Düğün Alışverişi: Yeni Bir Ev Kurmak!

Söz oldu, nişan oldu… Vee sıra geldi düğüne! Düğün günü gelip çatmadan önce elbette sıcak yuvanızı kurmanız gerekiyor. Aylardır belki de senelerdir eşinizle beraber hayalini kurduğunuz o güzel evinizde oturmaya artık sayılı günler kalıyor. Hayalinizdeki evde oturmanız için önemli noktaları sizin için yazımızda detaylandırdık.

Sıcacık Mutlu Yuvalar

Evlilik yolunda ilerlerken yaşanılan zorlu süreçlerden biri de yuvanızı fiziki olarak kurmaktır. Yani sevdiğinizle yaşayacağınız yeni bir ev! Müstakbel eşiniz de, siz de önceki evlerinizden ayrılıp yeni bir yuva kurmak üzere yeni bir evde yeni bir hayata başlarsınız. İster pembe panjurlu olsun ister mavi çatılı isterse tek oda olsun, içinde mutluluk, huzur ve aşk olduktan sonra nasıl olursa olsun mutlu bir yuva çıkar ortaya. Tıpkı atalarımızın da dediği gibi iki gönül bir olduktan sonra samanlık seyran olur…

Zamanı Doğru Kullanmak Stresinizi Azaltır

Dugun alisverisi yeni bir ev kurmak, bir evi sıfırdan dayayıp döşemek tabii ki kolay değil ama çok zevkli bir uğraş. Özellikle de hanımlar için çocukluğumuzda oynadığımız evcilik oyununun gerçek hayata uyarlanmış versiyonu diyebiliriz bu işe :)Düğün öncesi yeterli vakit ayırdığınız taktirde evinizi dekore etmek düğün hazırlığı kısmının büyük ihtimalle en keyifli kısmı olacak. Zamanı doğru kullanmak düğün öncesinde hayati derece önem taşımaktadır çünkü zamanı doğru kullandığınız zaman hem strese girmeyeceksiniz hem de ihtiyaçlarınızı karşılamak adına sıkışmış bir halde alışveriş değil de daha geniş zamanda istediğinize bakıp, alma şansını yakalama imkanınız olacak.

Araştırma Yapmak Doğru Karara Yönlendirir

İşe başlarken, ne istediğinize dair hiçbir fikriniz yoksa, dekorasyon dergileri ve blog’ları en önemli ilham kaynaklarınız olabilir. Dergiler ve internet size son dönem trendleri, hangi parçaları nerede ne fiyatlara bulabileceğiniz ve yaratıcı dekorasyon uygulamaları konularından fikir verecektir. Ama bu fikirleri alıp kendi (ve tabii müstakbel eşinizin) zevkiyle harmanlamak sizin beceriniz olacak sevgili ev sahibesi :)…

İçerisinde hiçbir şey olmayan, bomboş bir evi dayayıp döşemek oldukça ilgi ve beceri isteyen bir iştir. Detaylı bir şekilde her ayrıntıya göz atmanız ve müstakbel eşiniz ile beraber ne istediğinize iyi karar vermelisiniz. Genellikle yeni ev döşeyecek kişiler, işe nereden başlayacaklarını bilememekle beraber heyecanlarınında üzerine eklenmesiyle birlikte oldukça farklı ruh hallerine bürünebiliyor. Bu farklı ruh hali ise durum akışını daha karmaşık hale getirebiliyor. Eğer kendinize detaylı bir evlilik lsitesi oluşturursanız kolay bir şekilde durumu kontrol altına alabilir ve durumun üstesinden gelebilirsiniz. Detaylı şekilde hazırlayacağınız yeni ev ihtiyaçlarını karşılama listesine yardımcı olmak adına size bizde bir liste oluşturduk. Tabii ki bu listede yazılı olan herşeyi almak ya da kullanmak zorunda değilsiniz. Arzu ettiğiniz veya öncelik verdiğiniz ihtiyaçlarınızı ön planda tutmak sizin için daha yararlı olacaktır.

Belirlenmiş Bütçe İhtiyaçlarınıza Öncelik Tanımanıza Yardımcı Olur

İhtiyaçlarınıza karar verirken öncelikle bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Bütçenizi belirledikten sonra ilk sırayı öncelikli ihtiyaçlarınıza vermeli ve daha sonrasında ise zevkinize ve evinizin eşya alımına göre kararlar vermelisiniz.

Eviniz için alışverişe çıkmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir konu da yakınlardan gelecek olan hediyeler. Siz beyaz eşya alışverişinizi yaptıktan sonra abinizden ‘ama ben size buzdolabı alacaktım’ gibi bir cümle duymak istemiyorsanız ailelerin yeni eviniz için ne gibi bir katkıda bulunacağını, size ne tür ev hediyeleri vereceğini öğrenin. Ardından eksiklerin listesini çıkarın ve alışveriş maratonuna öyle başlayın. Hediyelerinizi sormakta hiçbir olumsuzluk yaratacak neden bulunmamala beraber tam tersine aksi bir durumla karşılaşılmaması adına yerine göre uygun bir davranış olarak algılanacaktır. Dugun alisverisi yeni bir ev kurma, yourucu ve uğraş gerektiren bir iş olduğu kadar güzel ve mutluluk vericidir.

