Sevdiklerinizi Mutlu Gününüze Davet Etmenin En Şık Yolu: Düğün Davetiyeleri

Düğün sevdiklerinizle paylaştıkça değerli ve anlamlı olur. Bu mutlu gününüzde sizinle aynı duyguları hissedecek olan bu kişileri nasıl çağırdığınız çok önemlidir. Düğün konseptinize uygun ve tasarımıyla yıllarca saklanabilecek düğün davetiyeleri ile sevdiklerinizi davet edin!

Hayatınızın en özel davetini o güne yakışır, ruhunuzu ve düğün konseptinizi yansıtır bir davetiye ile taçlandırın. Modern zamanların prens ve prensesleri, hayatlarının en anlamlı günlerinde muhakkak ki sevdikleriyle birlikte olmayı arzu ederler. Düğünler, hayatınızın geri kalanında gülümseyerek hatırlayabileceğiniz bir dolu anının arka planını oluşturan davetlerdir. Düğün konseptinize uygun olan dugun davetiyeleri de sevdiklerinizi, hayatınızın en mutlu gününe çağırmanın ve onlara özel bir anı bırakmanın en güzel yoludur.

Klasik mi İstersiniz Yaratıcı mı?

Klasik vazgeçilmezdir. Geçmişten günümüze, gittiğimiz her düğün organizasyonun bir yerinde göze çarpar. Ana konseptin klasik olmasından ne kadar uzak durmaya çalışırsanız çalışın, fikirler bittiğinde sizi kurtaracak olan, klasiğin vazgeçilmez dünyası olacaktır. Kırık beyaz, ekru veya toz pembe, vazgeçilmez ince detaylar, danteller ya da kurdeleler. Bir fiyonk sonsuz bağınızı anlatan bir tasarıma dönüşerek sizi kararsızlığınızdan kurtarabilir.

Ferman modelleri ise davetiyelerinde tarihsel bir dokunuş ve nostalji isteyen çiftler için uygun olabilir.

Davetiyenizi, gelen onlarca davetiyenin arasından kurtarıp sevdiklerinizin evinde bir köşe bulmasını ister misiniz? Açıkçası eğer çok yakın bir arkadaşınız ya da akrabanız değilse bu klasik bir davetiye ile zor. Sizi sevmedikleri için değil elbet ama her sevdiğinin davetiyesini bir köşeye koysa ev, adeta bir koleksiyon görüntüsü vereceğinden düğünün ardından davetiyeniz ortadan kalkacaktır. Davetiyenizi bu kaçınılmaz sondan kurtarmak için ufak ancak etkileyici dokunuşlarla yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Hatta belki kendi davetiyenizi kendiniz yapabilirsiniz.

“Davetiyem asil ama modern olsun,” diyorsanız küçük bir dantel detayı ile ya da kurdele ile canlandırılmış modeller ile hiçbir zaman canlılığını yitirmeyen düğün davetiyelerine sahip olabilirsiniz.

Çocuksu bir havaya sahipseniz veya eğlenceli bir çiftseniz, bu kişiliğinizi düğün davetiyenize de yansıtarak konuklarınızın davetiyenizi ellerine aldığında da gülümsemelerini sağlayabilirsiniz. Son dönemlerin en çok tercih edilen karikatür, cartoon çizim davetiyeler ya da evliliğe dair ufak esprilerin olduğu tasarımlar sizin için biçilmiş kaftan.

 

Dugun davetiyeleri bu kadarla sınırlı değil. Çiftlerin kendi fotoğraflarıyla süsledikleri davetiyeler de var. Bu davetiyelerin hoş tarafı ise hem kendinizi yıllar geçse de hatırlatmak hem de çağıracağınız kişiye mutluluğunuzu ucundan birazcık olsun göstermek.

Düğün Davetiyesi Seçiminde Püf Noktalar

Dugun davetiye cesitleri arasından seçim, birçok düğün konsepti ve davetiye çeşidi varken oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreci daha kolay ve keyifli hale getiren bazı ince detaylar vardır. Davetiye seçiminizi kolaylaştıracak olan bu detayları sizin için derleyerek yükünüzü hafifletmek istedik.

Baskı Adedini İyi Hesaplayın

Birçok çiftin davetiye seçiminde en sık yaptığı hatayı ilk sıraya aldık. Davetiyeleri seçmeden önce neden baskı adedini belirlemeniz gerekiyor şöyle açıklayalım: Diyelim ki tam da istediğiniz gibi şık ve gösterişli bir davetiyeyle karşılaştınız. Eğer kaç adet davetiye bastıracağınızı bilmiyorsanız, adet başına hesaplanan davetiye ücreti biraz pahalıya patlayabilir. Bu durumu önlemek adına davetiye modelinize karar vermeden önce davetli sayınızı belirleyip bütçenize uygun modellerden başlamakta fayda var. Ayrıca hazır sırası gelmişken bir kez daha hatırlatalım; aileler için ve özel verilecek davetiye sayısını belirledikten sonra son dakikada birilerini incitmek istemiyorsanız, en az 50 adet ekstra davetiye bastırmanız gerektiğini unutmayın.

Temanızı Unutmayın!

