Düğün Alışverişinde Geline Neler Alınır?

Aile en kutsal müessese, evlilik de bunun anahtarı. Bu yola giren erkekleri zorlu bir sürecin beklediği de hepimizin malumu. Bölgelere göre çeşitli farklılıklar gösterse de genel olarak düğün alışverişinde geline alınması gerekenler aşağı yukarı aynıdır. Bunları alması gereken de damattır. Çoğu erkek hiçbir zaman kullanmayacağı eşyayı neden satın aldığını anlayamadığını söyler. Burada bir noktaya değinmek lazım. Düğün alışverişinde geline alınan şeylerin tamamı sadece gelinin kullandığı, ona ait olan şeyler değildir. Eve alınan eşyalar gelin kadar damadın da kullandığı eşyalardır. Erkeklerdeki ‘Bütün paramızı tencere-tavaya harcıyoruz, ama hiç kullandığımız şeyler değil bunlar’ algısı oldukça yanlış kısacası. Peki düğün alışverişinde geline neler alınır yani damadın satın almakla-karşılamakla yükümlü olduğu şeyler nelerdir?

Düğünün yapılacağı mekanın ücreti, düğün davetiyesinin basımı, gelinlik ve tabii ki damatlık, gelin arabası, gelinin ve yakınlarının saç ve makyaj masrafları, çiftin yaşayacağı evin kirası, evin odalarına konulacak eşyaların çoğu (koltuk takımı, yemek masası gibi), fotoğraf albümü, ülkemizdeki güzel adetlerden biri olan zarf içinde çocuklara dağıtılacak para damadın karşılaması gerekenler olarak akla ilk gelen şeyler. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Mesela mobilya ve beyaz eşya alışverişinde damat ile gelin mutlaka birlikte olmalı. Çünkü ortak kullanımda olacak bu eşyaları iki tarafın da beğenmesi şart. Yani parayı kimin ödediğinden ziyade hangi eşyanın daha kullanışlı olduğu, ortak zevke hitap edip etmediği ve kimin daha çok işine yarayacağı önemli. Eğer mümkünse aileleri bu alışverişe dahil etmemek de gerekiyor. Fazla nüfusun yaratacağı curcuna bazen istenmeyen durumları beraberinde getirebilir. Ancak malın iyisinden, esnafın dilinden anlayan bir aile büyüğünün tehlike anında hayat kurtaracağı da göz ardı edilmemeli. Kısacası dengeyi iyi kurabilirseniz umduğunuz alışveriş performansının kat kat fazlasına ulaşabilirsiniz. Aksi durumda canının çok sıkılacaktır.

Unutmadan, damadın düğünde geline alması gerekenler listesinin en önemli maddesini sona sakladık: Takılar. Bir düğün merasiminin olmazsa olmazı takılar, yükte hafif, pahada ağır olma özellikleriyle en çok önem arz eden şeylerdir. Altın ya da pırlanta yüzük, saat, kolye, küpe, bileklik ve bilezik damat ve damadın ailesi tarafından geline hediye edilen takılardır. Damadın ailesinin geline hediye etmesi gereken bu takılar damat tarafından satın alınır. Aslında günümüzde evli çiftlerin düğün takılarını ortak mal saymaya başladığını söyleyebiliriz. Düğün alışverişi hassas dengeler üzerine kuruludur. Bu yüzden azami dikkat ve sabır gerektirir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!