İşte O Büyük Gün Geldi ve Alışveriş Zamanı! Düğün Alışverişi Nereden Yapılır

Hayatınızın en özel ve en güzel anı için: “artık sayılı günler kaldı ve heyecan dorukta” demeden önce tamamlanması ve de her şeyiyle halledilmesi gerekenler vardır. Düğün alışverişi de bunlardan biridir. Evlenecek olan her çift bu özel günün hayalini kurar, unutulmaz kılmak adına da en ince detayına kadar her adımını özenli bir şekilde gerçekleştirir. Çünkü muhteşem anların adeta hafızalara kazınmasını ister.

Düğün Alışverişi Nereden Yapılır” başlıklı bu yazımızda, hep hayalini kurduğunuz bu özel gününüze hazırlanırken neler atlanmamalı, düğün alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler neler, nerede hangi ihtiyacınızı bulabilirsiniz gibi konularla alakalı sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Madem yardımcı olacağız dedik, o zaman başlayalım.

Gelinlik ve Damatlık

Düğün alışverişinin olmazsa olmazı tabii ki gelinlik ve damatlıktır. İstanbul’da birçok alternatif bulabilmek mümkün ama özellikle bu konuda yoğun olarak hizmet veren semtler vardır ki gezilmeden olmaz. Gelinlik ve damatlık için ilk gezilmesi gereken semtler; Fatih, Kadıköy, Bakırköy, Bağdat Caddesi’dir. Her bütçeye uygun hem kiralık hem de satılık gelinlik modelleri bulabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise alışveriş merkezleridir. Buralarda da daha çok gelinlik ve abiye kıyafetler satan uluslararası markalar bulunmaktadır. Bu markaların bazıları, yine her bütçeye uygun gelinlik modelleri satışı yapmaktadır. Kesinlikle incelemenizi tavsiye ederiz. Aklınızın bir köşesinde “keşke oraya da baksaydım” sorusuyla kalmasını istemeyiz. Damatlık alışverişinde biraz daha kısıtlı da olsa seçenekler, yine İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan alışveriş merkezlerindeki bir çok markada çeşitli modeller bulunabilir. Tabii ki sadece gelinlik ve damatlık almakla bitmiyor. Ayakkabı, iç çamaşırı, o özel günde kullanılacak bazı aksesuarlar da söz konusu ama merak etmeyin saymış olduğumuz semtler ve alışveriş merkezlerinde bütün bunları bulabilirsiniz.

Düğün Takılarının İhtişamı

Elbette takılar olmadan olmaz, bunun içinde bir çok mücevher markası setler oluşturmakta, kampanyalar yapmakta. Her keseye uygun çeşitte takı veya setler bulabilmek mümkün. Gelinler için; takı setleri, tektaş çeşitleri bulunurken damatlar için de; kol düğmeleri, saat modelleri bulmak mümkün. Bir de esnaf kuyumcular vardır ki onlardan alışveriş daha da farklıdır. Sohbetleri, pazarlığını keyfi. Her nereden alacak olursanız olsun, bu konuda da tavsiyemiz hem gelin hem de damadın zevkine göre bir şeyler alınması. Ziynet eşyası dışındaki bazı takılar özellikle hatırı sayılır aile büyüklerinin hediye ettikleri kullanılmak istenebiliyor. Yani altın her zaman bozdurmak için olmayabiliyor.

Düğün Mekanı Seçimi

Bir diğer önemli konu ise (eğer düğün yapmayı planlıyorsanız); mekan seçimidir. Nasıl bir düğün hayal ettiğinize (kır düğünü, restoran, salon düğünü) karar verdikten sonra, bu kararınıza uygun mekan araştırmanıza başlayabilirsiniz demektir. Evlenecek olan birçok çift, bütçe açısından kolaylık sağladığından ötürü, düğün mekanları ile anlaşmalarını 6 ay hatta 1 yıl öncesinden yapabiliyor. Bu şekilde hem bütçe oldukça rahatlıyor hem de düğün mekanıyla ilgili yapılacak planlardaki sonraki adımların yükü hafifliyor. Düğün alışverişi öncesinde düğün mekanı anlaşmanızı erken yapmanız kesinlikle lehinize olacaktır. Ama dediğimiz gibi düğün konsepti ile ilgili kesin kararınızı verdiyseniz bu durum söz konusu olacaktır. Bütçeyi daha da uygun tutarak bir yer arayışındaysanız; öğretmen evleri, polis evleri ve sosyal tesisler ile görüşerek anlaşabilirsiniz. Bu tesisler arasında, bazılarının beş yıldızlı otelleri aratmayacak nitelikte olduğunun, menülerinin de oldukça göze ve mideye hitap edebildiğinin, ayrıca bütçe olarak da çok daha uygun olduğunun altını çizmek isteriz.

Mekan Dekoru ve Süslemesi İçin Organizasyon Firması

Mekanla ilgili kararınızı verdiniz, anlaşmanızı da yaptınız. Peki dekorasyonunu kim hazırlıyor? Bu özel gün için müzikleri kim ayarlıyor? Fotoğrafları kim çekecek? İşte bunlar için de işinin ehli bir profesyonelle anlaştığınızda hiç birisini düşünmenize gerek kalmayacak. Bu şekilde hizmet veren farklı farklı firmalar var, elbette hepsinin fiyatları da farklı ama daha zamanınız olduğuna göre randevunuzu alıp görüşerek sizin istekleriniz için en uygun olanı bulabilirsiniz. Eğer anlaşmış olduğunuz mekanın bu tür hizmetleri de var ise sizden şanslısı yok demektir.

