Düğünün Tek Yıldızı Olmaya Giden Yol: Dogru Gelinlik Secmek İcin İpuclari

Düğün günü, bir kadının hayatının en önemli günlerinden bir tanesi. Herkesin gözlerinin üzerinizde olduğu o büyük günün tek yıldızı olmak için yapmanız gereken tek şey, size en uygun gelinlik hangisi bunu seçmek!

Hemen her kız çocuğu, evlendiğinde giyeceği gelinliği daha küçük yaşlarda hayal etmeye başlar. Ancak ilerleyen yaşlarla birlikte beğeniler ve vücut ölçüleri de değişir. Pek çok kadının yıllarca hayalini kurduğu ve her bir ayrıntısını düşünerek onu giyeceği günü beklediği gelinlik, düğününüzün özenle seçilmesi gereken ayrıntılarından biridir. Bu noktada size gerekli olanlar ise; dogru gelinligi secmek icin ipuclari olacaktır.

Gelinlik alışverişine çıktığınızda bilmeniz gereken ilk şey; yıllarca hayalini kurduğunuz gelinliğin bugünkü vücut tipinize uygun olup olmadığıdır. Doğru gelinlik seçimi için vücudunuzu iyi tanımanız, gelinliğinizi satın alacağınız veya diktireceğiniz butikteki terzi veya satış elemanları ile sizinle birlikte gelen arkadaş ve aile üyelerinizin içten ve dürüst tavsiyelerini dikkate almanız yararlı olacaktır.

Vücut Tipine Uygun Doğru Gelinlik Nasıl Seçilir?

Doğru gelinlik seçimi için dikkat edilmesi gereken ilk şey şüphesiz vücut tipi. Diyetisyenlerin yaptığı ayrıma göre vücut tipleri; üçgen, ters üçgen, elma, armut, atletik (dikdörtgen) ve kum saati olarak 6 gruba ayrılır.

Üçgen tip: Armut tipi benzeri, normal veya küçük göğüslü ancak beli kalın…

Ters üçgen tip: Bele kadar olan kısım geniş, göğüsler büyük ancak alt kısım ince…

Elma tip: Kalın bel, düz kalça, uzun ve düzgün bacaklar…

Armut tip: Küçük göğüsler, ince bel ancak kalın kalça ve bacaklar…

Atletik (dikdörtgen) tip: Küçük veya normal göğüsler, ince bel, dar kalça…

Kum saati tip: İdeal ölçülere yakın, normal göğüs, ince bel, dar kalça ve uzun bacaklar…

Bunlar dışında vücudunuz orantılı ölçülerde ancak boyunuz çok uzun veya çok kısa, göğüsleriniz ise çok büyük veya çok küçük olabilir.

Şimdi yapmanız gereken; doğru gelinlik için bir boy aynasında kendi vücudunuzu incelemeniz ve hangi tip olduğunuza karar vermek.

Eğer vücudunuz üçgen tip ise seçiminiz A kesim olarak tanımlanan, üst kısmı dar veya straplez, belden itibaren alt kısmı A harfi şeklinde açılan gelinliklerden yana olmalıdır. Prenses gelinlik olarak adlandırılan modellerde etek kısmı aşırı kabarık olmadığı sürece bu modeller de tercih edilebilir.

Ters üçgen vücut tipi; alt kısmını geniş göstermek için yarım balık, üst kısmını dar göstermek için ise V yaka gelinlik tercih etmelidir.

Elma vücut tipinde büyük göğüslerin ve uzun bacakların vurgulanması için derin V yaka ve derin yırtmaçlı gelinlik modelleri tercih edilebilir. Bel bölgesi kalın olduğu için tek omuzlu Helenistik modeller, düz veya A kesim gelinlikler de seçilebilir.

Armut vücut tipinde ise vurgulamanız gereken bölge mükemmel incelikte görünen bel kısmınız olmalıdır. Bu tipte vücut aynı bir gitara benzer. Dolayısıyla üst kısım kayık yaka ile gizlenebilir, beli ince alt kısmı ise kabarık bir gelinlik modeli seçilebilir. Etekleri çok kabarık prenses gelinlik modelleri armut vücut tipine sahip gelin adayları için çok uygun bir tercih olacaktır.

Atletik vücut tipi, diğer bir deyiş ile dikdörtgen vücut tipi olarak da tanımlanır. Vücudun alt ve üst kısmı, spor yapıldığı için aynı orantıda gelişmiştir. Bu tip vücudu bulunan kişi düz kesim gelinlik modelleri ve mutlaka sırt veya omuz dekoltesi ile birlikte bacaklarını da açığa çıkartacak yırtmaçlı gelinlikler tercih edilmelidir.

Kum saati vücut tipi ise dünyada bütün kadın nüfusu içinde sadece %8’inin sahip olduğu, neredeyse 90-60-90 ideal vücut ölçülerine sahip en şanslı vücut tipidir. Özellikle tam balık kesim gelinlikler, kum saati vücut tipine sahip gelin adayları için çok uygundur. Ancak uygun ölçüleriniz nedeniyle hayalinizdeki gelinliği de giyebilmeniz mümkün olacaktır.

