Düğün Alışverişi Sırasında Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düğün alışverişi son hızla devam ediyor. Eşiniz ile yatağınıza uzanıp sevdiğiniz dizileri seyretme ya da salonunuzdaki koltuklara kurulup tutku dolu filmlerin keyfini çıkartma hayallerinizin gerçekleşmesine çok az kaldı. Ancak işin alışveriş kısmı hiç de göründüğü kadar zevkli değil. Mağazaları gezmekten artık yoruldunuz ve kararsızsınız. Markasıydı, modeliydi, çeşidiydi, o satıcının tavsiyesiydi, bu satıcının kötülemesiydi derken yaşadığınız bunalımı anlayabiliyoruz. Bu sebeple size yardımı dokunabileceğini düşündüğümüz birkaç ipucunu paylaşmak istedik.

İşe öncelikle bütçenizi belirleyerek başlayın. Kendinize koyduğunuz limiti de mümkün olduğunca aşmamaya çalışın. Fiyat konusunda kendinize az bir esneme payı bırakmanızı tavsiye ederiz.

Fiyat konusunu aştıktan sonra sıra, LCD ve LED televizyonlar arasında seçim yapmakta. Teknolojinin ulaştığı son nokta tabi ki LED TV. Mağazalarda bir hayli indirimle satılan LCD ve LED televizyonlar gözünüze çarpacaktır. Unutmayın ki o mağazaların dizaynı size ürünlerini en güzel görüntüyle sunabilme stratejisi üzerine tasarlanmıştır. Eve gittiğinizde aynı görüntüyü yakalayamamanız olağandır. Çünkü çoğu mağaza Bluediskler üzerinden aldığı görüntüyü televizyonlarına yansıtarak size mükemmel bir seyir zevki sunarlar. Ancak evdeki yayınlarımızın kalitesi bu denli yüksek olmadığı için hüsrana uğramanız söz konusu olabilir. Bu durumda en az sürprizi kaliteli bir LED TV ile yaşayacağınızı belirtmemiz gerekir.

Bir de Full HD ve 3D seçeneklerini iyi araştırın. Henüz daha birkaç sayılı kanal HD yayın kalitesi sunabiliyorken bu özelliğe ayrıca para vermenin size ne gibi bir fayda sağlayacağını düşünün. 3 boyutlu televizyonların salonunuzda size film keyfini doyasıya yaşatacağını, ancak aynı özelliğin sizi yatak odasının rahat ortamından koparıp yoğun bir platformun içine taşıyacağını ve film izlerken arzu ettiğiniz dinginliği bulamayabileceğinizi eklememiz gerekir.

Televizyonun büyüklüğü de önem arz eder. Yatak odalarına 32’’ bir televizyon yeterli gelecektir. Seyir zevki için salonlarınızda tercihiniz 40’’-42’’ arasında olmalıdır. Duvara asılan modelleri tercih edebileceğiniz gibi odanın dekoruna uygun, sehpa üzerinde sergilenebilecek tasarımları da düşünebilirsiniz. Mutfak gibi televizyon yerleştirebilme imkanının kısıtlı olduğu dar mekanlarda çok daha pratik, mobil tarzı televizyon seçeneklerine de, ülkemizde olmasa da, yurt dışındaki web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Artık tüm verileriniz tamam. 40’’, şık tasarımlı, Full HD bir televizyon almaya karar verdiniz. Peki, televizyonun görüntü tarama hızı kaç olmalı? Görüntü tarama hızı akışkanlıkla, özellikle hareketli sahnelerinin kesintisiz seyriyle alakalıdır. Hemen ekleyelim çok yüksek görüntü hızı vaat eden televizyonlara uyumlu yayınlara henüz sahip değiliz. Bu sebeple en az 200 Hz bir görüntü tarama hızı tercih etmenizi öneririz. Yine 1920 x 1080 görüntüye sahip 1080p bir televizyon, size Full HD bir görüntü sunacaktır. Bu piksel yoğunluğu en az 200 Hz görüntü tarama hızı gerektirecektir. Daha düşük tarama hızlarından kaçının.

Son olarak hemen belirtelim ucuz ve kalitesiz ürünlerden kesinlikle uzak durun. Kötü marka tercihi sizi ileride yaşanacak olumsuzluklarda sıkıntıya sokacaktır. Bu tip televizyonların arıza vermesi halinde genelde telafisi olmaz ve yenisinin alınması gerekir. Bu sebeple satış sonrası teknik destek veren bir firmaya yönelmeniz lehinize olacaktır.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!