Konuklar için düğünle ilgili ön bilgiyi oluşturacak olan düğün davetiyeleridir. Temanıza uygun bir seçim yapmanız gerekiyor. Tarihi temada bir düğün için üzerinde gündelik fotoğraflarınız bulunan bir davetiye iyi bir fikir olmayacaktır. Renkler, tonlar, fotoğraflar ve yazı tipleri hepsi düğün temanıza dikkat çekecek şekilde olmalıdır. Kır düğünü için açık renkler seçebilir, kapalı bir salon düğünü içinse daha fazla desenli ve işlemeli davetiyeleri seçebilirsiniz. Aslında düğün davetiyesini moda gibi düşünmenizde hiçbir sakınca yok.

İlkbahar, Yaz Düğünü mü; Kış Düğünü mü?

Bu çok önemli bir konu çünkü davetiyeniz tamamen düğününüzü yansıtacağından, düğünün olacağı mevsim de davetiyede önemli rol oynayacaktır. Eğer bir ilkbahar-yaz düğünü yapacaksınız, çok daha açık renklerde düğün davetiye çeşitleri tercih etmenizde fayda var. Hatta düğün davetiyenizde güneş ve deniz teması da kullanabilirsiniz. Kış aylarında evlenecekseniz, gri veya toprak tonları kullanmanız daha uygun olur. Davetiyenizde yine bir mevsim belirtisi olan kar yağışını kullanabilir, farklı motifler uygulayabilirsiniz.

Düğün Mekanını Dikkate Alın

Yapacağınız düğünün mekanına göre bir davetiye seçmenizde fayda var. Bir kır düğünü düşünüyorsanız çiçek temalı, pastel tonlarda dugun davetiyeleri kullanabilirsiniz. “Yok, ben otel düğünü istiyorum,” diyorsanız, daha çok çerçeveli belki de altın ya da gümüş varak görünümlü, kutu formlu düğün davetiyeleri sizin için uygun olacaktır. Bu arada düğününüzün mekan dekorasyonunda kullanacağınız renkleri davetiyelerinizde de kullanırsanız çok hoş bir uyum yakalamış olursunuz, bizden söylemesi.

Davetiye Tasarımında Zevkinizi Konuşturun

Davetiyenizin modeli tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlı. İster sıra dışı isterseniz vintage bir davetiye modeli seçebilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanız gereken nokta ise davetiyenizin düğün konseptinizle uyumlu olması gerekliliği. Romantik bir düğünün davetini ilginç bir model yapsın istemezsiniz! Bu yüzden düğün konseptinizle uyumlu olduğu sürece zevkinize uygun herhangi bir düğün davetiyesi tasarımını seçebilirsiniz. Bu konuda rehberiniz tamamen zevkiniz olacağından acele karar vermemenizde fayda var.

Davetiyenizde Yer Alacak Sözleri Belirleyin

Davetiyenize yazılacaklar da en az davetiyenizin şekli kadar önemlidir. Dilerseniz eşinizle sevdiğiniz bir şarkı sözünü ya da sizin için önemli olan bir sözü davetiyeye yazabilir, dilerseniz de sadece “Mutlu günümüze bekliyoruz” gibi bir yazı yazabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken iki şey var; bunlardan biri aileleriniz. Aile bireylerinizin bu düğünü en az sizin kadar heyecanla beklediğini biliyorsunuz, bu yüzden onların isimlerini de düğün davetiyeleri üzerine yazmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca davetiyenin kaç kişilik olduğunu da belirtmenizde fayda var.

Kağıt Kalitesi Sandığınızdan Daha Mühim

Her ne kadar davetiyenizin gösterişini tasarımın belirlediğini düşünseniz de aslında durum sandığınızdan çok daha farklı. Düğün davetiyelerinin gösterişini ve kusursuzluğunu kullanılan kağıdın kalitesi belirler. Kağıdın dokusu ve kalınlığının davetiye modelinizle uyumlu olup olmadığından emin olmalısınız. Örneğin, tablet formunda şık bir davetiye için orta incelikte bir kağıt kullanamazsınız, olabildiğince kalın bir kağıt çeşidi olması gerekir. Eğer kağıt konusunda endişeleriniz varsa da matbaanızdan destek alabilirsiniz. Her gün önlerinden binlerce kağıt çeşidi geçen onlar olduğuna göre size en uygun kağıdı göstermek konusunda da matbaacınızdan iyisini bulamazsınız.

Nikâh ve Düğün Farkını Belirtin

Eğer düğün ve nikâhınız farklı yerlerde olacaksa davetliler de bölünecek demektir. Davetlileri bölüp de davetiyeleri bölmemek olmaz. Bu detayı atlarsanız, düğününüze masası olmayan birçok insan gelebilir. Bunu engellemek için yalnızca nikâha davetli olanların listesini çıkarıp onlara ayrı bilgi içeren davetiyeler göndermeniz en kolay çözüm.

Davetiye Gönderim Zamanı

Davetiyeyi ne zaman göndereceğiniz oldukça önemli. İşi son haftalara bırakmayın, LVC’ler veya postada yaşanan aksaklıklar yüzünden düğüne katılacak kişi sayısı son günlerde belli olacak bu da gereksiz yere strese girmenize neden olacaktır. Özellikle başka şehirlerden gelecek olan katılımcıları daha da erkene almanızda fayda var.

Evliliğe giden yolda seçiminiz ne olursa olsun, tüm sevdiklerinize düğününüzün üzerinden uzun yıllar geçse bile davetiyenize baktıkları her anda yüzlerinde gülümseme bırakacak dugun davetiyeleri ile mutlu anınızı ölümsüzleştirin.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!