Düğün Alışverişi Yaparken Alınması Gerekenler

Düğün organizasyonu yapılması gereken pek çok şeyi içinde barındırır. Düğün alışverişi de bunlardan bir tanesidir. Düğün alışverişinizi yaparken alınması gerekenleri sizler için derledik.

Düğün alışverişi demek kendi eviniz ve kendi zevkleriniz demek. Evinizin her noktası sizi ve eşinizi yansıtacak demek. Yeni bir hayata başlamaya hazır mısınız? Düğün alışverişi yaparken alınması gerekenler başlıklı yazımızda düğün telaşınızı biraz olsun azaltmak için almanız gereken şeyleri listeledik.

Havalar ısındıkça şahsınıza ulaşan düğün davetiyeleri de artmıştır. Çünkü her gelin ve damat güzel bir yaz akşamında evlenmenin hayalini kurar. Tüm sevdiklerinin katıldığı güzel ve unutulmayacak bir düğünü, hatıraları arasına eklemek isterler. Tüm bu düğün koşturması tatlı bir heyecan olsa da bir o kadar yorucudur ve plan dahilinde organize edilmelidir. Düğün alışverişi ise koşturmanın en önemli adımıdır.

Eşinizle yani sevdiğiniz kişiyle yaşayacağınız evi yani kısaca gelecekteki hayatınızı kurmanız açısından düğün alışverişi büyük önem taşır. Mutfağınızdaki yemek takımlarından tutun salonunuzun biblolarına kadar her detaya karar vermeniz gerekir. Ne alacağım ne yapacağım diye düşünen yeni evlenecekler için bu liste adeta hayat kurtaracak! İşte düğün alışverişi yaparken alınması gerekenler:

Yemek Takımları

Her genç kız annesinden görmüştür mutlaka. Ev halkı için ayrı takımlar, misafirler için ayrı takımlar bu işin geleneğidir. En gösterişli yemek takımları misafirlere ayrılır. Siz de eşinizle baş başa bir yemek yerken şık bir sofrada oturmak istersiniz. Ama şıklık ve gösteriş bir yana, bir kadın için bu konudaki en önemli ayrıntı ise temizliklerinin kolay olması ve dayanıklılığı. Bulaşık makinesinde yıkanan bir yemek takımı hayatınızı daha da kolaylaştırmaz mı?

Çatal-Bıçak Takımları

Aldığınız yemek takımlarını taçlandırmak için çatal-bıçak takımları seçmek sandığınızdan daha mühim. Yine misafirler için ve ev halkı için ayrı seçimler yapmak gerekiyor. Günlük kullanacağınız set, kullanıma bağlı olarak çizilip hasar göreceğinden misafir sofrasında çok hoş görünmeyebilir. Bu nedenle çatal-bıçak takımlarını iki farklı set halinde almak daha mantıklı bir karar olacaktır. Ayrıca çatal- bıçak takımlarınızın yemek takımlarınız ile uyumlu olması gerekir.

Çaydanlık Seti

Çaydanlık seti de düğün alışverişi yaparken alınması gerekenler listesinin bir parçasını oluşturur. Çaydanlık setinin içinde de ihtiyacınız olan çoğu ürün bulunmaktadır. Örneğin, küçük ve büyük ebatlarda çaydanlıklar, kahve cezveleri ile kahve fincanları çaydanlık setlerinin içinde bulunur. Çaydanlık seti alırken dikkat etmeniz gereken nokta şudur: Çaydanlık sürekli yıkanan ve temizlenen bir eşya olduğundan paslanmaz ve çelik çaydanlıklar almanızda fayda vardır.

Tencere Seti

Tencere seti, düğün alışverişi yaparken almanız gereken ürünler arasında bulunur. Tencere seti alırken mantıklı tercihler yapmanızda fayda vardır. Evliliğinizin ilk zamanları olmasa da daha sonrasında evinize gelip gidecek misafirleriniz fazla olabilir. Bu nedenle tencere seti alırken 7’li ya da 10’lu setlerden alabilirsiniz. Özellikle siyah granit tencere setleri sizin için hem şık hem de kullanışlı bir seçenek olabilir. Bu tarz tencere setlerinin içinde küçük ve büyük çaplı tavalar, geç pişecek yemekleri daha çabuk pişirecek olan düdüklü tencereler ve çeşitli boylarda yemek tencereleri ile pilav tencereleri de bulunur.

Nevresim Setleri ve Yatak Örtüleri

Gün içinde yorulduğunuzda uyumak en iyi ilaçtır ve bir de sevdiğiniz yanınızdaysa değmeyin keyfinize. Odanıza geldiğinizde kendinizi huzurlu hissetmeniz için nevresim setlerinizin ve yatak örtülerinizin sizi iyi hissettirecek renk ve desenlerde olmasının yolu düğün alışverişinden geçiyor. Renk ve desenin yanı sıra aldığınız ürünlerin malzemesinin sağlınıza uygun olup olmaması da dikkat etmeniz gereken bir nokta.

