En Tatlı Yorgunluk: Dügün Alışverişi

 

Düğün alışverişi pek çok ayağı olan, oldukça zorlu bir süreç. Bu süreci daha keyifli ve kolay bir hale getirmek için yapmanız gereken şey, önemli alışveriş kalemlerini planlamak. İşte doğru bir düğün alışverişi ile ilgili bilmeniz gereken önemli detaylar.

Sevdiğiniz kişiyle hayatınızı birleştirmeye, yani evlenmeye karar verdiğinizde yeni bir yuvanın temelini atmaya başladınız demektir. Kız isteme, söz, nişan, evlilik hazırlığı, evin kurulması, düğün organizasyonu derken yoğun bir düğün alışverişi gündemi de oluşmuş olur tabii ki.

Düğün alışverişi güzel olduğu kadar da yorucudur. Fakat doğru bir yol haritası ile hareket etmek süreci kolaylaştırmanızı sağlar. Sağlıklı ve planlı bir düğün alışverişi için dikkat etmeniz gereken konuları sizin için derledik.

Evliliğin Olduğu Gibi, Evlilik Alışverişinin De En Önemli Kuralı Sabır

Düğün alışverişi; farklı kulvarlardan oluşan bir maraton gibidir. Fakat bu maratonda yalnız değilsiniz. Önce müstakbel eş adayınız, sonra da aileleriniz alışveriş maratonu boyunca hep yanınızda olacak. Tabii bu, zaman zaman huzurunuza gölge düşebilir. Aile fertleri alışverişlerde çok fazla müdahaleci olursa, kimi ufak gerginlikler yaşanabilir. Bu durumda yapmanız gereken yaşadığınız durumun geçici olduğunu, tüm bu kaosun eninde sonunda biteceğini ve sevdiğiniz kişiyle bir çatı altında mutlu bir geleceğin sizi beklediğini unutmamak. Kısacası ufak anlaşmazlıkları büyütmemek ve sabırlı olmak düğün alışverişinin altın kurallarından biridir.

Sizin İçin En Doğru Olan Seçimleri Yapın

Evlilik hazırlıklarına genel olarak, toplum baskısının hakim olduğu bir gerçektir. Herkes hayatta bir defa yaşanan bu süreçte her şeyin dört dörtlük olmasını ister. Çevresindeki insanların da kendilerini en güzel şekilde görmelerini bekler. Dolayısıyla bu süreç daha stresli bir hal alır. Yapmanız gereken, beklentilerin yarattığı strese yenilmeden, bütçenize uygun bir düğün alışverişi listesi hazırlamaktır.

Düğün alışverişi kapsamına alınabilecek birçok alt başlık var. Bu başlıklardaki ihtiyaçları belirlerken, akılcı bir tutum sergilemeniz bütçenizi ve enerjinizi korur. Önceliklerinizi koruyup aslında kimsenin gerçekten ihtiyacı olmayan masrafları iptal edebilirsiniz.

Geleneklerimiz zengin olduğundan, her şeyi kuralına göre yapmak isterseniz epey detayla karşılaşabilirsiniz. Tabii ki günümüzde pek çok ritüelin zamana adapte edildiğini ve günün şartlarına göre uygulandığını unutmamalıyız.

Düğün alışverişi adetleri hakkında bilgi edinmeniz, evlilik teklifinin ardından söz alışverişi, nişan alışverişi, düğün alışverişi, yeni ev alışverişi olarak devam eden alışveriş maratonu kolaylıkla atlatmanızı sağlar. Bu nedenle alışverişinizi planlamadan önce, eş adayınızın ailesinin düğün alışverişi hakkındaki adetlerini iyice öğrenin.

Önemli Bir Gelenek: Düğün Bohçası

Herkes, farklı ve güzel bir düğün sürecinin hayalini kurar. Fakat hayatta her şey hayallerdeki gibi kolay değil. Tüm isteklerin gerçekleşebilmesi için planlı hareket etmeniz ve sizi bekleyen süreçleri bilmeniz gerekir.

Kız isteme yani söz kesme aşamasıyla resmileşen evlilik hazırlığınız, bohça için yapılan alışverişle başlar. Nişan öncesi damat ve gelin için düğün bohçası hazırlanır ve bir araya gelerek karşılıklı verilir. Bu süreçte özenli davranıp gerekli olan her şeyi bohçaya koymanız gerekir. Bohçalarda bulunması gereken belli başlı ürünler vardır.

Gelin bohçası hazırlıyorsanız; mutlaka iyi marka bir parfüm, makyaj malzemeleri, tüylü terlikler, seksi iç çamaşırları, havlu ve çoraplar, gecelik ve sabahlık takımını hazır etmeniz gerekir. Eğer damat bohçası hazırlıyorsanız; mutlaka tıraş takımı, tıraş kolonyası, hoş kokulu bir parfüm, gecelik ve sabahlık takımı, birkaç çift çorap ve havlu takımının bohçanızda yer alması son derece önem taşır.

Düğün Alışverişinizi Bütçenize Uyarlayın

Bohçalar verilip nişan yüzükleri takıldıktan sonra iş en önemli konuya, yani düğün hazırlıklarına gelir. Düğün alışverişi süreci ev, eşya, düğün salonu, gelinlik, damatlık, kuaför gibi pek çok ayrı alışverişten oluşur. Tüm bunlara karar vermeden önce, kararlarınızın dönüşü olmadığını unutmamalı ve iyice düşünüp taşınmalısınız.

