Düğün Konseptinizi Belirlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hayallerinizdeki düğün organizasyonunu gerçekleştirmenin ilk adımlarından biri düğün konseptinizi belirlemek. Bunun içinse dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Heyecanlı günler, endişeli buluşmalar ve kaçamak tatiller derken nasıl oldu da bugünlere geldiniz! Her şey rüya gibi sürüp giderken şimdi mutlu son için hazırlanmaya başladınız. Peki, evlenmeye karar verdiğinizde her şeyin bu kadar zor olacağını biliyor muydunuz? Tabii ki bu kadarını beklemiyordunuz. Ancak telaşa lüzum yok, çünkü bambaşka bir ömre adım atacağınız ilk günü muhteşem bir düğünle geçirmek sizin elinizde! Bu yüzden atmanız gereken ilk adım, hayallerinize hayat verecek bir düğün konsepti belirlemek.

Konsept belirlemek aslında düğün hazırlıkları aşamasında atacağınız en kolay adım. Asıl zor olan, belirlediğiniz bu konsepti hayalinize uygun bir şekilde gerçeğe aktarmak. Bunun içinse eğer süsleme ve dekorasyon sanatında yetenekli olduğunuzu düşünmüyorsanız, bir organizasyon firmasıyla çalışmanızda fayda var. Elbette henüz bu noktaya gelmeden yapmanız gereken de birçok şey bulunuyor. İşte bu konuda size rehber olabilecek ve hayallerinizdeki gibi bir düğün konsepti oluşturmaya yardımcı olacak püf noktalar…

Birlikte Karar Verin!

Düğün konseptinizi belirlerken yapmanız gereken ilk şeylerden biri hiç kimseye kulak asmamak. Zaten çiftlerin düğün hazırlıklarının ortasında ayrılma noktasına gelmeleri veya hayal ettiği hiçbir şeyi gerçekleştiremedikleri için hüsran yaşamlarının sebebi de en çok bundan kaynaklanıyor. Yani ne kadar yaratıcı fikirlerle dolu olursanız olun, işin içine başkaları da girmeye başladıysa zorlu bir serüvene şimdiden hazır olun.

Bu yüzden herkesten çok sizin nasıl bir düğün düşlediğiniz önemli olduğuna göre, küçük fikirler dışında tam da hayallerinizdeki gibi bir düğün konsepti için yalnızca ikiniz karar verin. Üstelik baş başa karar vermenin en güzel yanı da her ikinizin de istediği gibi bir düğün teması oluşturmak değil mi? Birbirinizin fikirlerini önemseyin ve organizasyon firmasının yolunu tutmadan önce ortak bir karara varın!

Hayallerinizi Kısıtlamayın

Özellikle ülkemizdeki evlenecek çiftlerin en büyük sorunlarından biri başkalarının ne dediğini çok fazla önemsemek ve bu yüzden hayallerini küçük tutmak olduğu için birçok düğün hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Belki de hayatınızın en önemli anılarını kazanacağınız düğün gününü başkalarının mutluluğu için feda etmenize gerek yok. Bu yüzden hayallerinizi küçültmeyin, kısıtlamayın. Başkalarına kulak asmayın ve yaratıcılığınızın son noktalarına kadar cüretkarlıkla gidin. Kafanızda belirlediğiniz düğün konsepti fikirleri hayata geçmeden önce bu hayalleri gerçeğe dönüştürme aşamasında ise düğüne gelecek davetli sayısını, seçeceğiniz mekanın kapalı mı yoksa açık mı olacağı, uzaktan misafirlerinizin gelip gelmeyeceği gibi sorularına cevap verebilirsiniz.

Etrafınızdan İlham Alın

Henüz aklınızda düğün konsepti ile ilgili bir fikir oluşmadıysa ya da kafanız karışıksa, çevrenizden bu konuda bol bol ilham almaya bakın. Özellikle evlilikle ilgili dergiler, yurt dışında yapılan düğün konseptleriyle ilgili haberler, internet, kitaplar, bloglar, düğün fotoğrafları ve daha birçok şeyden ilham almanız mümkün. Tüm bu fikirlerin kafanızı daha da karıştırmaması içinse kendinize büyük bir plan hazırlayın ve uygulamak istediğiniz her şeyi düzenli bir şekilde notlar eşliğinde panoya asın.

En Güzel Düğün Kişiliğinizi Yansıtan Düğündür!

Pek çok çiçeği burnunda çiftin düğün temasını belirlerken yaptığı hatalardan en önemlisi de kendi isteklerini önemsememek. Bu sizin en özel gününüz! Başkalarının düğünlerinden tabii ki ilham alacaksınız fakat yaratıcı bir düğün konsepti düşlüyorsanız kişiliğinizi yansıtan, karakterinize uygun bir düğün teması seçmelisiniz. Bu bir kır bahçesinde çimler üstüne serilmiş piknik konsepti de olabilir, gösterişli bir otel balo salonunda çiçekler arasında yürüdüğünüz romantik düğün konsepti de olabilir. Hayal gücünüze güvenin, sizi en güzel düğüne ulaştıran tek şey yaratıcılığınızı harekete geçirmek!

