Doğru Damat Traşı

Damat traşı, düğün hazırlıkları arasında damat için en önemli olanı. Peki, doğru damat tıraşı nasıl olur? Damat traşı için doğru zaman nedir? Tüm cevaplar yazımızda.

Düğünde, tüm ilginin gelinin üzerinde toplanması, damadın da bakımlı görünmesi gerektiği gerçeğini değiştirmez. Doğru damat traşı ve iyi bir damatlık ile bu konuda mükemmel sonuçlar almak mümkün.

Toplumumuzda, damadın düğün öncesi ritüellerinden biri damat tıraşı. Gelinin haftalar önce başladığı yaptığı kuaför araştırması, damat açısından da en doğru damat traşı adresini bulmak için de geçerli. Tabi ki, doğru damat traşı araştırması, gelin adayının kuaförde yaşadığı meşakkatli sürecin yanında çocuk oyuncağı kalır.

Neden derseniz, düzgün kesilmiş saçlar ve sinekkaydı bir sakal tıraşı, iyi bir damat tıraşı için yeterli. Yine de günümüzde erkeklerin de kendine daha fazla özen gösterdiğini, hatta ‘metroseksüel erkek’ diye bir kavramın oluştuğunu hatırlatmakta fayda var.

Düğün Varsa Damat Traşı Da Var

Geçmişten bugüne gelen geleneklerden olan damat traşı, bölgelere göre değişik ritüellere de sahip. Eski zamanlarda damadın meydanda bir sandalyenin üzerinde traş olması ve damadın arkadaşlarının bu sırada damadı yalnız bırakmaması, en yaygın adetlerden biri. Tabi günümüzde mahalleler ve köyler değişti. Bu nedenle damatlar berber dükkanlarının içinde traş olsa da ‘damat traşı’ geleneği hala devam etmekte.

Saçınız İçin De ‘Yeni Bir Başlangıç Yapın’

Siz de en mutlu gününüzde sadece doğru kesilmiş saçlar ve iki kez tıraşlanmış pırıl pırıl yanaklarla yetinmek yerine, daha fazlasını isteyebilirsiniz. Her zamankinden biraz daha farklı, bu özel güne uygun bir saç modeli mesela. Böylece, sizi tanıyan onca insanın üzerinde yaratacağınız etki artacaktır. Tabi bir düğünde asla risk almamak gerektiğini de unutmayın. Böyle farklı bir saç modeli istiyorsanız, bir kereliğine de olsa önceden tecrübe etmeli ve müstakbel eşinizin onayını almalısınız.

Kısacası düğününüzde yeni bir saç modeli deneyecekseniz bunu düğününüzden en az bir ay önce prova etmelisiniz. Ayrıca böyle bir karar aldıysanız, her zaman gittiğiniz yeni modelinizi her zaman gittiğiniz berbere yaptırmanız daha az risk almanızı sağlar. İlk defa deneyeceğiniz bir model için kendinizi ilk defa gittiğiniz bir berbere teslim etmek, işinizi tamamen şansa bırakmak anlamına gelir.

Damat traşı konusunda damatların genel eğilimi, her zaman gidilen berbere alternatif adresler arama yönünde. Bunun iki nedeni var: Birincisi, düğüne gösterilen özen nedeniyle en iyi berberi bulmak istemek. İkincisi ise, damat traşı fiyatlarının yüksek ve değişken olması nedeniyle en ekonomik adresi bulmak. Hangi nedenle olursa olsun, berber değişikliği yapmak isterseniz tavsiyelerimizi aklınızda bulundurun.

Saç kesiminizi değiştirmek gibi bir niyetiniz olmasa da, damat traşınızı ilk defa gideceğiniz bir berbere yaptırmaktan kaçının. Her zaman gittiğiniz berber, saç cinsinizi ve hangi modelleri kullanabileceğinizi daha iyi bilir. Yine de çeşitli nedenlerden dolayı düğün için berber değiştirmek isterseniz, öncesinde mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. en az 1 ay öncesinden karar verin. Bu sürede mutlaka yeni berbere giderek saç ya da sakal traşı olmayı ihmal etmeyin.

Başrolde Olmanın Hakkını Verin

Özenli görünen bir damat olmak istiyorsanız, size modern berberlerde bulunan ve cilt bakımı uygulamalarını da kapsayan damat traşı paketlerini önerebiliriz. Örneğin yüzünüze yapılacak bir peeling sayesinde, damat traşının ardından yüzünüz her zamankinden de canlı görünebilir. Bu işlemi düğün günü 1 kere yaptırmak yerine önceki haftalardan başlayarak düzenli birkaç seans yaptırırsanız, cildinizdeki değişimi çok daha net fark edebilirsiniz. Eğer daha ciddi ilgilenmeniz gereken cilt problemleriniz varsa, düğünden birkaç ay önce dermatoloğa giderek gereken tedavilere başlayın. Cildinizin sağlığına kavuşmasının görünümünüzde nasıl olumlu etkileri olduğunu farkedeceksiniz. Eğer çok beyaz tenli olduğunuzu  ve bronz bir cildin size biraz daha sağlıklı bir görünüm verdiğini düşünüyorsanız bir solaryum merkezine gitmeye başlayın. Düğünden önce bir kaç seans solaryuma girmeniz sizin için iyi görünmenin pratik bir yolu olabilir. Tabi, bronzluk ayarını kaçırmamanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok.

