Düğün hazırlığı sürecinde damatların ve damat tarafının seçerken oldukça zorlandığı unsurlardan biri de damat saatidir. Aynı zamanda değerli bir damat hediyelerisi olarak da sayılan damat saati seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Damat saatlerinin temel özelliklerinden birkaçı, uzun ömürlü olması ve kullananın hayat tarzına uygun bir şekilde tasarlanmış olmasıdır. Damat saatinin kaliteli ve şık kıyafet kombinlerine uyum sağlayacak, modası geçmeyecek klasik bir saat olması makbuldür. Uzun ömürlülük damat saati özellikleriarasında kritik bir unsur olduğundan ötürü, saatin belirli bir kalite standardının da üstünde olması beklenir. Örneğin, deri kayış uzun bir ömür vaat etmediğinden dolayı saatin kayışı konusunda tercih yapılırken genelde metal bilezikli saatler tercih edilir. Ancak hediye alacağınız damat saati altın renkte ise, deri kayış bu tür saatlere daha fazla uyum sağlayacağından deri kayış olması önerilir. Altın saatlerde kullanılan kayışlar genelde lezar veya timsah derisinden üretilir, bu nedenle diğer deri kayışlara göre daha fazla uzun ömürlülük sunar.

Pekiyi damat saati hediyesi geleneği nereden türemiş, hiç merak ettiniz mi? Biz ettik, araştırdık ve şöyle bir duyum aldık: Erkekler, aslında genelgeçer geleneklere göre önce sünnetlerinden sonra, ardından da nikahta iyi bir saat sahibi olurlar. Bu gelenekler özellikle Orta Doğu kültüründe köklü ve oturmuş gelenekler olarak sayılır. Sebebi ise, erkeklerin takabileceği tek takının saat olmasıdır. Geline bileklikten kolyeye, küpeden yüzüğe pek çok altın takı ve aksesuar hediye edilebilirken, damadın tek ve en değerli takısı damat saatidir. İyi ve kaliteli damat saatleri, geline takılan takıların karşılığında verilen değerli bir hediye olarak nam salmıştır.

20012013_213552_1404

Damat saati seçimi yaparken saate ayrılan bütçenin hacmine göre İsviçre ya da Uzak Doğu yapımı saatler arasında karar vermek mümkün. Bu noktada doğal olarak damat saati fiyatları devreye girmekte ve kalitesinden uzun ömürlülüğüne, markasından kullanım yerine göre pek çok kriter göz önüne alınmaktadır. Örneğin, İsviçre saatleri günümüzde yüksek teknoloji ve yılların geleneksel saat anlayışının getirdiği ün ile asla yeri değişmeyen saatlerdir, bu nedenle damat saatleri arasında fiyatları en yüksek olanlar arasındadır. Uzak doğu üretimi saatlerde ise kalite ve uzun ömürlülüğün yanı sıra gösteriş ve teknik özellikler biraz daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte Uzak Doğu’da üretilen saati fiyatları daha ulaşılabilir, ancak damat saati olarak hediye edilirken iki kere düşünülmesi gereken parçalardır. Eğer damada vereceğiniz saatin kalıcı ve düğün hediyenizin unutulmaz olmasını istiyorsanız, tercihinizi İsveç saatlerinden ve kalitesi kanıtlanmış bir markadan yana kullanmanızı, şanınızın yürümesi için damat saati fiyatlarına aldırış etmeden paraya kıymanızı nacizane olarak tavsiye ederiz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!