasların ağrıdığını hissedebilirsiniz. Hassas bir cildin üzerinde kızarıklıklar da oluşabilmektedir. Eğer tellak işini şiddetli yaptıysa ve siz de oldukça hassas bir cilde sahipseniz bu kızarıklıklar yerine morluklarla bile karşılaşılması mümkün olacaktır. Düğün sırasında en yakışıklı olmanız gereken günde olur olmadık yerlerinizde morluklarınızın olması ve o morlukların ağrıması hiç hoş bir durum olmaz değil mi? Bir de gelinin yanında ayakta durmakta bile güçlük çeken bir damat olmak ya da daha fenası, düğün bitip eşinizle baş başa kaldığınızda, kolunuzu bile kaldıramadığınızı eşinize sızlaya sızlaya anlatıp bu en romantik anınızı mahvetmek istemiyorsanız, tellak ihtimalinin es geçilmesi önermekteyiz. Hamam kültürü daha uzun süre devam edeceği düşünülen bir kültürdür. Bu yüzden bu tellak merakı ileri tarihlerden birinde denenirse damat için daha doğru olacaktır.

Bunların dışında sizin de damat hamamında başınıza gelenler varsa eğer yorum bırakarak diğer damat adaylarına yardımcı olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!