Düğün Alışverişi İçin 5 Temel Öneri – Düğün Alışverişi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Düğün hazırlığı içerisinde olan kişiler için düğün alışverişi öncesi yol gösterici niteliğe sahip, genel planın nasıl yapılacağına dair bir yazı.

Birlikte geçireceğiniz bir hayata adım atmaya günler kaldı ancak hala düğün alışverişine çıkmadınız. Üstelik ev için düğün alışverişi nasıl yapılır bilmiyorsunuz. Merak etmeyin, biz de tam olarak bu sebeple, size yardımcı olabilmek için buradayız. Bu kez birlikte yaşayacağınız ev için düğün alışverişi yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini 5 temel adımda toparladık. Böylece kafanızın çok fazla karışmasına imkan vermeden, düğün alışverişinizi planlı ve kolay bir şekilde nasıl yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer hem avantajlı hem de hayalinizdeki gibi bir ev kurmak istiyorsanız eviniz için düğün alışverişine çıkmadan önce mutlaka önerilerimize kulak verin.
Büyük İşi Sona Bırakmayın: Alışveriş İçin Şimdiden Harekete Geçin

Yeni bir ev kurmak gözünüzde büyütebileceğiniz bir iş olabilir fakat bunu ertelemeyin. Bunun için telaş yapıyorsanız, telaşınızı bir kenara bırakın ve eşiniz ile yaşayacağınız evinizi planlamanın keyfini çıkarın. Düşündüğünüz kadar yorucu ve stresli olmadığını anlayacaksınız. Bunun için yapmanız gereken tek şey zamanı iyi değerlendirmeniz. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Düğün öncesi alışveriş sandığınızdan biraz daha fazla zaman alabilir. Alışveriş sırasında istemediğiniz sürprizlerle de karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla her şeye hazırlıklı olmalı, moralinizi hemen bozmamalı, enerjinizi de yüksek tutmalısınız. Dediğimiz gibi işin stresli tarafını bir kenara bırakıp, eğlencesine odaklanmalısınız. Düğün öncesi alışveriş yapmak için birkaç gün yetmeyecektir. Çünkü hem en ekonomik hem de zevkinize uygun seçenekleri değerlendirmek için birkaç hafta belki de daha fazla araştırma yapmanız gerekebilir. Bu sebeple elinizi olabildiğince çabuk tutun. Hatta nişan tarihi itibariyle bazı detayları aradan çıkarmaya bakın.

Mesela beyaz eşyalarını ev tutmadan önce de alabilirsiniz. Birçok firmanın artık depo hizmeti de bulunuyor. Bu sayede hem bütçeniz zorlanmaz hem de indirim fırsatlarını kaçırmamış olursunuz. Bunun dışında ufak tefek züccaciye ihtiyaçlarınızı da önceden alabilirsiniz. Bu tip eşyalar çok fazla yer kaplamadıkları için önceden alınması işinizi kolaylaştıracaktır. Züccaciye eşyalarını ufak tefek görüp sona bırakmamanızı tavsiye ederiz. Ne kadar uzak olsalar da oldukça fazla oldukları için sona bıraktığınız taktirde işinizi zorlaştırabilirler. Aynı şekilde ev tekstili ürünleri de kolayca aradan çıkarabileceğiniz eşyalar arasında. Evinizin tarzını, renklerini kafanızda belirlediyseniz eğer, halı, perde ve benzeri eşyalarınızı da şimdiden alabilirsiniz. Bu eşyalar da züccaciye eşyaları gibi çok fazla yer kaplamadığından, sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle perdelerinizi hazır almak yerine yeniden yaptırmayı planlıyorsanız, siparişi şimdiden vermelisiniz. Böylece olası aksilikler için de önceden önlem almış olursunuz.

Unutmayın, Önceliğiniz Her Zaman Belli Bir Plan Üzerinden Gitmek Olmalı: Bütçenizi Planlayın

Ev için düğün alışverişine çıkmadan önce yapmanız gereken ilk şey bütçe planlaması olmalı. Birkaç gününüzü alacak alışveriş sırasında harcamalarınıza dikkat etmezseniz bütçeyi aşıp gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri satın almakta güçlük çekebilirsiniz çünkü. Bu yüzden neye ne kadar harcama yapabileceğinize karar verdikten sonra yola düşün. Eşiniz ile birlikte yaşayacağınız ev için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini planladıktan sonra, elinizdeki plana göre hayalinizdeki ev için harekete geçebilirsiniz. Bütçe planınızı eşya kategorilerine göre ayırmanız, sizin için daha iyi olacaktır.

ib_api_p_1642989

Örneğin beyaz eşyalara ayıracağınız bütçe ile oturma takımı için ayırdığınız bütçe aynı olmayacaktır. Kalem kalem tüm ihtiyaçlarınızı gruplayın ve bütçe planınızı da bu detaylara göre düzenleyin. Eviniz için almayı planladığınız ve ihtiyacınız olan eşyalarınızı; beyaz eşyalar, mobilyalar, züccaciye, ev tekstili ve diğer olarak 5 başlıkta sınıflandırma yapabilirsiniz. Sonrasında da toplam bütçenizi bu 5 kategoriye paylaştırarak ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz. Evlilik öncesi yapacağınız büyük alışverişte birinci adım olan bütçe planlama ne kadar detaylı olursa alışverişinizin geri kalan kısmı da o kadar plana uygun gidecektir.