Beyaz Eşya ve Mobilya

Düğün alışverişi yaparken alınması gerekenler kapsamında belki de en önemli ayrıntılardandır beyaz eşya ve mobilya seçimi. Bu seçim son derece önemlidir. Çünkü evlilik sonrası yaşayacağınız evin temelinde beyaz eşyalarınız ve mobilyalarınız yer alır. Bu nedenle beyaz eşya seçimi konusunda cömert davranmakta fayda vardır. Eğer ucuz ve kalitesiz beyaz eşyalar alırsanız birkaç ay sonra bunlar bozulabilir. Dolayısıyla siz bozulan beyaz eşyalarınızı yenilemek için daha büyük masraflara girmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle en başta beyaz eşya seçiminde titiz davranmanızda yarar vardır. Aynı durum mobilya seçimleriniz için de geçerlidir. Evlilik sonrası yaşayacağınız evde beraber yaşayacaksınız. Bu nedenle mobilya seçimi yalnızca geline bırakılmamalıdır. Gelin ve damat beraber karar vermelidir. Mobilya seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken nokta ise geniş ama hafif olmalarıdır. Aynı zamanda dayanıklı ve sade renkte olmaları mobilyalarınızı uzun süre kullanmanızı sağlar.

Çeyiz Setinde Neler Bulunur?

Çeyiz seti aslında tüm bu alışveriş listesinde yer alan çoğu şeyin içinde bulunduğu bir settir. Yani gelin ve damat eğer bu tarz ürünleri tek tek almak istemezler ise araştırıp kendilerine uygun çeyiz seti de alabilirler. Çeyiz setinde misafirler için 10-12 kişilik yemek takımı ve çatal-bıçak takımı bulunur. Ayrıca 6 kişilik günlük kullanıma uygun yemek takımı, kahvaltı ve çatal- bıçak takımı da bulunmaktadır. Aynı zamanda hem günlük kullanıma uygun hem de misafirlerinize özel masa örtüleri, bardak takımları, kepçe, tahta kaşıklar gibi gerekli mutfak araç ve gereçleri, baharat takımı, yağdanlık takımı gibi ürünler de çeyiz setinde yer alır. Ayrıca çaydanlık ve cezve takımı, kahve ya da çay makinesi, tezgah üstünde yer alan kaşıklık ya da bardaklık gibi kullanışlı ürünler de çeyiz setinde bulunur. İşte bu nedenle bu tip ürünleri tek tek almak yerine uygun markaların çeyiz setlerinden bir tanesini alabilirsiniz.

En Uygun Düğün Paketleri

Düğün başlı başlına masraflı ve bütçe ayrılması gereken bir organizasyondur. Gelinlik, damatlık, kına gecesi, bekarlığa veda gecesi gibi ayrıntıları da içinde barındırdığından hayatınızın belki de en masraflı dönemidir. Bu nedenle düğün paketleri içinde en uygun düğün paketlerini seçmek daha mantıklı olur. Düğün paketlerinin içinde koltuk takımı, yatak odası takımı, yemek odası takımı, yatak ve baza, yatak başlığı, televizyon, buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ürünler bulunur. Çoğu zaman ürünleri tek tek almaktan daha uyguna gelen düğün paketlerini tercih edebilirsiniz. Hatta evlilik tarihiniz yaz mevsimine denk geliyor ise size kış mevsiminden uygun düğün paketlerini almayı önerebiliriz. Düğün paketleri fiyatları içerdikleri ürünlere göre değişiklik gösterir. En uygun düğün paketleri 9.000 TL’den başlamaktadır. Bu paketler genelde standart şekilde sunulur. Örneğin düğün paketinde yer alan koltuk takımını çıkarıp onun yerine daha başka ürünler koyamazsınız. Bu nedenle eğer düğün paketlerini tercih edecekseniz içeriğinde daha fazla ürün bulunan paketleri tercih etmenizde yarar vardır.

Düğün alışverişi aslında sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanız için güzel bir an. Kendinizi huzurlu ve mutlu hissedeceğiniz bir eve, yanınızda eşinizle ilk adımı atmak ve sevdiklerinize sevginizi katacağınız sofralar hazırlamak için düğün alışverişi fikrini küçümsemeyin ve planlı davranın. Önceden bir liste hazırlamak yaşadığınız telaşla bazı eşyaları unutmanızın önüne geçecektir. Şimdiden mutluluklar! Eğer sizin de düğün alışverişi yaparken alınması gerekenler listenizde olmazsa olmaz ürünleriniz varsa bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!