Düğün Fotoğrafı için ‘Bu Dış Çekim Bitmez’ Dedirten 11 Zorlayıcı Durum

Çok yakında evleneceksiniz. Yaşamınızın bu en özel gününde, mutluluğunuzu ölümsüz kılacak “düğün fotoğrafları” kuşkusuz kilit rol oynuyor. Eşinizle birlikte dış mekanda romantik fotoğraflar çekmeye karar verdiniz. Ancak maalesef hayatta her zaman işler beklediğiniz gibi gitmiyor. İşte dış mekanda düğün fotoğrafı çekerken başınıza gelebilecek 11 zorlayıcı durum.

1) Ağır Makyaj ile Güneşin Altında Saatlerce Durmak

Makyajsız geline rastlamak, metrobüste yer bulmak kadar zor. E kendi düğününde bakımsız ve çirkin gözükmeyi kim ister ki? Tüm hazırlıkları tamamladınız. Fondöten, ruj, kapatıcı, far derken bir ton makyajla güneşin altında, mesela 40 derece sıcakta nasıl fotoğraf çektireceksiniz? Yüzünüzden şıpır şıpır akan ter bir dert, makyajınızın bozulma ihtimali ayrı bir dert. Bu durumda profesyonel makyaj desteği alırken, dış alanda fotoğraf çekimi yaptıracağınızı belirtmeniz işe yarayabilir. “Yok ben işimi garantiye alırım”, “riske girmem” diyorsanız geriye tek yol kalıyor. Yazdan vazgeçip baharda düğün yapmak veya düğün fotoğrafı çekilecek mekan seçimini yeniden gözden geçirmek. Dış alanı serinleten klimaları olan özel mekanlar epey işinize yarayabilir.

source

2) Topuklu Ayakkabı ile Rahat Etmek

Düğün fotoğrafı çektirmeye terlikle gidecek haliniz yok. Ne de olsa, güzel bir gelinlik ancak şık bir topuklu ayakkabı ile kombinlenir. Ya sonrası? Damat için hava hoş ama siz dış alan çekiminde ne kadar rahat edeceksiniz? Mesela engebeli bir arazide, ormanda ya da kumsalda topuklu ayakkabıyla özgürce yürüyüp istediğiniz doğallıkta pozlar yakalayabilecek misiniz? Yaz sıcağında ayakkabının içine sıkışan parmaklarınız, ağrıyan topuğunuz ve yorulan bacaklarınızla içinize sinen bir fotoğraf çekimi çıkarmak mümkün olmayabilir. Bunun için fotoğraf çekiminden bir gün önce ayaklarınızı tamamen dinlendirecek bir bakım uygulamanız, sivri yerine dolgu topuklu ayakkabı tercih etmeniz ve mümkün olduğu kadar kolay yürünebilir bir fotoğraf alanı seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

giphy

3) İyi Poz Verme Sorunsalı

Victoria’s Secret meleği ya da yılların deneyimli aktörü değilseniz, düğün fotoğrafçısına poz vermek sizi biraz sıkıntıya sokabilir. “Ben en iyi karşıdan çıkarım”, “profilden almasanız olur mu” derken sınırlı zamanda, iyi sonuçlar çıkarmak her gelinin yaşadığı güçlüklerden biri. Bunu aşmanın yolu elinizde! Yüzünüze en iyi uyacak ve sizi olduğunuzdan daha fotojenik gösterecek profesyonel bir makyaj yaptırmak işin kilit noktası. Aynı şekilde saçınız da sonucu etkileyecek. Hem doğal hem de hoş görünmenizi sağlayacak abartısız saç modelleri, zevkli gelinliğinizle birleşince ortaya tatmin edici bir sonuç çıkacak. Bunu daha da üst bir seviyeye çıkarmak ve baktığınızda sizi gülümsetecek pozlar yaratmanın yolu ise düğün öncesinde aynada prova yapmak, en iyi hangi açılardan güzel çıktığınızı belirlemek ve sosyal medya uygulamalarında başarılı düğün fotoğrafları örneklerini bol bol incelemek.

giphy-1

4) Fotoğraf Çekilirken Duvağın Yüzünüzü Kapatması

En güzel pozunuzu yakaladınız, ışık iyi, havanızı da buldunuz ama o da ne? Rüzgarla havalanan o işgüzar duvak aniden yüzünüze kapandı. Artık güzel bir gelinden çok Sevimli Hayalet Casper’a benziyorsunuz. Aman dikkat! Duvağı makyajınızı bozmayacak şekilde yüzünüzden uzaklaştırın ve yüzünüzü rüzgara dönün. Böylece duvağın yeniden yüzünüzü kapatmasını engelleyeceksiniz. Bu riski sıfırlamak istiyorsanız, kuaförünüze dış alanda çekim yapacağınızı hatırlatın. Uygun bir saç modeli ve duvağın saçınıza sabitlenmesiyle içiniz daha rahat olacak.

giphy-2

5) Fotoğraf Çerçevesine Yabancı Cisimlerin Girmesi

Murhpy’nin ünlü sözünü hatırlıyor musunuz? “Ters gitme ihtimali olan her şey ters gider.” Dış alanda fotoğraf çekimi her zaman farklı risklere açık. Tıpkı canlı yayında olduğu gibi. Burnunuzun dibinde vızıldayan bir sinek, adres sormak için size yaklaşan bir amca ya da mutluluklar dilemek için gelen bir teyze. Aniden düğün fotoğrafının kadrajına giren beklenmeyen bir misafir o anın tüm büyüsünü ve ritmini bozabilir. Bunun içinse mental olarak hazırlıklı olmanız yeterli. Küçük aksiliklerin hayatın bir parçası olduğunu kabul edip, düğünün her anından zevk almaya bakın.

giphy-7

 

6) Yaz Yağmurunu Hesaba Kattınız mı?