Manikür ve pedikür de, damat traşı aşamasına gelmeden bir damadın yapması gerekenler arasında bulunur. Düğünden hemen önce el ve ayak bakımı yaptırmadan, birkaç kere manikür ve pedikür yaptırmanızın çok faydası var. Bakımın bir bütün olduğunu ve hayatınızın en önemli gününde baştan aşağı bakımlı olmanız gerektiğini unutmayın. Böylece sağlıklı, bakımlı ve gelinin güzelliğine yakışan bir damat olabilirsiniz.

İyi Görünmek İçin İyi Planlama Yapın

Berberinize karar verdikten sonra, düğün günü için randevu almayı asla ihmal etmeyin: Önceden oluşabilecek aksiliklere karşı gitmeden bir iki gün önce randevunuzu teyit ettirin. Damat için en yoğun zaman olan düğün gününde, randevunuzun unutulması ya da iptali tatsız olur. Bu durum için mutlaka önlem alın.

Manikür, pedikür, siyah nokta ve tüylerden arınma işlemlerinin hepsini düğünden bir önce yaptırın. Genel bir bakım ve cilt maskesi yaptırmayı da unutmayın. Böylece hem tüm işleriniz son güne kalmamış olur hem de cildiniz dinlenir.

Düğün günü saç ve sakal tıraşınızı olmak için berbere tam zamanında, hatta mümkünse biraz erken gidin. Önce sakal, ardından saç tıraşınızı yaptırın. Tüm bunlar bittikten sonra yine düğün için mini bir cilt bakımı ve maske uygulaması alabilirsiniz. Yapılan işlemleri kontrol edin. Berber dükkanından saçınızı ya da sakalınızı tam anlamıyla beğenmeden çıkmayın. Düğün boyunca rahatsız olmanızdansa berberde fazla vakit harcamanızın çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Düğün gününün ardından gelen günde tekrar berberinizi ziyaret etmeniz ve sakal traşı olmanız, damat tıraşına dahil edilir. Saçınızda beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gereken detaylar yeniden düzeltilir. Düğünden kalan yorgunluk izleriniz, yüz ve göz altı maskeleriyle silinir. Böylece damat tıraşı ritüeli tamamlanır. Siz de evliliğe bakımlı bir damat olarak adım atmış olursunuz.

Flaşlar Patladığında Pişman Olmayın

Dış görünümünü çok da umursamayan bir damat adayı olsanız bile, bu özel gün için müstakbel eşinizin hassasiyetini aklınızdan çıkarmamanızı öneririz. Tüm davetlilerin gözü o gün üzerinizde olacak ve sizlere dair tüm detaylar en küçük ayrıntısına kadar davetliler tarafında kritik edilecek. Bundan emin olabilirsiniz. Bu nedenle sıradan bir saç-sakal traşı olup berberden çıkmaya kalkmayın sakın. “Cilt bakımı ve manikür bana göre değil” diyen bir damat adayının bile, kaş, burun ve kulak bölgelerindeki fazla kıllardan kurtulması şart.

Ve hepsi bir kenara; sakın bir çılgınlık yapıp da kendi damat traşımı kendim olurum, diye düşünmeyin! Zaten hayatınızın en heyecanlı günlerinden birinde olduğunuzu, bir anlık dikkatsizliğinizin ciddi felaketlere neden olabileceğini unutmayın.  Yıllar sonra düğün fotoğraflarınıza baktığınızda, yüzünüzde ekstradan bir yara izi olmasını istemezsiniz herhalde?

Şaka bir yana, düğünde iyi görünmenizin düğün fotoğraf çekimi için de önemli olduğunu dikkate almalısınız. Fotoğraflarınızda en iyi halinizle görünmek, ileride albümünüzü sevdiklerinize gösterip anılarınızı anlatırken sizi eleştiri oklarından korur.

Bakımlı bir görünüm, iyi bir ruh halini ve özgüveni beraberinde getirir. Düğün gününüzde yeterince mutlu ve heyecanlı olacağınızı biliyoruz. Bu nedenle etrafa gülümseyerek bakacağınız da şüphesiz. Ama kendinizden emin olur ve çevreye ışık saçtığınızın farkında olursanız, gülümsemeniz de başka olacaktır. Bu nedenle tüm ön hazırlıkları ciddiye almanızı ve kendinize bu hediyeleri mutlaka vermenizi tavsiye ederiz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!