Vazgeçilemeyen Gelenek Olan Kına Gecesi

Düğünün hemen öncesinde, kına gecesi de gelinin ve ailesinin isteği doğrultusunda yapılabilir. Kına gecesinde bazı zaman dilimlerinin duygusal geçtiği bilinse de hala kına gecesi yapmak isteyen gelinlerimiz oluyor. Kına gecesi için de bir mekan tutmak gerekebilir ya da minik bir bahçesi olan kafe, restoranda tercih edilebilir. Kına gecesinin zengin bir yemek menüsü olmak zorunda değildir kuru pasta ikramı, kuru yemiş, meşrubat yeterli olacaktır ama kurtları dökmek için müzik sistemi mutlaka olmalıdır. Damat tarafının düğün alışverişi adetleri gereği kına gecesi için: kına, kuru yemiş, mum, kınanın karıştırılacağı tepsi, kına elbisesi (bindallı), başına örtü, kına eldiveni, mendil, ayakkabı, çorap ve geline kına yakılırken avucuna konulması için bir çeyrek altın da alması gerekmektedir. Adet yerini bulmalı ama değil mi? Hemen hemen hepsini, İstanbul’da düğün alışverişi için mutlaka uğranan Eminönü’nde Kürkçü Han ve Şark Han’da rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu semtte oldukça ekonomik modeller bulabilmeniz de çabası. Çeyrek altın için de en doğru adres tabii ki kuyumcu.

Yeni Eviniz İçin Alınacaklar Listesi

Düğün alışverişi sırasında, yeni başlangıçların habercisi olan evinizle ilgili detaylarda mevcut. Mobilyalar, beyaz eşyalar, mutfak ve banyo araçları, halılar ve diğer aksesuarlar gibi. İhtiyaçlarla ilgili bir düğün ev alışveriş listesi yapmanız size oldukça yardımcı olabilir. Ayrıca bütün bunlar için firmaların promosyonlarını da takip etmenizi öneririz. Bu takip sayesinde sürpriz hediyelere sahip olmanız söz konusu. Bazen bu sürprizin bir sürü detayın birleşmiş hali olduğunu görmek oldukça şaşırtıcı oluyor. Düşünsenize bir çelik tencere seti alıyorsunuz, yanında 3’lü mini sahan seti hediye. Bazı markalar ise beyaz eşya düğün setleri oluşturur, bunlara mutlaka göz atmanızı öneririz. Çünkü bir çok alternatife sahip paket bulma şansınız var. Mobilyalar için Masko, Modoko ve Ikea gibi büyük mobilya merkezlerini gezebilirsiniz. Çok daha fazla seçenek bulabileceğiniz gibi, fiyat ve kalite mukayesesini de rahatlıkla yapabilirsiniz. Mutfak ve banyo araç gereçlerini de yine Eminönü Şark Han ve Kürkçü Han içinde bulunan dükkanlardan satın alabilirsiniz. Tabii Ikea, Koçtaş gibi mağazalarda da bulabilmeniz mümkün. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Bunun yanında, artık internetten de bu tür eşyalar için rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor, hem böylelikle zamandan kazanmış ve bir sürü poşet taşımaktan da kurtulmuş olursunuz. İndirimli kampanya sitelerinden de bu ihtiyaçlarınızı satın alarak, önemli ölçüde düğün alışverişi bütçesine katkıda bulunabilirsiniz ve yine zamandan kazanabilirsiniz. Her adımda bir bütçe mevzusu geçtiğinin farkındayız ama malum devir ekonomi devri hem ayrıca zevkinize hitap eden şeyleri ucuza alabilmek varken ne gerek var bir sürü para vermeye. Sizce de öyle değil mi? Bu konuyu da bitirdiğimize göre sıradakine geçebiliriz.

Düğün Günü Kahrınızı Çekecek Düğün Arabası

Bu özel gününüzde sizi getirip götürecek, gezdirecek, kısacası kahrınızı çekecek bir arabaya ihtiyacınız olacak. Bunun için kendi arabanız ya da tanıdıkların arabaları kullanılabildiği gibi araba da kiralayabilirsiniz. Mesela eski model bir araba ile nostalji yapmak isteyebilirsiniz. Ne dersiniz? Bu özel günler için araba kiralama yapan firmalar şoför hizmetiyle birlikte kiralama fiyatı veriyorlar. İstanbul’da bu şekilde hizmet veren oldukça da firma var. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun deriz.

Umarız düğün alışverişi listesi oluşturabilmek için fikirler size yardımcı olmuştur ve umarız bir ömür boyu bu özel günün güzel hatıralarıyla ve sevdiğinizle birlikte ömür boyu mutlu olursunuz. Sizin de yeni evlenecek çiftlere vereceğiniz alışveriş detayları varsa yorum olarak oluşturduğumuz listeye ekleyebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!