Damat olmak zor iş! Çünkü bir kızı baba evinden almak öyle sanıldığı kadar kolay değil. damat tarafının yapması gerekenler listesi neredeyse sonsuza uzanıyor. Evlilik teklifi organizasyonuyla başlayan ve  bitmek bilmeyen bir plan programın içine giriyorsunuz. Evet kız tarafına da çok iş düşüyor ama erkekler özellikle maddi anlamda büyük bir külfetin altına giriyor. Söz, nişan, kına, düğün, balayı derken bir an önce yeni yuvanızın kapısından içeri adım atıp, günlük ve sıradan hayatınıza geri dönmeyi hasretle bekler hale geliyorsunuz. Tabii bunların hepsi tatlı telaşlar. İleride güzel bir hatıraya dönüşmesi için yapılacakları şimdiden belirlemek ve hiçbir maddeyi sektirmeden yerine getirmek gerek. İşte evlilik hazırlıkları sürecinde erkek tarafının yapması gerekenler:

– Evlilik teklifi yapıldıktan sonra sıra kız istemeye gelmiştir. Kız istemeye giderken erkek tarafı bilindiği üzere çiçek ve çikolata yaptırır. Bu durumlarda çikolatanın gümüş gondolda ya da tepside olanı makbuldür.

– İstemeyle birlikte söz kesilmesi de adettendir. Söz yüzüklerini damat tarafının alması gerekir.

– Neyse ki nişan kız tarafına aittir. Ama gelin görün ki burada da nişan yüzüklerinden gelinin takacağı yüzüğü erkek tarafı alır.

– Nişan bohçası yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Kız tarafına gidecek bohçaya nişan kıyafeti, ayakkabısı ve diğer gerekli olan eşyalar konur. Kuaför masrafları da damada aittir.

NISAN-SEPETI-KINA-SEPETI

– Gelin nişanda takı da takacaktır elbette. Bu takılar da damat tarafına aittir.

– Düğüne adım adım yaklaşırken sıra  kına gecesine gelmiştir. Kına gecesinde gelinin giyeceği kıyafeti damat tarafının  alması gerekir. Ayakkabısı, çantası, takıları ve hatta iç çamaşırları da yine damat tarafının sorumluluğundadır.

– Kına gecesinde misafirlere verilecek olan ikramlar (çerez, içecek, tatlı vs.) damat tarafının karşılaması gereken şeylerdir.

– Düğün hazırlığı tamamen damat tarafına aittir. Salonun tutulması, davetiyelerin basılması, orkestranın ayarlanması, gelinlik ve gelinin diğer tüm ihtiyaçları, kuaför masrafı, gelin arabasının kiralanması ve süslenmesi, fotoğrafçının ayarlanması ilk akla gelenlerdir.

– Damadın tüm kuaför masrafı da kendisine aittir.

– Düğün sürecinde bitmek bilmeyen bir bahşiş dağıtma seremonisi vardır. Gelin arabasının yolunu kesenler, kurdele kesme, kapı basma, garsonlar, kuaförler vs. derken en az düğün masrafları kadar bahşiş dağıtma ihtimaliniz var.

– Ev kurulurken de damat tarafına bir çok iş düşer. Evin boyası badanası, oturma grubu, yemek odası, halı, buzdolabı, televizyon damat tarafının alması gereken eşyalardır.

– Balayı masrafları da damat tarafının karşılaması gereken masraflardandır.

Bu saydıklarımız ailelerin içinden geldikleri geleneklere göre farklılık göstermekle birlikte toplumdaki genel algı ve beklentiler bu yöndedir. Evlilik sürecinde damat tarafının yapması gerekenler birçok filme konu olacak kadar ilgi çekici bir konu olmuştur.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!