Düğün Davetiyeleri Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Düğün davetiyeleri seçimi genelde evlilik hazırlıkları telaşı içerisinde son dakikaya bırakılsa da aslında oldukça detaylı ve önemli bir iş.

Düğün öncesi karşılaşılan tatlı telaşlardan biri de düğün davetiyesi seçimidir. Genelde küçük bir detay gibi görülse de düğün davetiyesinin yalnızca misafir sayısının belirlenmesiyle bitmediğini bilmek gerekiyor. Çünkü bunun dışında davetiye seçimi yaparken atlanmaması gereken daha birçok ufak ama önemli detay bulunuyor. Peki, bu seçimi yaparken hangi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştireceğiniz düğün gününüz yaklaşırken, tatlı telaşları da beraberinde getirir. Düğün salonundan tutun da davetli listesine, çalınacak şarkılardan nikah şekerine kadar bir sürü ayrıntı gelir önünüze. Bu karmaşa içerisinde de bazı şeyler ya gözden kaçar ya da çok fazla üzerine düşülmez. Ancak, düğün davetiyesi, düşünülmesi gereken tatlı telaşlar arasında önceliklidir. Müstakbel eş adayınız ile birlikte karar vereceğiniz davetiyeniz için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar olabilir.

İşte düğün davetiyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

Düğün Davetiyelerini Belirlemeden Önce Mutlaka Davetli Listesi Hazırlayın

Eşlerin en çok tartıştığı konulardan biri de kaç adet düğün davetiyesi olacağıdır. Bu tartışmanın önüne geçmek için düğününüze gelecek davetlilerin tam listesini yapın ve davetiye seçimine geçmeden önce büyük bir tartışmayı ortadan kaldırın. Elbette aile faktörü varken bunu bu kadar basite indirgemek doğru olmaz. Sonuçta davetiye söz konusuysa aileleriniz tüm yakınlarını bu güzel günde görmek isteyebilirler. Fakat sakin bir ortamda onlarla konuşarak herkesin sizin bu özel gününüzde olmasını istediğinizi fakat tuttuğunuz mekanın bunun için elverişli olmadığını dile getirerek konuyu tatlıya bağlayabilir ve bu dertten kurtulabilirsiniz.

Davetiye Modellerine Göz Gezdirin

Davetiye seçimi ile ilgili en zevkli kısım, belki de birbirinden güzel ve eğlenceli davetiye kataloglarını incelemek. Elbette sayıları epey fazla olan düğün davetiyesi modelleri bir süre sonra kafanızı oldukça karıştırabilir. Fakat bu karışıklıktan kurtulmanın en basit yolu; ne istediğinize önceden karar vermek ya da en azından bir fikre sahip olmak. Örneğin eğlenceli bir şekilde karikatürize edilmiş bir davetiye mi, yoksa daha romantik ve sade tasarımlar mı size uygun bu tarz seçimler yapmanız işinizi epey kolaylaştırabilir. Ayrıca belirlemiş olduğunuz düğün konsepti de bu adımı daha kolay atmanızı sağlayan en önemli etkenlerden biri.

Eğer görüştüğünüz firmaların kataloglarından herhangi bir davetiye örneği hoşunuza gitmediyse kendi davetiyenizi kendiniz de tasarlayabilir ya da bunun için hayalinizdeki tasarımı gerçeğe dönüştürecek bir uzmanla anlaşabilirsiniz. Ayrıca kendin yap türündeki ürünlerin son yıllarda çok revaçta olduğu da düşünülürse, düğün davetiyesi yapma konusunda bu türde örneklere sahip olan sitelerden yardım alabilir ve tamamen el emeği göz nuru davetiyeler tasarlayabilirsiniz. Tasarım ve renkler davetiye için çok önemli olsa da buradaki asıl önemli nokta davet kısmı olduğu için yazı karakterlerinin anlaşılır ve net olması büyük önem taşıyor. Bu yüzden uzmanlar davetiyelerdeki yazıların mümküne düz ve sade olması gerektiğini belirtiyor.

Düğün Davetiyeleri ile Düğün Konseptiniz Uyumlu Olsun

Planladığınız düğün ile düğün davetiyesi konsepti uyumlu olmalı. Sade bir düğün tercih edecekseniz gösterişli bir düğün davetiyenizin olması davetlilerdeki beklentiyi yüksek tutabilir. Görkemli bir düğün düşünüyorsanız büyük ebatlı, altın varaklı, şık ve gösterişli bir davetiye modeli düğün ile uyum sağlayacaktır. Beyaz tonların ağırlıkta olduğu, sade ve amaca yönelik bir davetiye, klasik bir düğün olacağının habercisi olabilir. Son zamanlarda moda olan kır düğünü konseptli bir düğün düşünüyorsanız; çiçekli, böcekli, doğa temalı, rengarenk bir davetiye bu düğünü yansıtan en uygun davetiye stili olacaktır.