Eğer aşırı zayıfsanız, mutlaka düz kesim gelinlik modellerinden uzak durmanız gereklidir. Seçeceğiniz gelinliğin etek kısmı mutlaka çok kabarık olmalı, üst kısmı ise ağır işli, mümkünse uzun kollu ve dantelli olmalıdır. Gelinlik tek parça veya 2 parça olabilir, çok küçük olan göğüsleriniz için ise derin V yaka kullanılabilir.

Dogru gelinliği secmek icin ipuclari arasında belirtmek istediğimiz bir başka konu da; kollarınız ile ilgili ipuçları olacaktır. Eğer kollarınız kalınsa yarım dantel kol veya kış geliniyseniz tam dantel kol ile kapatabilirsiniz.

Bunun dışında boyunuz uzunsa her tip gelinliği taşıyabilirsiniz. Ancak boyunuzun bele kadar olan kısmı uzunsa belden ayrılan 2 parça gelinlikler, bacak boyunuz uzunsa tek parça ve kesimi V şeklinde bele inen, prenses kesim gelinlikler tercih edilmelidir. Eğer boyunuz damat adayı ile yakınsa yüksek topuz tercik edilmemeli, ense topuz veya açık saç kullanılmalıdır. Doğru gelinlik seçimi konusunda son önerimiz ise; kısa boylu ancak 38 bedenseniz, mutlaka kabarık etekli prenses kesim modelleri tercih etmeniz olacaktır.

“En güzel gelin” olmak istediğinizi biliyoruz ama “en güzel gelin” olmak için “en güzel gelinlik” değil, “size en çok yakışan” gelinliği seçmelisiniz. Unutmayın; önemli olan, vücudunuzun en güzel bölgelerini öne çıkaracak, hatalarını ise kamufle edecek bir gelinlik seçebilmektir.

Gelinliğiniz Aynı Zamanda Düğünün Konseptine de Uygun Olmalı

Vücut yapınız dışında, gelinliğinizin modelini ve tarzını belirleyecek önemli faktörlerden bir diğeri ise kuşkusuz düğününüzün konsepti ve evlenmek için seçtiğiniz mekân olacaktır. Gece büyük bir otelde kalabalık bir davetli topluluğu ile gerçekleşecek görkemli bir düğünde tabii ki iddialı bir gelinlik giymeniz ve uzun bir duvak takmanız beklenir. Gün içinde nikah salonunda veya akşam üzeri saatlerinde sadece küçük bir davetli topluluğuyla gerçekleşecek ufak, samimi bir düğün ve arkasından gelecek olan kutlamada ise daha sade bir seçim ve duvak modeli tercih edebilirsiniz. Formalitelerden uzak, daha yaratıcı bir düğün veya kır düğünü planladıysanız, zaten sizi kim durdurabilir ki? En çılgın, en yaratıcı gelinliği giyebilirsiniz. Son yıllarda gelinler arasında moda olan; düğün anında şatafatlı bir gelinlik giyip düğün ve aile fotoğrafları çekildikten sonra eğlenirken daha sade bir gelinliğe geçmek de alternatifiniz olabilir.

Tabii burada hava şartları da gelinliğin modelini belirleyecek temel etkenlerden biri olacaktır. 40 derece sıcakta evleniyorsanız, bir kremalı pastayı andıran kocaman bir elbisenin içinde geçireceğiniz saatler sonunda “sezonun en terli gelini” ünvanını alabilirsiniz.

Doğru gelinlik seçimi için tavsiyemiz; düğününüzün yapılacağı tarihteki hava şartlarını, gelinlik seçiminde muhakkak göz önünde bulundurmanız olacaktır.

Gelinlik Seçimi Yaparken Mutlaka Bütçenizi Belirleyin

Evlenmek, yeni bir yuva kurmak, düğün ya da davet organize etmek zaten başlı başına çok büyük bir maliyeti de beraberinde getirecektir. Tüm gelinler en güzel gelinliği giymek, en göz alıcı gelin olmak ister ama bu kadar harcama arasında gelinlik için de küçük bir servet vermek bütçenizi epey sarsabilir. Size tavsiyemiz, müstakbel eşinizle birlikte düğünün genel bir bütçesini çıkarmanız ve bu bütçe içinde gelinliğe ne kadar pay ayırabileceğinizi belirlemeniz olacaktır. Önceden bir fiyat aralığı belirlemek, gelinlik seçiminde size hem nakit hem de vakit kazandıracaktır.

Gelinlik seçiminde püf noktalar ve dikkat edilmesi gerekenlere önem gösterdiğiniz takdirde rüyalarınızı ve hayallerinizi süsleyen gelinlik modelini rahatlıkla belirleyebilir; düğün gününüzün yıldızı siz olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!