Düğün Mekanına Göre Gelin Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Düğünde gelinlik seçiminden sonraki en önemli tercihlerden biri de ayakkabı seçimidir. Peki düğün mekanına en uygun gelin ayakkabısı nasıl seçilir? İşte cevaplar…

Düğün için tüm hazırlıklar tam hızıyla devam ediyorken siz düğünün en önemli parçası olan gelinliğinizi seçtiniz ve artık içiniz rahat bir şekilde diğer eksiklerinizi tamamlıyorsunuz ama durun önemli bir şeyi unuttunuz, düğün ayakkabısı…

Açık havada gerçekleşecek bir kır düğünü, şık bir mekanda yapacağınız salon düğünü ya da tarihi bir mekanda etkileyici bir düğün birçok mekan tercihinden bazıları. Mekanlara göre detaylar değiştiği gibi gelin ayakkabısı modelleri de değişmekte. Gelin için düğünün kilit sorusu işte bu noktada ortaya çıkıyor. Düğün mekanına göre gelin ayakkabısı nasıl seçilir?

Aklınızda düğününüzde prenses olmak var ve hatta Sindirella’nın o meşhur cam ayakkabılarını giymek bile istemiş olabilirsiniz. Ama durun önce bir düşünün sizce gecenin sonunda Sindirella ne düşünüyordu. Muhtemelen o kadar rahatsızdı ki kendi bilerek ve isteyerek o ayakkabıların bir tekini merdivende ayağından attı. Sözün özü şu düğünde giymek istediğiniz o ihtişamlı ve inanılmaz güzel ayakkabı sizi rahat ettirmeyebilir. Tüm gün ayakta duracak, tüm gece dans edecek gelin için ayakkabı seçimi çok önemli bir kriterdir. Bu yazıda hem doğru gelin ayakkabısını seçmek konusunda bilgi sahibi olacaksınız hem gelin ayakkabısı 2017 trendleri hakkında verdiğimiz püf noktalarını bulacaksınız.  Tüm kıyafetlerin olduğu gibi gelinliğin de tamamlayıcı parçası olan ayakkabıları seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk ve en önemli etkenimizden bahsettik “gelin ayakkabısı rahat olmalı.” Ayakkabı seçiminde ikinci temel etkenimiz de mekan. Şıklığın en önemli kuralı olan doğru yerde doğru şeyleri giymek düğünde de önemli bir faktördür. Eğer doğru tercihi yaparsanız düğün boyunca sadece o günün tadını çıkarıp istediğiniz gibi dans edebileceksiniz.

İşte Düğün Mekanına Göre Gelin Ayakkabısı Seçmenin Püf Noktaları

Muhtemelen tüm gün ayakta olacak ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla mesafe yürüyeceksiniz. Tüm misafirlerle tokalaşırken, düğün dansınızı ederken ya da damadın ayağına basarken dahi size yardımcı olacak olan gelin ayakkabınız olacak. Peki düğünün gerçekleşeceği mekana seçtiğiniz ayakkabı ne kadar uygun olacak? Gözden kaçırmamanız gereken detaylarla beraber düğün mekanına göre gelin ayakkabısı nasıl seçilir?

Düğününüzü yazın en güzel günlerinde yapıyorsanız kır düğünü ya da açık havada beklenmedik engeller karşınıza çıkabilir. Özellikle toprak zeminlerde gerçekleştireceğiniz düğünlerde çok yüksek topuklu gelin ayakkabıları seçmemeye özen göstermelisiniz. Öyle ki hiç beklenmedik eğimler ya da oluşabilecek yumuşak zeminler size yüksek topuklu bir ayakkabıyla beklenmedik zorluklar yaratırken kolayca dengenizi kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden kır düğünlerinde seçilecek ayakkabının da topuk boyunu mümkün olduğunda kısa tutmalısınız. Böyle düğünlerde en çok ihtiyacınız olacak şeyin rahatlık olduğunu unutmayın. Son dönemde de popüler olan gelin ayakkabısı babetler  kullanmanız sizin açınızdan en iyi tercih olacaktır. Hem rahat edeceksiniz hem şık görüneceksiniz bu babetler sayesinde.

Son dönemde çok popüler olan bir diğer düğün mekanı ‘kumsallar’. Kumsallar hem romantik havasıyla hem de muhteşem manzarasıyla düğününüzü unutulmaz kılacak kadar güzeldir. Peki kumsalda nasıl gelin ayakkabısı seçmeliyiz? Aslında kumsalda düğün yapan gelinler daha çık çıplak ayak olmayı tercih ediyorlar. Ama düğünün tamamı kumsalda olmayacağı için burada devreye gelin ayakkabısı sandaletler devreye giriyor. Beyaz ve tonlarından oluşan birkaç bantlı topuksuz sandaletler hem rahat olmanızı sağlayacak hem şık. Düğününüzü çim bir zeminde de yapıyor olabilirsiniz kumsal için geçerli olan tüm kurallar çim zemin için de geçerli. Kimse topuklu ayakkabılarıyla çimlere saplanmak istemez öyle değil mi?

