Hayallerinizdeki Düğün İçin Makyaj

Her gelin, kendi düğün gününün yıldızı olsa da gelin olmanın da kendine göre bazı zorlukları var. Sizin için bir araya gelen sevdikleriniz, fotoğraf çekimi, gelinliğiniz, saçınız, makyajınız, konukları karşılama, dans, aksilikler vs. derken o gün boyunca birçok zorluğa göğüs gerersiniz. Zorluk dediğimize bakmayın, aslında geriye dönüp baktığınızda bu zorlukların hepsi keyifli hatıralar olarak gelecek gözünüzün önüne. O an çok stresli görünen her detay, daha sonrasında özleyeceğiniz ve yeniden yaşamak isteyeceğiniz anılara dönüşecek. İşte bu zorlu süreç; gelinlik seçimiyle başlayacak olsa da, sürecin bütünü tamamlayan en önemli son parçası düğün için makyaj bizce. Birçok gelinin hayalini süslerken kafasını da karıştıran düğün makyajı için küçük ama önemli birçok detaya dikkat etmeniz gerekecek.

Düğün Makyajının Kurtarıcıları: Makyözler

Düğün makyajı her ne kadar, düğün hazırlıklarının en küçük noktası gibi görünse de unutmamalısınız ki, aslında öyle kolay atlatılacak sıradan bir mevzu da değil. Çünkü biliyorsunuz ki bir daha o günün telafisi olmayacak. Düğün gününüzde nasıl göründüğünüz; davetlilerin aklına, fotoğraflara, kısacası tüm anılara bu şekilde kazınacak. Bu nedenle düğün gününüzdeki görüntünüzün içinize sinmesi için makyaj konusunda işin uzmanlarını bulmanız gerekiyor. Yüzünüzün şekline, ne istediğinize, düğün yerine ve mevsimine göre makyajınızı şekillendirecek bir makyöz, düğün gününüzün kurtarıcısı olabilir. Bunun için daha önce düğün için makyöz tutmuş çevrenizin ve arkadaşlarınızın tavsiyelerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Bunun yanı sıra, şayet düzenli olarak gittiğiniz bir kuaförünüz varsa, kuaförünüzü düğün gününüzde makyözünüz olarak değerlendirebilirsiniz. Sizi tanıyan ve isteklerinizi bilen biri işinizi kolaylaştıracak ve istediğiniz sonucu elde etme olanağınızı arttıracaktır.

Fakat unutmamalısınız ki, gerçekten bu işte kendini ispatlamış isimlerle çalışsanız bile, makyözü ayarlamak; düğün için makyaj operasyonunun tamamlamasına yetmiyor. Hata ve aksilik riskini en aza indirgemek ve en doğru sonuca erişmeniz için düğünden birkaç gün önce makyaj için prova yapmanızda fayda var. Prova yapmalısınız ki, makyözünüz; yüzünüzün şeklini, yapısını, boyutlarını ve sizin ne istediğinizi iyice tanısın ve adımlarını buna göre atsın. Aksi takdirde düğün günü renk konusunda yapılan küçük bir hata ifadenizi değiştirerek, tüm görüntünüzde istemediğiniz hava oluşturabilir.

Gelinliğe Göre Düğün Makyajı

Düğün için makyajın ilk adamını tamamladıktan sonra sıra geliyor gelinliğinizle uygun bir makyaj seçimi yapmaya. Bu noktada makyözünüzün gelinliğinizi provadan önce görmesinde fayda var. Bu sayede provada yapacaklarını, deneyeceği makyaj ton ve renklerini önceden düşünüp değerlendirebilir. Bu durumu da gelinliğinizin fotoğrafını çekerek çözebilirsiniz. Tercih edeceğiniz makyajın, gelinliğinizin tarz ve yapısıyla uyum sağlaması, birbirini tamamlaması gerekiyor. Aksi takdirde makyajınız, gelinliğinizin; gelinliğiniz makyajınızın önüne geçerek, stilinizi etkileyebilir. Aradaki çizgiyi korumalı ve saç tasarımınız, gelinliğiniz ve makyajınızla bir bütünü oluşturmalısınız.

Retro tarzı bir gelinlik tercih ediyorsanız, uzun kuyruklu bir eyeliner, dolgun kuyruklar ve mat rujları tercih etmeniz, retronun havasına uyum sağlayacaktır. İşlemeli ve gösterişli gelinliklerde daha sakin, mat makyajlar uygulanabileceği gibi, sade ve düz gelinliklerde parıltılı ve gösterişli makyajlar uygulanabilir. İşlemeli gelinliklerde dudaklarınızı öne çıkarmanız doğru olmayacakken, balık gibi modeller gibi sade gelinliklerde dudaklarınızı çarpıcı renklerle öne çıkarmanız, kontrast bir geçişle tarzınızı tamamlayacaktır.