Konsepte Karar Verme Zamanı!

Uzun uzun yaptığınız araştırmaların sonuçları artık meyvesini vermeye başlıyor ve kafanızdaki fikirleri daraltmaya başladığınız bir döneme giriyorsunuz. Artık düğününüzü nasıl bir mekanda yapacağınıza, hangi süslemeleri kullanacağınıza, düğün konsepti renkleri konusunda yaptığınız araştırmalardan sonra size en uygununun hangisi olduğuna, hatta nedimelerinizin kıyafetlerine varana kadar birçok detay gözünüzde canlanmaya başlıyor. Fikirler iyi güzel ama peki bunları nasıl hayata geçireceksiniz? Bu kadar stres ve yorgunluğun arasında bir de bu detaylarla uğraşmak istemezseniz, uzman organizatörlerle çalışmanızda fayda var. Bu sırada siz de olaylara müdahale edebilir ve firma çalışanlarına destek olabilirsiniz. Eğer bir firmayla çalışmayı düşünmüyor ve her şeyin kendi elinizden geçmesini istiyorsanız da başkalarından mutlaka yardım almayı unutmayın.

Düğün Konsepti Fikirleri

Düğün konsepti belirlerken birçok şeyi örnek alabilirsiniz. Daha önce belirtildiği gibi internet, dergi gibi kaynakların yanı sıra; filmlerden çok sevdiğiniz bir hikayeden, daha önce yapılmış organizasyonlardan, hatta çizgi filmlerden bile ilham almanız mümkün. Bunun dışında sıkça tercih edilen düğün konseptleri de işinize yarayabilir.

Yaz aylarına doğru düğün planlıyorsanız kumsal veya kır düğünü konsepti organizasyonu tam size göre! Sonbahar veya kış mevsiminde ise son dönemlerin trendi vintage konseptten yararlanabilirsiniz. Bunların dışında farklılık yaratmak ve eğlenceli bir mekan hazırlamak istiyorsanız yine sıkça tercih edilen bisiklet, film, kitap, doğa, gökkuşağı, ahşap, fotoğraf, seyahat, şarap ve karnaval temalı düğün organizasyonlarından birini seçebilirsiniz.

Siz kendi zevkinize veya hayalinize göre bir tema belirlemiş olabilirsiniz. Fakat eşinizle de bu konuda uyumlu olmanız da çok önemli. Örneğin siz soft renklerin ön planda olduğu bir kumsal düğünü hayal ederken, o sinema odaklı bir düğün planlıyorsa aradaki bu uyumsuzluk oldukça hayal kırıklığı yaratabilir. Zaten iki farklı konsepti bir araya getirmek bile hem maddi, hem de manevi bir külfet olacağından; gereksiz bir stresin içine girmiş olursunuz. Dolayısıyla her şeyden önce ortak bir noktada buluşmaya çalışmanız, dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri.

Renklerin Gücünden Faydalanın

Seçeceğiniz renk esasen düğün konseptiniz için büyük önem taşıyor. Çünkü gerçekleştireceğiniz tüm hazırlıklar, seçeceğiniz dekorasyon ürünleri, çiçek süslemeleri, ışıklandırmalar hatta nedimlerinizin kıyafetleri bile bu renk teması çerçevesinde gerçekleşiyor. Bu yüzden düğün konsepti belirlerken bu noktayı da atlamamaya dikkat edin.

Belirlediğiniz konseptler kullanılacak renkleri de belirliyor. Örneğin eğer kış veya sonbahar aylarında bir düğün planlıyorsanız, uygulanacak vintage düğün konsepti için soft renkleri (pudra, açık pembe, su yeşili, vizon, krem ve bej tonları, beyaz, gökyüzü mavisi ) tercih etmeniz gerekiyor.

İlkbahar ve yaz aylarında kumsal, kır, orman veya çeşitli mekanların sağladığı açık hava organizasyonlarında kullanacağınız renkler ise doğa konseptine daha uygun olmalı. Buna göre, yeşil, turuncu, mavi, pembe, sarı, mor, lila, mint yeşili, turkuaz ve somon gibi canlı renkleri seçebilirsiniz.

Özellikle kış mevsiminde tercih edilen otel veya özel mekanların sağladığı kapalı alanlarda şatafatlı bir düğün hayali kuruyorsanız; gri, siyah, kırmızı, vizon, bej, altın sarısı gibi çarpıcı tonları kullanmanızda fayda var.

Kusursuz Bir Düğün İçin Organizasyon Firmalarından Yardım Alın!

Tabii ki organizasyon işlerini kendiniz de halledebilirsiniz. Ancak sizin zaten telaşlı anlar silsilesiyle uğraştığınız günlerde, size yardım edecek profesyonel çözümlere ihtiyacınız olacak. Bu nedenle düğün konseptinizin nasıl olması gerektiğine karar verdikten sonra son rötuşlar için profesyonel bir ekipten mutlaka yardım alın. Onların başından geçen yüzlerce düğün hikayesinden biri mutlaka hazırlıkların bir aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Siz de kendi hikayenizi en özel şekilde yazmak için düğün konseptinizi belirleyin ve bu süreci yorum kısmında paylaşmayı unutmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!