Damatlık Fiyatları Araştırması

Evlilik birlikte hayatı paylaşmak isteyen çiftler için en önemli adımdır. Bu adımı taçlandıransa nikah ya da düğün gibi bir seremonidir. Çiftlerin sevdikleriyle birlikte olduğu bu günde gelinlik seçiminin yanında damatlık da önemlidir. Damatlık, uyum, rahatlık ve şıklık ekseninde uygun fiyat ve renk seçimleriyle kapsamlı bir fiyat araştırması sonucu seçilebilir.

Evlilik sürecinde çiftlerin ortak karar vermelerini gerektiren durumlardan biri de gelinlik ve damatlık seçimleridir. Ancak genel bir eğilim kız tarafının ihtiyaçlarının önce karşılanması yönünde olduğu için damatlık alımı çoğu zaman sona bırakılır ve bazen yeni bir şey almaktansa ya mevcut olan üzerinden ihtiyaç karşılanır ya da ona papyon, ayakkabı, gömlek gibi küçük eklemeler yaparak ihtiyaç giderilir. Oysa damatlık tercihi, belki bir insanın hayatında bir kere yaşayabileceği özel bir durumu mekâna ve konsepte uygun olarak şık ve uyumlu bir şekilde taçlandırmanızı sağlayacaktır. Çiftler, tercihlerine göre damatlık fiyatları araştırması yaparak bütçelerine uygun indirimler bulabilirler.

modern-siyah-damatlik-modeli

Seçimlerin Belirlenmesi: Uyum ve Rahatlık

Damatlık, evlenmeye karar vermiş adayın düğünde giydiği kıyafet kombinasyonunun genel adıdır. Pantolon, ceket, ayakkabı ve gömleğin yanı sıra çorap, mendil gibi aksesuarları da kapsamaktadır. Kendi içinde de yakanın türü, rengi, yelek, kumaşın türü gibi pek çok tercihi barındırır. Elbette bunların hepsi bütçe ölçülerinde değerlendirilmeye açıktır.

Öncelikle damatlık alırken, hazır mı alınmalıdır yoksa bir terziye mi diktirilmelidir bunun kararı verilerek başlanabilir. Çünkü bu özel günde belki de önemli şey kendinizi rahat hissedebilmenizdir. Bu kişinin kendi ve çiftlerin ortak karar verebileceği özel bir alandır. Düğün hazırlıklarına genelde en az 7-8 ay önceden başlandığından zaman zaman pek çok erkek giyim markası koleksiyonlarında damatlık modellerde uygun indirimler yapabilmektedir. Bu da damatlık fiyatları araştırması yapan çiftler dikkate almalıdır.

Markasına, kalitesine ve kumaşına göre damatlık fiyatları değişmekteyken erkeklerin kadınlara göre daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Aşağı yukarı modelleri bellidir ve genellikle gelinlikte olduğu gibi çok geniş fiyat aralığı söz konusudur.

Fiyatların İncelenmesi

Damatlık fiyatları araştırması yapıldığında son dönemde klasik siyah, lacivert ve gri damatlık modelleri yerini farklı renklerin uyumuna bıraktığı görülmektedir. Klasik siyah damatlık modellerinde daha çok papyonlu damatlıklar oldukça tercih edilen bir model olarak öne çıkmaktadır. Fiyatları ise örneğin Altınyıldız’da 600 TL’den başlamaktadır. Hatemoğlu’nun klasik siyah, papyonlu modelleri 600 ile 900 TL arasında değişmektedir. Ramsey 600 ile 1300 TL arasında değişirken, DS Damat markasında 800 TL’den başlamakta, Vakko modelleri 4000 TL’ye kadar çıkarken, Kığılı’da ise 300 TL’den 1000 TL’ye kadar değişmektedir.

Özellikle de siyah ile beyaz rengin uyumlu modelleri dikkat çekmektedir. Bu konuda en öne çıkan firma, Sarar’ın damatlık fiyatları, 500 TL’den 800 TL’ye kadar çıkmaktadır. Altınyıldız’ın benzer modelleri ise 400 TL’den başlamaktadır. Kığılı’da ise 200 TL gibi daha uygun fiyatlara bulunabilmektedir.

Siyah, beyaz ve gri tonların ötesine geçerek, donanma mavisi, orman yeşili, çelik ve funda grisi ve marsala tonlarında da seçimler yapılabileceği gibi renk konusunda yıllar geçtikçe paletin daha da zenginleştiği anlaşılmaktadır. Renk çeşitlerinden gece mavisi, elektrik mavisine yakın bir ton olduğundan, tercih nedeni olabilir. Alternatif renklerden ağırlıklı olarak Damat Tween 1000 TL, Hatemoğlu 400 TL’ye, Kığılı’da ise 400 TL ile 1000 TL aralığında değişmektedir.

sezonun-damatlik-modasi_18032013172100

Özetle, damatlık fiyatları araştırması ve modellere bakıldığında üç temel eğilim görülmektedir. Öncelikle klasik siyah tonlar, ikincisi ise siyah ile beyazın uyumundan oluşan modeller, üçüncüsü ise mavi tonları, hiç şüphesiz elektrik mavisi ve donanma mavisi tonlarıyla dikkat çekmektedir. Fiyat aralığına bakılırsa, 500 ile 1000 TL arasında bir bütçesinin ayrılmasının uygun olacağı anlaşılmaktadır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!