Ev alışverişinizi daha kolay gerçekleştirmeniz için bir planlamaya gitmenizi öneririz. Bu planlamayı da yaparken keyifle yapacağınız alışverişi ana başlıklara ayırırsanız, her birini bütçelendirmeniz ve her bir başlık için ayrı araştırmalar yapmanız daha kolay olacaktır. İşte ilerleyen yazılarda her birine ayrı ayrı değineceğimiz ev alışverişi başlıkları:

  • Salon mobilyası
  • Yatak odası mobilyası
  • Yemek odası takımı
  • Beyaz eşya ve küçük elektrikli aletler
  • Mutfak ve banyo

Genel olarak baktığımızda listenin ana başlıkları bu şekildedir. Ana maddelere diğer yazılarımızda değineceğiz fakat sizlere bir evin genel ihtiyaç listesinden araştırmaları ve alışverişlerinizi gerçekleştirmeniz adına bir kaç ayrıntı vermekten mutluluk duyarız.

 

Mobilya Kategorisi;

– Salon mobilya takımı

– Salon yemek odası takımı

– Oturma odası takımı

– Yatak odası takımı

– Sehpalar

– Çalışma masası

– Ayakkabılık

– Mutfak masa ve sandalye takımı

– Mini tabure

Bunlar ana başlıkların altında önemli, atlanmaması gereken ayrıntılardır. Elektronik ev aletlerinde de birçok eşya ayrıntısı mevcuttur. Bunlar;

– Elektrik süpürgesi

– Saç kurutma ve fön makinesi

– Ev telefonu

– Ütü

– Su ısıtıcı

– Tost makinesi

– Katı meyveler için öeyve suyu sıkacağı

– Mutfakta yardımcı küçük el robotları

– Ekmek kızartma makinesi

– Çay ve kahve makineleri

Bir evin olmazsa olmazlarından biride beyaz eşyalardır. Beyaz eşyası olmayan ev tuzu eksik bir yemeğe benzer. Beyaz eşyalar;

– Buzdolabı

– Fırın ve ocak

– Bulaşık makinesi

– Çamaşır makinesi

– Klima

– Mikro- dalga fırın

– Televizyon

– Davlumbaz

Genel ev ihtiyaçları için de ayrıca bir liste gerekiyor tabii. Bunlar;

– Kapı önü paspası

– Çamaşır teli

– Ütü masası

– Paspas

– El süpürgesi

– Dikiş takımları

– Çamaşır sepeti

– Ayna

– Saksı

– Kül tabağı

– Askı

– Ampul

– Saat

– Mumluk

– Kova

– Tartı

– Kapı asacağı

– Alet kutusu

– İlk yardım dolabı

– Anahtar asacağı

– Vakumlu saklama torbaları

Genel başlıklar haricinde bir de evde olması gereken, kurtarıcı eşyalar olarak yukarıda listelenen eşyalara göz atabilirsiniz. Her bütçeye uygun bulabileceğiniz ürünler hemen hemen iyi bir araştırma sonucu bulunabilir. Ancak önemle üzerinde durmak istediğimiz bir konu bulunmakta. Almaya karar verdiğiniz ürünlerin kaliteli omasına özen göstermelisiniz. Küçük bir not ile yine belirtmek isteriz ki kaliteden kastımız yüksek fiyatlı ürünler değil, üretiminde  kaliteli malzeme kullanılmış olan ürünlerdir. Kaliteli ürünleri de uygun fiyatlı olarak bulmam mümkündür yalnızca iyi bir araştırma ve gözlem yeteneği gerekmektedir.

Sevdiğiniz insan ile yaşayacağınız mutlu yuvanızda umarız her detay dilediğiniz, gönlünüzdeki gibi olur.

Evinize alacağınız mobilyalarınızın seçimini, evinzin boyalı olduğu ya da boyanacak olduğu  duvar rengine de dikkat ederek gerçekleştirirseniz mükemmel bir uyum yakalamanız daha da mümkün hale gelecektir. Eğer eviniz küçükse mobilya alımını abartmamalı, evinizin ölçüleri ve kapasitesi doğrultusunda satın almalısınız. Her odanın takımında bulunan ürünleri, takımın bozulmaması adına mutlaka satın almak zorunda değilsiniz bunu da unutmamalısınız. Evinize en çok yakışacak ve sizinde bugüne kadar hayalinizde hep canlandırdığınız mobilya takımlarının birleşimi bir tercih yapmanızı umarız. Eşiniz ile beraber yeni bir yaşama adım atacağnız mutluluk yuvanızda huzur, mutluluk, sağlık dolu güzel zamanlar geçirmenizi diler, güzel günlerinizin ilk günkü sıcaklığı ile bir ömür boyu sürmesini temenni ederiz.

Mutluluklar!

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!