Hava güzel olsun da düğünün keyfini çıkarayım diye düşünerek düğünü sıcak bir yaz gününde yapmaya karar verdiniz. Peki dört mevsimin yaşandığı ülkemizdeki tatsız sürprizlere hazırlıklı mısınız? Mesela tam fotoğraf çekiminin ortasında bastıracak ani bir yaz yağmurunda makyajınızın, saçınızın ve gelinliğinizin durumunu bir düşünün. Hava koşullarına karşı hazırlıklı olmanın tek yolu birkaç kaynaktan hava durumu raporunu araştırmak. O raporlarda pırıl pırıl parlayan bir güneş resmi gördüğünüzde anlayın ki, şans sizden yana. Ha bu arada bahsettiğimiz kareye çok yakışacak bir şarkı geldi aklımıza. Onu da paylaşmadan edemedik.

7) Tüm Zorlayıcı Şartlara Rağmen Gülümsemek

Bir yandan düğün stresi, bir yandan üzerinizdeki ağır gelinlik ve zor hava şartları… Buna rağmen eşinizin gözlerine bakarak dünyanın en mutlu anını yaşıyormuş gibi davranmak kolay mı? Tabii ki hayır. Ama yapmalısınız. Çünkü düğün fotoğrafları asla kaybolmaz. 25 yıl sonra bile bakarak eski günleri yad edeceğiniz bu fotoğraflarda mutlu, keyifli ve hoş görünmek her şeyden önemli. Ne olursa olsun enerjinizi düşürmeyin, ana odaklanın, kameraya bakın ve gülümseyin. Çekiyoruz!

8) Fotoğraf Çekimi Sırasında Cep Telefonunuzun Uzun Uzun Çalması

Malum, bugün büyük gün. Arayan, soran çok olur. Konsantrasyona ve sessizliğe ihtiyaç duyduğunuz bu en hassas anda, cep telefonunuzu sessize almayı unutmayın. Önemsiz gibi görünen bu detay, fotoğraf çekimi sırasında sizi içine girdiğiniz atmosferden çıkararak tüm kareleri sil baştan çekmenize neden olabilir. Tabii sadece sizinkiyle iş bitmiyor. Eşinizi, hatta fotoğrafçıyı kibarca uyararak telefonlarını kapatmanızı istemeniz, sonradan ortaya çıkabilecek rahatsızlığın önüne geçecek. Bizden söylemesi!

giphy-3

9) Düğün fotoğrafı Çekilirken Üstünüze Kuş Pislemesi

Öncelikle şunu söyleyelim. Çekimden hemen sonra gidip bir piyango bileti almayı ihmal etmeyin. Evet düşük bir ihtimal olmasına rağmen dış alan çekiminde başınıza gelebilecek olumsuz durumlardan birisi de bu. Düşünsenize bembeyaz gelinliğinizin üstünde korkunç bir leke oluştuğunu! Bunu engellemenin maalesef hiçbir yolu yok. Yanınızda yedek bir gelinlik taşımak dışında. Bir gelinliğin fiyatını düşünürsek de en mantıklısı yine akışa bırakmak ve olabildiğince ağaçlı alanlardan uzak durmak.

giphy-4

10) Fotoğraf Çekiminde Poz Verirken Sakatlanmak

Menisküs yırtılmasından bahsetmiyoruz elbette. Ama topuklu ayakkabının üzerinde saatlerce farklı şekillere girmek vücudunuzu yorup sizi küçük sakatlıklara karşı savunmasız hale getirebilir. Bunun için önerebileceğimiz şey düğünden önce daha fit ve atletik olmak için egzersizlere başlamak, nispeten daha az engebeli arazilerde fotoğraf çekimi yapmak ve tabii ki attığınız her adımda dikkatli olmak. Unutmayın bugün sizin gününüz!

giphy-5

11) Düğün Fotoğrafı Çektirdiğiniz Sırada Hıçkırık Tutması

Stres, yorgunluk ve gerginlik vücudunuzda ani tepkimelere yol açabilir. Mesela hıçkırık. Düğün fotoğraflarının çekimi sırasında başlayan inatçı bir hıçkırık, hem istediğiniz pozları vermenizi engelleyecek hem de ortamın büyülü ambiyansını tamamen bozacak. Ama başa gelen çekilir. Eğer hıçkırık tuttuysa öncelikle sakinleşin. Derin derin nefes alın ve gevşeyin. Sonra da nefesinizi tutarak 10 saniye içinizden sayın. Bir süre sonra hıçkırığın geçtiğini göreceksiniz. Artık mutluluk fotoğraflarına geri dönebilir ve yaşamınızın en mutlu gününde güzel bir gelin olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

giphy-6

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!