Mekana Göre Düğün Makyajı

Düğün makyajı için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise düğününüzü yapacağınız mekan olacaktır. Düğün boyunca mekanla bir bütün olarak güzelliğinizi tamamlamanın diğer bir yolu da buranın özelliklerini göz önünde bulundurmak olabilir.  Düğün için makyajınızın nasıl olacağına ve hangi renkleri kullanacağınıza düğünün yapılacağı mekan göz önünde bulundurarak makyözünüzle birlikte karar verdikten sonra yaptığınız provada doğru görüntüye kavuşabilirsiniz. Bu noktada size küçük bir tüyo vermekte fayda var. Düğününüz açık bir alanda yapılıyorsa soft, kapalı bir alanda yapılıyorsa çarpıcı bir makyaj tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, mekanda ve dekorasyonda kullanılan renklerle makyajınızın renk tonlarını ayarlayabilirsiniz. Loş ortamda yapılan bir düğün gerçekleştirecekseniz parlak tonlar; canlı ve açık hava ortamlarda daha mat ve hafif renkleri seçebilirsiniz. Ayrıca kır düğünü yapıyorsanız, düğün için hafif makyaj kullanmanız yerinde bir seçim olacaktır. Nude renklere sahip far ve rujlarla, şeftali tonlarındaki allık çeşitleriyle doğallığınızı koruyarak düğününüzle bütün oluşturabilirsiniz.

Mevsime Göre Düğün Makyajı

Düğün için makyaj konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise mevsim koşulları. Makyajınız mevsim özelliklerini üzerinde iyi taşıyarak mevsime uyum sağlamalı. Bunun yanı sıra, mevsim koşullarının getirdiği zorlukları da göz önünde bulundurmalısınız. Daha kalıcı bir makyaja ve doğru görüntüye ulaşmak için bazı püf noktalara ihtiyacınız olabilir.

Yaz gelinlerinin işi, ne yazık ki kış gelinlerine göre daha zor. Bunaltan sıcaklar ve sürekli terleyen yüzünüz makyajınızın akmasına ya da kalıplaşmasına neden olabilir. Düğün için yapılan bir makyajda böyle kusurlar istemezsiniz tabii. Böyle talihsiz durumları önlemek için ise düğün makyajınızın yapıldığı malzemenin kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle de yaz düğünlerinde makyajınızın akmasını önlemek için ise mutlaka makyaj sabitleyici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Daha uzun bir düğün günü sizi bekliyorsa ve makyajınızın bozulma riskini almak istemiyorsanız, porselen makyajı da tercih edebilirsiniz.

Mevsim koşullarını değerlendirirken, renklerini dikkate almayı da unutmamalısınız. İlkbahar ve yaz aylarında nude ve parlak renkleri; sonbahar ve kış aylarında daha koyu ve pastel renkleri kullanabilirsiniz.

Düğün Makyajının Püf Noktaları

Düğün makyajınızı, işinin ehli bir makyöze de yaptırsanız, bir arkadaşınıza da yaptırsanız hatta kendiniz dahi yapsanız; unutmayın ki bilmeniz gereken düğün için makyaj hileleri var. Makyajınızın kaderini belirleyecek detaylarla, bir daha tekrarını yaşayamayacağınız bu özel günü daha da özelleştirebilirsiniz. Öncelikle düğün için makyaj malzemeleri seçiminin önemini asla ihmal etmemelisiniz. Kaliteli ve kalıcı makyaj malzemeleri, makyajınızı daha doygun ve göz alıcı hale getirecektir. Göz farları için pigmentasyonları yüksek ürünler; rujlar için kalıcılığı yüksek ürünler; fondöten, bronzer, aydınlatıcı, allık gibi ürünlerde ise teninizle ve cilt tipinizle uyuşacak ürünler kullanmalısınız. Yüzünüze renk verdikten sonra, dekolte bölgelerinize de aynı rengi uygulayarak bütünlüğü koruyabilirsiniz. Makyajınıza başlamadan yüzünüze nemlendirici uygulamanız, hem kan dolaşımını hızlandıracak hem de pürüzlü görüntü oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca makyaja geçmeden önce hem yüzünüz hem de gözleriniz için baz uygulayarak makyajınızın kalıcılığını arttırabilirsiniz. Rujunuzu uygulamadan önce dudaklarınıza rujunuzla aynı renk bir kalem kullanmanız ise rujunuzu daha kalıcı kılacaktır.

Tüm bu tavsiyeler ve aşamalar ardından artık düğün için makyaj operasyonun son adımına geldik. Düğün için makyajınız hazır, muhteşem görünüyorsunuz ama unutmayın ki küçük kazalar her şeyi tersine çevirebilir. Başınıza gelebilecek aksilikler için düğün günü mutlaka makyajınızda kullanılan ruju çantanıza atın. Özellikle bu bir yaz ya da bahar düğünüyse yanınızda pudra sponcları bulundurun. Örneğin fotoğraf çekimi yapılırken terlediğinizde ya da rüzgar makyajınızı uçurduğunda işinize yarayacaktır. Fakat sponclara ihtiyaç duyarsanız makyajınızı silerek değil tampon yöntemi kullanarak temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Sizin de düğün gününüzde kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz makyaj modelleri ve püf noktalar varsa, aşağıya yorum olarak bırakarak; okuyucularımıza yeni fikirler verebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!