Düğünün Olmazsa Olmazı: Düğün Müzikleri Listesi

Düğün müzikleri listesi hazırlamak belki en zorlanılan süreçlerden biri. Seçiminizi yaparken herkesi düşünmek ve misafirlerinizin yerinde duramayacağı parçaları listenize eklemek amacınız olmalı.

Düğün günü yaklaşan çiftlerin en çok özen gösterdikleri konulardan biri de konuklarının bu özel günden harika anılarla ayrılmaları oluyor. O çiftlerdenseniz şimdi, öyle bir düğün müzikleri listesi düşünün ki misafirleriniz hem yerine oturamasın hem de günlerce sizin düğününüzde ne kadar eğlendiklerini konuşsunlar. Bildiğiniz üzere düğünde eğlencenin kaynağı müziktir. Canlı müzik olsun ya da olmasın, düğünlerde misafirlerin kalbine giden yol kulağından geçer. Unutulmamalı ki misafirlerin büyük çoğunluğu tabiri caizse “kurtlarını dökmeye” gelmiştir. Öyleyse düğünde çalınacak müzikleri belirlemek yapılacaklar arasında ilk sırada yer alıyor. Sonuç olarak düğün hazırlığında bu işi bir kenara atmayıp titizlikle yapmanız gerekiyor. “Peki nedir bu işin incelikleri?” derseniz sizin için hazırladığımız tüyolara göz atabilirsiniz. Düğün müzikleri listesi hala hazır olmayanlar için dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda listeledik. Masal gibi bir düğün istiyorsanız müziklerinizi de çok dikkatli seçmelisiniz. Hazırsanız, başlayalım.

İşe Giriş ve İlk Dans Müzikleriyle Başlayın

İlk izlenim her zaman önemlidir. Bu yüzden de düğün müzikleri listesi hazırlamaktaki başarınızı kanıtlamak istiyorsanız işe giriş müziğiyle başlayabilirsiniz. Daha ilk dakikada konuklarınızı harekete geçirmek için giriş müziğinizi olabildiğince hareketli parçalardan oluşturmalısınız. Yine de işi abartmamakta fayda var. Öyle ki daha düğünün başında herkesin kalkıp oynamasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden en eğlenceli şarkıları en başta harcamamanızda fayda var. Elbette seçtiğiniz her müzik en iyisi olmalı ama misafirleri doruklara çıkaracak şarkıları da en başta ya da sonda kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Kısacası düğün müzikleri ilk giriş sırasında daha çok misafirleri ısındırmaya yönelik, hafif hareketli olmalıdır.

Sıra ilk dans müziğine geldiğinde ise tempoyu biraz düşürerek hem anlamlı hem de romantik bir müzik seçmenizde fayda var. Burada da aynı kural geçerli olacak şekilde henüz ilk dans müziği olduğunu unutmadan karar vermeniz yeterli olacaktır. Sizin için en önemli olan şarkıları burada kullanmamak kaydıyla çiftleri zorla göz göze getirtecek ve kalkıp dans etmek zorunda bırakacak kadar duygulu müzikler seçebilirsiniz. Düğün müzikleri dans etmek zorunda bıraktığında güzeldir. Öyle güzel şarkılar duyarlar ki misafirler bugün dans etmeyeceğim diye gelmiş olsalar bile dayanamazlar. Siz de bunu sağlamalısınız. Bu konuda örneklere sitemizden üzerinden göz gezdirebilirsiniz. Hayatınızın en özel dansını ederken birbirinize ithaf ettiğiniz şarkının sözlerini herkesin duyması gerek çünkü.

ib_api_p_1836315

Pasta Kesilirken Hangi Parça Çalmalı?

Düğün müzikleri listesi oluştururken en çok unutulan detaya geldi sıra! Düğünün en gösterişli ritüeli pasta kesimi sırasında hangi şarkı çalacak? Pasta kesim ritüeli kısa süren bir gelenek. Bu sebeple bir çok çift düğün müzikleri pasta kesilirken önemli değilmiş gibi davranıyor. Halbuki kısa sürse bile en çok akılda kalan anlardan biri olduğu için bu ritüeli uygularken de iyi bir şarkı seçmenizi öneriyoruz. Seçeceğiniz müzik 20 saniye bile duyulsa akılda kalıcı ve gerçekten anlam ifade eden bir şarkı olmalı. Peki hareketli mi yoksa ortamın havasını yatıştıran yavaş bir parça mı seçmeli? Tabii ki konuklarınızın iştahını biraz daha açmak için hareketli bir parça seçmeniz gerekiyor. Hatta öyle eğlenceli bir müzik seçin ki siz düğünün en renkli anlarını yaşarken konuklarınızın da aklında en çok bu anlar kalsın. Bunun için önerdiğimiz bazı müziklere de sitemiz üzerinden göz atabilirsiniz.