Davetiye Adedine Dikkat Edin

Davetli listesini yaptınız, modeli seçtiniz. Fakat bundan sonrasında davetiye sayısı konusunda bir takım aksaklıklar yaşamanız mümkün. Çünkü çoğu zaman çiftler davetli listesindeki tam sayıyı göz önünde bulundurarak davetiye yaptırabiliyor ve son dakikada olan gelişmelerden sonra fazladan davetiyeye ihtiyaç duyabiliyorlar. Dolayısıyla davetiye fiyatları da buna göre değişiklik gösterip, çiftleri zarara sokabiliyor. Ayrıca tam aksine bir ailenin her bireyi için gereksiz davetiye bastırıp, bütçelerini zorlayabiliyorlar. Bu durumdan kaçınmak için izleyeceğiniz yöntem, her aile için bir adet davetiye bastırmak ve davetiye sayısının %10’u kadar elinizde fazladan davetiye bulundurmak olmalı. Böylece son dakika aksiliklerine karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Düğün ve Nikah İçin Farklı Davetiyeler

Eğer düğün ve nikahı bir arada yapmayacaksanız o zaman ayrı davetiyeler bastırmanız gerekiyor. Her iki etkinlik için farklı davetiye renkleri kullanmanızsa işinizi epey kolaylaştıracak önemli bir detay. Ayrıca davetiyenin içeriğindeki bilgiler de tümünden değiştiği için adres, saat gibi detaylara da dikkat etmenizde fayda var.

Ürün Kalitesini Göz Önünde Bulundurun

Düğün davetiyelerinde tasarım, renk ve konsept gibi detaylar çok önemli evet. Fakat kaliteli bir kağıda baskı yapılmadıktan sonra, tüm bunların ne kadar güzel olduğu çok da fark etmiyor. Bu yüzden davetiye seçimi yaparken mutlaka kağıt kalitesini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sonuç olarak dokulu, ince, kalın, pürüzsüz, pütürlü gibi birçok seçeneği olan kağıt çeşitleri seçtiğiniz davetiye tasarımıyla yaratmak istediğiniz etki açısından oldukça önemli.

Düğün Davetiyesinde Önemli Bilgilere Yer Vermeyi Unutmayın

Davetiyenizde düğünle ilgili ayrıntılara yer vermeniz gerekir. Ancak bunu yaparken mektup gibi değil daha net ve kısa bilgiler halinde yapmalısınız. Öncelikle gelin ve damadın ismi, düğün tarihi, yeri ve saati mutlaka yer almalı. Bunların yanı sıra; yemekli mi yoksa kokteyl tarzı mı olacağı yazmalı ya da rezervasyon gerekiyorsa bir irtibat numarasının olması gerekiyor.

Bunların haricinde, fiyat da davetiye seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur. Seçtiğiniz davetiyede, boyutundan yazı puntosuna kadar her şey fiyatı etkiler. Elbette bütçe yeni evlenmek üzere olan çiftler için önemli bir konu. Sonuçta davetiye dışında karşılamanız gereken bir sürü masraf var. Fakat davetiyedir deyip geçerek, ucuz olduğu içi kalitesiz bir baskı yaptırmanız sonradan hayal kırıklığı yaşamanız anlamına gelebilir. Böyle bir durum yaşamamak ve bütçenizi fazla zorlamamak içinse davetiye fiyatları konusunda iyi bir araştırma yapmalı ve hatta bu işi yapan tanıdıklarınız varsa onlarla iletişime geçmelisiniz.

Düğün davetiyesinde konuğunuza hitap eder gibi onun ismini yazdırmanızda da fayda var. Ona kendiniz özel hissettirecek bu nezaket dolu hareket ile karşı tarafı da mutlu edebilir ve davetiyenizi hatıra olarak saklaması için teşvik edebilirsiniz.

Davetiyeleri Önceden Bastırın

Davetiyeleri, gerekli tüm hazırlıkları yaptıktan sonra olabildiğince erken bir vakitte baskıya vermeniz gerekiyor. Özellikle düğüne şehir dışından gelecek misafirler için bu oldukça önemli. Çünkü son dakika dağıtılan davetiyeler, önceden planlama yapması gereken kişileri zor duruma sokabiliyor. Bu yüzden mutlaka düğünden en az 1 ay önce davetiyelerinizi bastırmanız ve doğru yerlere ulaştırmanız gerekiyor.

Ayrıca posta ile davetiye göndermek de sizin için ayrı bir masraf olduğundan, eğer şehir dışına fazla gönderim yapacaksanız küçük ve ağır olmayan zarf şeklindeki davetiye modellerini tercih etmeniz bütçeniz açısından daha faydalı bir seçenek. Fakat elinizle ulaştırabileceğiniz misafir sayısı daha çoksa rahatlıkla daha büyük boyutlarda ve kutu şeklinde olan davetiyelerden yaptırabilirsiniz.

Siz de hayallerinize ve belirlediğiniz konsepte uygun bir düğün davetiyesi ile kendinize ve sevdiklerinize güzel anılar bırakın, yorum kısmında bu süreçte neler yaşadığınızı ve davetiyelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!