Hayalinizdeki Ev, İyi Bir Pazar Araştırmasını Hak Etmiyor Mu?

Evlilik öncesi alışverişinizin ikinci adımı, kapsamlı bir pazar araştırması yapmaktır. Evinize almayı planladığınız bütün eşyalar için yapacağınız pazar araştırması, önceden belirlemiş olduğunuz bütçe için oldukça önemli bir adım olacaktır. Yapacağınız araştırma sonucunda hangi eşyayı, nerede, ne kadara satın alabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Bu da bütçe planınızı bozmamanızı sağlayacak. Pazar araştırmasının diğer bir faydası da, ürün çeşitliliğinin farkında olmanız. Yapacağınız araştırma ile doğru orantılı olarak, çeşitli kategorilerdeki eşya çeşitlerini görebilirsiniz.

ib_api_p_1850095

Eşyanın özellikleri, modeli, olumlu ve olumsuz yönlerini rahatça görmenizi sağlayacak ürün araştırması, eviniz için en güzelini seçmenizi sağlayacaktır. Bu kadar işin arasında bir de mağaza mağaza gezemem diyorsanız, araştırmanızı internet üzerinden yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Biliyoruz ki artık teknoloji bize büyük kolaylık sağlamakta. Bu kolaylığı her alanda kullanıyoruz, neden düğün öncesi alışverişimizde de kullanmayalım? İnternet üzerinden aradığınız ürünü bulmak ve incelemek daha kolay olacaktır. Özellikle ürün çeşitliliği açısından, mağazaya gitmektense, internet üzerinden yüzlerce farklı model ve markada eşyaya ulaşmanız mümkün. Beğendiğiniz eşyaları belirledikten sonra, mağazaya giderek inceleyebilir, satın alacağınız eşyalardan emin olabilirsiniz. İhtiyacınız olan eşyaları sadece hazır satılan eşyalar olarak da sınırlandırmayın. Onca seçenek sonucunda kendi tarzınıza uygun, istediğiniz renkte ya da istediğiniz kalitede eşya bulamamış olabilirsiniz. Bu durumun canınızı sıkmasına izin vermeyin ve hemen çevrenizdeki imalatçıları araştırmaya başlayın. Pek çok yetenekli imalatçı, hayalinizdeki mobilyaların aynısını size sunabilir. Bu kimi zaman daha masraflı olsa da kimi zaman hazır mobilyadan daha da ucuz bir yol olabilir.

Düğün Öncesi Vazgeçilmezleri: Promosyon ve İndirimler

Bildiğimiz gibi, özellikle bahar ve yaz ayları düğün mevsimi olarak karşımıza çıkar ve bu mevsimlerde pek çok firma çeşitli indirim ve promosyonlar sunar. Eviniz için düğün alışverişine çıkmadan önce hangi marka hangi promosyonlara sahip, kaç taksit avantajlı gibi soruların cevapları için sıkı bir araştırma yapın. Hatta takip ettiğiniz ve beğendiğiniz markaların promosyonlarına ait bilgilendirme mailleri almak için e-bülten sistemlerine kayıt olun.

Bu sayede hangi tarihler arasında ne kadar indirimleri var gibi detaylara kolayca ulaşabilirsiniz. Çünkü söz konusu promosyon ve indirimler bazen tam tersi olarak yaz ayları yerine, düğünlerin daha az olduğu kış aylarında da yapılabilmekte. E-bültenler aracılığı ne zaman yapılacağı çok da belli olmayan bu indirimleri kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ekonomik bir düğün alışverişi yapmak istiyorsanız neyi, nereden, ne kadar indirimli alabileceğinizi öğreneceğiniz için fazlasıyla işe yarayacaktır.

Düğün Öncesi Alışverişini Eğlenceli Hale Getirin

Sonuç olarak, düğün öncesi alışverişi ilk başta gözünüzü korkutsa da süreç içerisinde oldukça keyif alacağınız bir dönemdir. Yeni hayatınızla birlikte yeni evinizi de baştan aşağı düzenlemeniz, evlilik öncesinde siz ve eşiniz için birlikte zaman geçirebileceğiniz güzel bir deneyim olacaktır.

Birlikte karar verme, plansız ortaya çıkan bir takım problemlerin üstesinden birlikte gelme gibi deneyimlerinizin olacağını ve tüm bunların sizi birbirinize daha da bağlanmanızı sağlayacak mükemmel birer fırsat olduğunu unutmayın. Sizler de düğün öncesi alışverişlerinizde izlemiş olduğunuz planı ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz. Sizlerin de deneyimlerinizi paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!