Düğün Gününüz için Birbirinden Farkı Düğün Temaları

Yurt dışında “düğün teması” denildiğinde oldukça çılgın fikirlerin meydana çıktığı bir gerçek! Ancak tema kelimesi de kültürden kültüre farklılık gösteriyor. Bu yüzden sizlere, klasik temaları nasıl daha da özelleştirebileceğiniz hakkında ufak tüyolar vermek istedik.

Kalbimizi kaptırdığımız ilk günden itibaren, ister istemez gelecekteki düğünümüzün hayalini kurmaya başlarız. Daha çok kadınların üzerinde durduğu bu konu, aslında evlenecek çiftlerin birlikte karar vermesinin daha doğru olduğu bir konudur ve fikir birlikteliği ile; yaklaştıkça korkulan bir gün olmaktan çıkıp yaratıcılığınızın sonucunu alacağınız hoş bir gün haline gelebilir. Ayrıca, düğün teması konusunda organizasyon şirketlerinden de yardım alabilirsiniz.

dugun_fotografcisi_ufuksarisen026

Ülkemizde düğün fotoğrafçılığı, düğün organizasyonları gibi konular gittikçe yayılmaya ve profesyonelleşmeye başladı. İşinin eri olan çokça organizasyon firması olmasına rağmen; düğün teması denildiğinde akıllara oldukça klasik olan kır düğünü, kumsal düğünü ve belli bir renk veya obje üzerine planlanan düğünler geliyor. Bunun sebebini ise geleneklerine uyan ve sürdürmek isteyen bir toplum olmamıza bağlıyoruz. Yurt dışında “düğün teması” denildiğinde oldukça çılgın fikirlerin meydana çıktığı bir gerçek! Ancak tema kelimesi de kültürden kültüre farklılık gösteriyor. Bu yüzden sizlere, klasik temaları nasıl daha da özelleştirebileceğiniz hakkında ufak tüyolar vermek istedik.

Atmanız Gereken İlk Adım

İşletmeci olmak isteyen biri, önce işletmeyi açacağı yere karar verir ve sonra nasıl bir konsepti olacağını düşünür. Ancak iyi bir işletmeci, önce yaratmak istediği konsepte karar verir ve daha sonra işletmeyi açacağı yeri düşünür. Eğer siz de ortaya bir iş çıkarmayı ve o çok istediğiniz günün hafızalarda kalıcı olmasını istiyorsanız; her şeyden önce nasıl bir düğün teması istediğinize karar vermelisiniz.

Karmaşaya Mahal Vermemelisiniz

Daha demin bahsi geçen ilk işletmecimizin, deniz manzaralı bir alana bir cafe açtığını düşünün. Mönüyü elinize aldığınızda, hamburgerden dürüme, kebaptan beşamel soslu makarnaya; seçeneğinizin çok olduğu bir mönü olduğunu fark ediyorsunuz. Eminiz ki bu durum kafanızı karıştırdı, ayrıca bu muhteşem deniz manzarasına, bir balıkçı elbette daha iyi gidebilirdi! Eğer siz de kumsalın ve dalgaların buluştuğu bir noktada “evet” diye haykırmayı düşünüyorsanız ya da kırların üzerinde doğallıktan yana bir düğün yapmayı planlıyorsanız; bu tip karmaşıklıklar yaratacak detayları kesinlikle gözden kaçırmamalısınız.

Birbirinden Farklı Düğün Temaları

IMG_1974

1-Deniz Temalı Düğün

Bir yaz ya da ilkbahar gününde yeni dünyanıza adım atmak istiyorsanız, tema olarak gökyüzünün mavisi ile günbatımı turunculuğunun denize fırçayla değer gibi yansıdığı bir akşamüstü; bu temanın ana fikirleri olabilir. Gösterişten uzak, doğallığın simgesi olan bu temanın bir parçası olmak istiyorsanız; aynı doğallığı siz de yaşamalı ve misafirlerinize de yaşatmalısınız! Abartı ve parlaklıktan uzak gelinliğiniz bir martının gökyüzünde süzüldüğü gibi, rüzgarda süzülecek bir hafiflikte olmalı ve kum tanelerinin düğününüzün bir aksesuarı olduğunu unutmamalısınız.

kumsal-dugunu (4)

Deniz yıldızı, deniz kabukları gibi denizi temsil eden ürünleri de düğün davetiyenizde, nikah şekerlerinizde ve düğününüzde yer alan masalarda süs olarak kullanabilir; hatta gelinliğinize ufak inciler eşliğinde işletebilirsiniz! Ayrıca bu temanın kaldıracağı renkler açık pastel tonlarındaki mavi, turuncu, sarı, mor gibi renklerdir.

2-Kır Temalı Düğün

İkinci bir doğallık simgesi olan kır düğünleri, hafif “old school” denilen tarzı anımsatır. Neredeyse çoğu şeyin el yapımı görünümlü olması; masa ve özellikle sandalyelerde plastik yerine tahta kullanılması bu temanın kendi özgün tarzıdır. Hem salaş duran hem de kalitesinden ödün vermeyen kır düğünlerinde kendinizi kırların minik kızı Heidi gibi hissetmemeniz için hiçbir sebep yok! Eğer kır düğününde bir farklılık yaratmak istiyorsanız; altın ve kırmızı renginin harmanlanarak yapıldığı Osmanlı motifli yastıklar, yer minderleri kullanabilir; sunumu da bu tema üzerinden yapabilirsiniz.

3-Festival Temalı Düğün

Becky Joiner My Fabulous LIfe

Tabuları yıkıp, kimin ne kadar aşırı bulacağını umursamadan sıra dışı bir düğün yapacak kadar çılgınsanız size mükemmel bir önerimiz var! Festival tadındaki bu düğün tahmin edersiniz ki renklerin coşkusuyla meydana geliyor. Öğrenciyken gittiğiniz yıl sonu festivallerindeki gibi içeceklerinizi alıp gönlünüzce yere serilebileceğiniz çimler, yerlerde rengarenk şilteler, oturmak isteyenler için rengarenk sandalyeler, “çocuklarımızı pistten alalım” klasiğini tarihe gömecek bir çocuk alanı ve onları düğün boyunca meşgul edecek bakıcılar, macun satan minik arabalar, şekerciler…

Kısacası içinizdeki çocuğun, birer yetişkin olduğunuz güne yaptığı tatlı mı tatlı ziyareti temsil eden bu festival temalı düğünün, içindeki çocuğun büyümesine bir türlü izin vermeyen erkekler için de unutulmaz olacak olması mükemmel değil mi?

4-Vintage Temalı Düğün

pretty-pink-vintage-wedding-ideas_______

Şıklığın ve zarafetin simgesi olan vintage tarzını, açık tonlardaki renkleri yani; kum beji, kemik beyazı gibi renkleri mekan konseptinde kullanarak yakalayabilirsiniz. Yine vintage tarzı ile özdeşleşmiş şıklığın ve sadeliğin ortaklığını yansıtan büyük avizeler, masa süslemeleri için kullanılacak inciler, ince dokulu şarap bardakları ve eskitilmiş tarzda düğün davetiyeleri ile yakalayabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!