ib_api_p_590774

Pist Bir An Bile Boş Kalmasın

Yılın en çok konuşulan düğünü olmaya adaylığınızı koymaya hazır mısınız? Nasıl mı? Tabii ki düğün boyu misafirlerinizi bir an bile oturtmayacak hareketli bir müzik listesi hazırlayarak! Temponun hiç düşmediği, düğündeki herkesin pistte olduğu bir düğün için müzik listesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken ilk kural ise tüm davetlilere hitap edecek parçalar seçmek. Bir yanda yılın hit parçaları çalarken düğünün ağır misafirleri sıkılsın istemiyorsanız artık klasikleşmiş hareketli parçaları en güzel Türkçe düğün müzikleri linki üzerinden göz atarak mutlaka listenize ekleyin. Bu sayede hem eğlenmeyi bilen yeni nesli hem de dans etmesine ihtimal vermediğiniz aile büyüklerini pistte görebilirsiniz. Unutmamalısınız ki düğün büyük küçük herkesi bir araya getiren ve bir çok kişinin birbirini uzun zaman sonra gördüğü bir yer. O yüzden herkesi kaynaştırmalı ve bir arada tutma görevini de eksiksiz yerine getirmeli.

Hareketli müzikleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur misafirleriniz. Misafirlerinizin müzik kültürü bu konuda belirleyici olabilir. Kız ya da erkek taraflarından biri kendine özgü bir kültüre sahipse onlara da saygı duyarak eğlenecekleri müzikleri kullanmakta fayda var. Örneğin bir taraf Azeri kökenli ise mutlaka Azeri müziklerinden seçmeler sunmalısınız. Tabii bunu yaparken dengeli davranılmalı. Herkesi coşturacağım diye bir tarafı küstürmemelisiniz. Yine de olmazsa olmaz şarkılardan kaçınmayarak ortayı bulabilirsiniz. Mesela düğün müzikleri horon olmadan olmaz. Bildik müzikler konuklarınızı dansa daha çok teşvik edecektir unutmayın.

Davul Zurna Kombinasyonu ve Canlı Müzik

Düğününüz ve müzikleriniz nasıl bir karaktere sahip olursa olsun iş bir şekilde davul zurnaya geliyor. Nasıl olduğunu anlamadan bir anda bambaşka bir düğüne dönüşebiliyor. Davul zurnanın gücünü küçümsemeyin. Oldukça birleştirici ve sıcak bir hava yaratabilir. Unutulmamalı ki davul zurna olmayan bir düğün eksik bir düğün olarak görülecektir. Bütün düğün boyunca hiç ayağa kalkmayan teyzeler amcalar zurnayı duyduğu anda piste fırlayabilir.

Canlı müzik ise dikkat etmeniz gereken bir başka mevzu. Güvendiğiniz bir gruba ya da şarkıcıya müzikleri emanet etmek isteseniz de repertuara göz atmanız ve fikirlerinizi söylemeniz yararlı olacaktır. Misafirleri coşturmayı, hop oturtup hop kaldırmayı bilen tecrübeli bir müzisyen grubu çok işinize yarayacaktır. Yine de kötü seçilmiş şarkılardan oluşan bir müzik listesini kurtaramayabilirler. Bu yüzden yine sizin kafa yormanız gerekiyor.

Son Adım Trend Şarkılar

Horon tepmek, halay çekmek, romantik müzik eşliğinde dans etmek, tüm klasik oynak şarkılarda dans etmek ve davul zurna eşliğinde kurtlarınızı dökmek gibi tüm düğün geleneklerini yerine getirdiyseniz alnınızın akıyla popüler şarkılara geçebilirsiniz. Düğün müzikleri pop şarkılar çalmadan bitemez. Seçtiğiniz müzikler sayesinde tüm düğün boyunca yaşlısı genci herkes güldü eğlendi. Tüm gelenekler yerine getirildi ve herkes mutlu. Şimdi sıra yorulmak bilmeyen genç neslin ilacını vermeye geldi. Bu bölümde çalacak şarkıları gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Öyle ki zaten trend parçalardan oluşan bir liste yapmak isteyeceksiniz. Bu listede yer alan tüm şarkıları genç nesil eşlik etse yeterli olacaktır. Çok sevdiğiniz hareketli yabancı parçaların, kulüplerde çalınan şarkıların ve tabii ki Hande Yener’in tam zamanı. Bu bölüm bekar arkadaşlarınızın en çok eğleneceği bölüm olduğu için önemseyerek seçim yapmakta fayda var.

ib_api_p_1353829

Özetle düğün müzikleri repertuarı evlilik sürecinde üzerinde düşünülen diğer konular kadar önemlidir. Fakat düğün müziklerinizi seçmek bir o kadar da eğlenceli bir iştir. Birçok şarkıyı dinleyerek arasından bazılarını eler, uygun olduğunu düşündüğünüz bazılarını da seçersiniz. Peki sizce listelerin olmazsa olmaz şarkısı hangisi?

ib_api_p_1238430

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!