Mükemmel Bir Düğünün Fragmanı: Doğru Düğün Davetiyesi Seçimi

Bütün hazırlıklar bitti. Sıra, bu mutlu günü sevdiklerimize haber vermeye ve yanımızda olmalarını istemek için davet etmeye geldi. Peki, düğün davetiyeniz düğün konseptiniz için uygun mu.? Doğru düğün davetiyesi seçimi, mükemmel bir düğün için çok önemli bir detaydır.

Hayatının en özel günü için hazırlanmaya devam ederken, sıra düğün davetiyesi seçimi işine geldiğinde, pek çok çiftin kararsız kaldığı bir gerçektir. Bu işin üstesinden gelebilmek için sadece zevk sahibi olmak yetmiyor. Çünkü, davetiye seçerken dikkat edilmesi gereken bir çok önemli detay bulunuyor. Kaç adet bastırmak gerektiği, baskı işçiliği, kağıt kalitesi ve en önemlisi tasarımı gibi pek çok önemli noktanın inceliklerini iyi bilmek gerekiyor. Eğer matbaacılık işlerinden anlamıyorsanız ve tabii ki bunları bilmeniz de pek mümkün olmayacaktır; İşte bu yüzden biz varız! Sizin için, işin uzmanlarına davetiye seçiminin inceliklerini sorduk ve işinize yarayacak tüyoları bu yazıda listeledik.

Baskı Adedini İyi Hesaplayın!

Birçok çiftin düğün davetiyesi seçimi için en sık yaptığı hatayı ilk sırada ele aldık. Davetiyeleri seçmeden önce, neden baskı adedini belirlemeniz gerektiğini şöyle açıklayalım: Diyelim ki tam da istediğiniz gibi, şık ve gösterişli bir davetiyeyle karşılaştınız. Eğer, kaç adet davetiye bastırmanız gerektiğini bilmiyorsanız, adet başına hesaplanan davetiye fiyatı biraz pahalıya patlayabilir. Bu durumu önlemek adına, davetiye modelinize karar vermeden önce, davetli sayınızı belirleyip bütçenize uygun modellerden başlamakta fayda var. Ayrıca, hazır sırası gelmişken bir kez daha hatırlatalım; Aileler için ve özel verilecek davetiye sayısını belirledikten sonra, son dakikada birilerini incitmek istemiyorsanız, en az 50 adet ekstra davetiye bastırmanız gerektiğini unutmayın. Böylece, hayatınızın en önemli gününde, istenmeyen kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Davetiye Tasarımında Zevkinizi Konuşturun!

Davetiyenizin modeli tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlı. İster sıra dışı isterseniz vintage bir davetiye modeli seçebilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanız gereken en önemli nokta ise, davetiyenizin düğün konseptiniz ile uyumlu olması gerektiğidir. Romantik bir düğünün davetini, konseptiniz ile hiç ilgisi olmayan ilginç bir model yapsın istemezsiniz! Bu yüzden düğün konseptiniz ile uyumlu olduğu sürece, zevkinize uygun herhangi bir davetiye tasarımını seçebilirsiniz. Bu konuda rehberiniz tamamen zevkiniz olacağından, acele karar vermemeniz faydalı olacaktır. Bu konuda bizim de sizlere önerebileceğimiz bazı noktalar olabilir. Şık bir otel düğünü için, bütün hazırlıklara uygun olarak hazırlanmış ve düğünün temasını da içeren lüks bir davetiye seçebilirsiniz. Ya da eğer bir kır düğünü ile evlenmek üzereyseniz, düğünün konsepti ile uyumlu, daha samimi davetiye sözleri içeren, romantik davetiye seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Belki de hayatınızın aşkıyla evlenirken, sade bir nikah töreni ile evlenmeyi planlıyorsunuz. O halde, tüm bunların dışında belki de davetiye tema seçeneğiniz, nişanlınız ve sizin karikatürleriniz olabilir. Belki de çok çılgın bir düğün planlıyorsunuz. Hayalinizde en yakın arkadaşlarınızla, tam size göre unutulmaz bir düğün hayal ediyor olabilirsiniz. O zaman ihtiyacınız olan şey, komik davetiye sözleri içeren, eğlenceli bir mizah davetiye olacaktır.

El Yapımı Davetiyeler Tam Size Göre!

