Düğün Alışverişi Sırasında Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düğün hazırlıklarınız tüm hızıyla devam ediyor. Koltuk takımınız, beyaz eşyanız, yatak odası takımınız derken sıra geldi en az onlar kadar önemli bir detaya: Halılara… Halıların değeri, onsuz bir odanın ruhsuz ve soğuk görüntüsünden sonra anlaşılıyor. Halı, odaya hem konfor hem de ev sıcaklığı veriyor.

Renk ve Desen

Özellikle kadınların halı seçiminde birinci önceliğinin halının görselliği olduğu bir gerçek. Renginin mobilyalara uygunluğu, deseni ilk bakılan detaylar… Halı alırken elbetteki görsellik , odaya uyum çok önemli. Deseni herkesin zevkine uygun olarak seçeceği bir detay. Rengi ise odaya uygun olarak seçilmeli. Açık renk yüzeylere koyu renk halılar, koyu renk yüzeylere ise açık renk halılar tercih edilmeli. Ayrıca belirtelim, açık renk halılar odayı geniş ve ferah gösterirken koyu renk halılar odayı daha sıcak gösterir.Odanızın tekdüze ve sade olduğunu düşünüyorsanız renkli bir halı, odanızın daha hoş gözükmesini sağlayacaktır. Ayrıca halınıza uygun tonlarda nevresim takımları, fon perdeler ve kırlentler ile odanızda bütünlük sağlayabilirsiniz.

Maliyet

Halı dünyasının en önemli özelliklerinden biri her bütçeye cevap verebilen seçeneklerin bulunması. Bu yoğun yelpazede, düğün alışverişi sırasında halıya ayırdığınız bütçeyle seçeceğiniz halılar hem kalitesi hem de fiyatıyla sizi mutlu edebilmeli. İşte bu yüzden ilk girdiğiniz dükkandan alışveriş yapmayın. Öncesinde bir piyasa araştırmasında bulunun. Ayrıca halıların özelliklerine de dikkat edin. Çünkü ucuz bir halı kısa vade de karlı bir alışveriş gibi gözükse bile kısa ömürlü oluşu yüzünden uzun dönemde sizi zarara uğratabilir.

Doku ve İplik

Konfor gibi halının dayanıklılığı da olmazsa olmazlardan. Birkaç yıl içinde kullanılamaz hale gelen bir halıyı kimse tercih etmek istemez. İşte bu yüzden alacağınız halının dokusuna ve ipliğine dikkat edin. Halının dokusunu dokuma tarzı, hav yüksekliği ve kullanılan ipin özelliği belirler. Pamuk halılar, yün halıdan daha yumuşak ve kullanışlıdır. Fakat ömürleri kısa olduğundan evinizin çok kullanılmayan yerlerinde tercih edilebilirler. Yün halılar ise fiyatları daha pahalı olmasına rağmen ömürlük denilecek kadar dayanıklıdırlar. Bakımları kolay ve kullanışlıdır. Akrilik halılar, yüne benzeyen bir çeşit elyaftır. Sentetiktir. Fiyatları yüne göre oldukça uygundur. Neme karşı dayanıklıdır.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak, çocuk odaları için anti bakteriyel olan halılar seçmelisiniz. Koridorda ve çocuk odasında seçilecek halının kaymayan halı olmasına dikkat etmeniz gerek. Mutfak için ise makine de yıkanabilen, leke tutmayan halı modellerini seçmenizi tavsiye ederiz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!