Sadece isteklerinizi düşünmemeli, maddi anlamda da size uygun olan seçenekleri tercih etmelisiniz. Bu anlamda kendinize bir takım sorular sormanız gerekir. Hayalinizdeki ev hangisi ve paranız hangi eve yetebilir? Hangi kuaför istediğiniz saç şeklini ve makyajı yapabilir? Bu kuaföre bütçeniz yetecek mi? Hayalinizi süsleyen düğün fotoğrafçısı kim? Bu fotoğrafçı makul fiyatlar verebilir mi? Nasıl bir gelinlik modeli size yakışır? Diktirmek mi yoksa hazır mı almak istersiniz? Eşyaları hangi markadan yana tercih edersiniz; uygun ve kaliteli bir marka mı, yoksa adı olan, ünlü bir marka mı? Düğün salonu olarak nereyi seçersiniz? Evinize uygun eşyalar hangileri olur? Ne kadar maliyet çıkar? Nikah davetiyesi ve şekeri nasıl ve ne kadar olmalıdır?

Bunlara benzer türetebileceğimiz pek çok önemli soru bulunuyor. Dolayısıyla hepsini düşünerek bir bütçe çıkarmalı, hayalinize ve bütçenize en uygun şekilde düğününüzü gerçekleştirmelisiniz. Herkes Kate Middleton gibi bir düğün yaşamak isteyebilir, fakat herkesin bütçesi buna izin vermeyecektir. Aynı şekilde herkes gösterişli eşyalarla süslenmiş bir ev arzu edebilir, fakat bütçesi bunun için yeterli olmayabilir. Burada önemli olan, hayalinize en yakın konseptlere en uygun fiyatlardan ve en ekonomik yaklaşımlardan ulaşmaktır. Söz konusu ister gelinliğiniz olsun, isterse ev eşyalarınız, piyasa şartlarını da iyice araştırdıktan sonra kararınızı verin. Çünkü daha sonra keşke diyeceğiniz bir durumla karşılaşabilirsiniz. Şu da unutulmamalıdır ki, fiyatlar her zaman kaliteyi yansıtmaz. Kaliteyi pahalılıkla ölçmemeniz bu noktada önemli bir konudur.

Düğün Alışverişinin Olmazsa Olmazları

Düğün alışverişinde yukarıda saydığımız gerekliliklerin dışında, alırken özen gösterilmesi gereken eşyalar bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Yemek Takımları: Her genç kızın edinmesi gereken özel bir takımdır. Ev halkı ile birlikte yenen normal öğünlere eşlik edecek yemek takımlarının yanında; misafirler için özel olarak tasarlanan yemek takımı modelinin de seçilmesi gerekir. Misafirler geldiğinde kullanılan bu yemek takımları, gösterişli olmalı ve herkesi etkilemelidir. Yemek takımları söz konusu olduğunda, misafirlerden güzel yorumlar almak en çok istenen noktalardan biridir. Yine de görünüşün dışında, bir yemek takımının kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Böylece, yemek takımına ait parçaların temizliği daha kolay yapılabilir.

Çatal – Bıçak Takımları:Yemek takımlarınıza uygun çatal – bıçak takımları da almalısınız. Yine aynı şekilde, hem günlük hem de misafire uygun olacak ürünleri tercih etmelisiniz. Günlük kullanacağınız setleri daha ekonomik, çizilebilen ürünlerden seçebilirsiniz fakat misafirleriniz için kullanacağınız takımlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Çizilen bir çatal – bıçak takımı hem hoş görünmez, hem de takımın alacağı negatif geri dönüşler moralinizi bozabilir.

Nevresim Setleri ve Yatak Örtüleri:  Yatak odanızda kendinizi huzurlu hissetmenizin yolu, nevresim setinizin ve yatak örtünüzün sizi iyi hissettirecek renk ve desende olmasından geçer. Renk ve desenin yanı sıra, kullanılan malzemenin sağlınıza uygun olup olmaması da dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Ayrıca evinize gelen misafirlerin de bu konudaki fikirleri önemli olacağından, güzel görünen ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Ev İçin Yapılan Alışverişin Altın Kuralları

Düğün öncesinde ev düzerken işleri son günlere sıkıştırmamanız gerekir. Zaman daraldığında aceleyle kötü bir tercih yapma durumuyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bütçenizi aşan pahalı ürünler de almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle düğün alışverişinizde zaman planlaması yaparak hareket etmeniz çok önemlidir. Örneğin, koltuk takımları ve beyaz eşya gibi ürünlerde sık sık kampanyalar yapılmaktadır. Bu kampanyaları takip etmek, satın alma aşamasında oldukça kar etmenizi sağlayacaktır.

Evinizi eşyalarınızı alırken, kendinizin olduğu kadar eşinizin de kararlarını göz önünde bulundurmanız şarttır. Evi birlikte paylaşacaksınız ve burası çift olarak özel alanınız olacak. Bu nedenle ikinizin de içine sinen, kendinizi en rahat hissettiğiniz eşyaları seçmeniz daha doğru olacaktır.

Düğün alışverişi sırasında unutmamanız gereken bu basit kurallar, stresten uzak ve neşeli bir düğüne sahip olmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki yeniden alamayacağınız tek şey, bu süreçteki güzel anılarınızdır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!