Son dönemlerde  el yapımı davetiyeler oldukça tercih ediliyor. Zira, sadece kişiye özel, kişinin tamamen kendi hayal dünyasındaki zevkini yansıtan eşsiz davetiyeler hazırlamak mümkündür. Tasarımcının da bu konuda düğün sahiplerine yardımları olmakla birlikte, eğer tamamen kendi zevkimi ortaya koymak istiyorum diyenlerden iseniz, el yapımı davetiyeler tam da size göre bir seçim olacaktır. El yapımı  düğün davetiyesi hazırlamak için, hazırlık süresine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü, tek tek her bir davetiye elde hazırlanacağından ve öncelikle bir tasarım süreci aşamasına ihtiyaç olduğu için, matbaada davetiye bastırma sürecinden, daha uzun bir zaman dilimine ihtiyacınız olacaktır. Eğer el yapımı düğün davetiyesi istiyorsanız, bunu mutlaka düğün tarihinizden en az 2 ya da 3 ay öncesinden tasarlamalısınız. El yapımı davetiyeler, düğün konseptinize uygun olarak, son derece samimi olabileceği gibi, çok lüks ve iddialı modeller de olabilir. Bu seçim tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Eğer, kendi el becerisi ve yeteneklerinize güveniyorsanız, size bu konuda çok çılgınca bir önerimiz olabilir. Kendi düğün davetiyenizi kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan en önemli şey, öncelikle davetiyenin matbaada basılması gereken matbu kısımlarını bastırmak olacaktır. Diğer geri kalan bütün süslemeleri, kendi zevkinize ve hayal gücünüzün size verdiği yetkiye dayanarak yaratabilirsiniz. Bu sizin için, gelecekteki mutlu yıllarınızda, unutamayacağınız bir anı olarak hatırlanacaktır.

Kağıt Kalitesi Sandığınızdan Daha Mühim

Her ne kadar davetiyenizin gösterişini, tasarımın belirlediğini düşünseniz de aslında durum sandığınızdan çok daha farklı! Düğün davetiyelerinin gösterişini ve kusursuzluğunu, kullanılan kağıdın kalitesi belirler. Kağıdın dokusu ve kalınlığının, davetiye modeliniz ile uyumlu olup olmadığından emin olmalısınız. Örneğin, tablet formunda şık bir davetiye için orta incelikte bir kağıt kullanamazsınız. Olabildiğince kalın bir kağıt çeşidi olması gerekir. Eğer, kağıt konusunda endişeleriniz var ise, davetiyeleri temin etmeyi düşündüğünüz matbaadan destek alabilirsiniz. Her gün, önlerinden binlerce kağıt çeşidi geçer. Onların bu profesyonel bilgilerinden faydalanabilirsiniz. Size en uygun kağıdı göstermek konusunda, matbaa yetkililerinden daha profesyonel bir yardımcı bulamazsınız.

Düğünün Bütçe Maliyetini Hesaplarken, Davetiye Önemli Bir Harcama Kalemidir

Davetiye seçiminizi yaparken, seçtiğiniz modelin ve bu modele en uygun kağıdın, maliyeti etkileyeceğini unutmamalısınız. Bu yüzden, öncelikle düğün bütçenizi hazırlamalı ve bu bütçede davetiyeye ayıracağınız miktarı, önceden belirlemelisiniz.  Davetiye fiyatları, davetiyenin kağıt kalitesinden tutun da, üzerinde kullanılacak ek malzemelerin ve mürekkebin kalitesinin bile, davetiye fiyatını etkilediğini unutmayın. Tabii ki adede bağlı olarak, fiyat katlanacaktır. Davetiye maliyetlerinden bahsederken, yeni trend düğün davetiyesi ve onunla birlikte verilen nikah şekerlerine de küçücük  değinmek gerekebilir. Zira, eğer siz de düğün davetiyesi ile nikah şekeri aynı konsepte uygun olsun diyorsanız, bunun da maliyetini davetiyeye eklemeniz gerekebilir. O nedenle, düğün davetiyesi seçimi yapılırken, bütün bunları göz önünde bulundurmak, düğün bütçenize sadık kalmak açısından önemlidir. Düğünün konseptine göre, davetiye zarfı içinde dağıtılan ya da zarf olmadan tercih edilebilir bir çok model seçebilirsiniz. Eğer, ferman şeklinde davetiye düşünüyorsanız, bazı modelleri için zarf gerekmeyebiliyor. Ancak, tabii ki davetiyenin kalitesine göre, fiyat beklediğinizden daha fazla çıkabilir, hazırlıklı olun.

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir, Nereden Alınır?

Nasıl bir düğün davetiyesi istediğinizi artık biliyorsunuz. Düğün hazırlıkları zaten başlı başına yoğun ve zaman alıyor. Hele bir de, bir yandan çalışırken bu işlerle uğraşmak zorunda iseniz, o zaman en pratik çözümleri üretmek, her zaman hayat kurtarıcı olacaktır. İstediğiniz davetiye ile ilgili, en fazla alternatif öncelikle İnternet üzerinde, online satış yapan firmaların e-davetiye kataloglarında bulunacaktır. Beğendiğiniz davetiye için, firmalarla iletişime geçtiğiniz taktirde, kendi çalışma şartlarına uygun olarak size bir teslim tarihi vereceklerdir. Bu şekilde seçmiş olduğunuz davetiyeleri, diğer işlerinizi aksatmanıza gerek kalmadan, temin edebilirsiniz. Zira, firmalar hazırladıkları davetiyeleri, adresinize kadar gönderiyorlar. Hatta, yurt dışında ya da firmanın bulunduğu şehirden farklı bir şehirde yaşıyor olsanız dahi, hazırladıkları davetiyeleri size sorunsuzca ulaştırabiliyorlar.

Yazımızın içeriğinin, düğün davetiyesi seçimi yaparken size yardımcı olacağını umuyoruz. Kendi tercih ettiğiniz davetiyelerle ilgili görüşlerinizi, yazımıza yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Mutluluklar…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!