Peki Hiç Topuklu Gelin Ayakkabısı Giymeyecek Miyiz?

Tabi ki giyeceksiniz. Ama başta da dediğimiz gibi doğru mekan doğru kıyafet şıklığı getirir. Eğer düğün kapalı bir mekanda olacaksa istediğiniz kadar topuklu ayakkabı tercih edebilirsiniz. Burada özgürsünüz. Ama bunun da belli başlı kuralları var tabi. Nedir bunlar hadi birlikte bakalım.

Gösterişli bir düğün yapmayı mı tercih ettiniz? O zaman ayakkabınız da düğün temanızla ve mekanla uyum içerisinde olmak zorunda. Yüksek topuklu ayakkabılar bu tarz düğünler için her zaman daha uygundur. Kumaş tercihine gelince, ipek ya da saten elbiseniz ile uyumlu olduğu sürece en doğru seçimlerdir ve özellikle şık mekanlarda size de kendinizi iyi hissettirir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, ayakkabının sürekli olarak sert zeminde giyileceği için rahat bir tabana sahip olması. Bu yüzden ayakkabınızı düğünden önce mutlaka birkaç defa prova edin. Büyük topuk büyük sorumluluk getirir.

Topuklu ayakkabınızı ipek ya da saten seçtiniz ama düğününüz kışın. Bu büyük bir hata olur. Çünkü kumaş ayakkabılar ne kadar güzel görünürse görünsün kışın ıslak zeminlerde sizi yarı yolda bırakacaktır. Kimse düğününde ıslanmış saten ayakkabılar istemez. İşte bu durumda deri gelin ayakkabısı seçmek en doğrusu olur. Deri ayakkabılar hem ıslansa bile göstermeyecek hem de ayağınızı az da olsa soğuktan koruyacak.

Düğününüz kapalı ama çok gösterişli olmayan bir yerde olacaksa son dönemde gelinlerin seçtiği spor gelin ayakkabıları seçeneklerinizden biri olabilir. Son yılların popüler tercihlerinden biri gelin ayakkabısı seçimini converselerden yana kullanmak. Renkli ya da beyaz fark etmeksizin converseler hem eğlenceli hem rahatına düşkün gelinler için güzel bir tercih olabilir.

Tarihi bir mekan olsun ya da kır düğünü hiç fark etmez, eğer düğün açık havada gerçekleşecekse mutlaka hava koşullarını kontrol etmelisiniz. Evet, ipek ve saten en popüler gelin ayakkabısı kumaşlarıdır, fakat özellikle kışın gerçekleşecek düğünlerde bu kumaşlar dışındaki de seçenekler değerlendirilmeli.

Bunun yanında beklenmedik koşullara hazırlıklı olmak ve düğün sonrasında rahatça hareket edebilmek için fazladan bir çift ayakkabıyı yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ama yanınıza aldığınız ayakkabı giydiğiniz ayakkabıdan çok fazla düşük topuklu olmamalı. Sonuçta gelinliğiniz ilk giydiğiniz ayakkabıya göre yapıldığı için bir anda çok düşük topuklu ayakkabıya geçmek sizi oldukça zorlayacaktır. Etekleriniz yere sürtünecek, ayaklarınıza dolanacak ve hareket etmeniz kısıtlanacaktır. İşte bu yüzden yedek ayakkabınızı da doğru seçmek önemlidir. Eğer ilk ayakkabınız çok topukluysa ikinci ayakkabınızı dolgu topuklu seçerek aradaki yüksekli koruyabilirsiniz. Hem dolgu topuk ayakkabılar diğer topuklu ayakkabılara nazaran daha rahat ve hareket etmesi daha kolay ayakkabılardır. Böylelikle gelinliğinizin istediğiniz gibi görünmesini sağlayacak hem de istediğiniz gibi dans edeceksiniz.

Sonuç olarak düğün mekanına göre gelin ayakkabısı seçmek en az gelinlik seçmek kadar önemli ve zor. Tüm bunlar bir yana sizin için hayatınızın en önemli günlerinden biri olacak bu günde herkes gibi o günün mükemmel olmasını istemeniz sizin hakkınız. Bunu gerçekleştirmek de sizin elinizde. Hayatınızın en mutlu günü olacak bu günü mümkün olduğunca rahat geçirmek için doğru ayakkabıları bulmak kilit bir nokta. Düğün mekanı dışında gelinliğinizin modelinin, günlük tarzınızın, toplumdaki konumunuzun da gelin ayakkabısı seçiminde çok önemli olduğunu unutmayın. Normalde çok renkli bir kişiliğiniz yoksa abartılı renkli ayakkabılardan uzak durun ya da klasik bir tarzınız yokken çok klasik modellerden yana tercihlerinizi kullanmayın. Geriye dönüp baktığınızda neden o ayakkabıyı seçtim diye pişmanlık duymayın.

Siz düğününüzde nasıl ayakkabılar seçtiniz? Yorum yaparak yeni gelin adaylarına da fikir verebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!